streda, 27 januára, 2021
3.5 C
Bratislava
Úvod Politika Politici voličom Bratislava: Výzva pre startupistov: Playpark Bratislava hľadá hviezdne startupy do 3. kola

Bratislava: Výzva pre startupistov: Playpark Bratislava hľadá hviezdne startupy do 3. kola

Ako uviedol primátor Bratislavy Ivo Nesrovnal: „Rozumné mesto hľadá inovatívne a rozumné riešenia. Vďaka skúseným mentorom, ambíciám začínajúcich podnikateľov a kreatívnej atmosfére nie je vylúčené, že práve nápad z Playparku pomôže vízii pre lepšie a rozumnejšie mesto Bratislava.“

Playparky sú inovatívne co-workingové priestory v siedmich stredoeurópskych krajinách – Česká republika, Chorvátsko, Nemecko, Poľsko, Rakúsko, Taliansko a Slovensko, v ktorých startupy dostanú v priebehu pol roka nový dych. Cieľom týchto startupových projektov je urobiť svet lepším, zvýšiť kvalitu života  a zároveň posúvať hranice v rôznych odvetviach.

Druhá tréningová fáza vyvrcholí regionálnym finále Playpark Bratislava Pitching Finals v Benátkach v septembri 2018, kde sa rozhodne o tom, ktoré projekty najlepšie uchopili svoj podnikateľský nápad. Dvaja najúspešnejší účastníci dostanú možnosť prezentovať svoj podnikateľský nápad na medzinárodnom podujatí “PitchingFinals”. Traja najúspešnejší účastníci dostanú individuálne poradenstvo v rozsahu 10 hodín na účastníka v oblasti ďalšieho rozvoja podnikania od skúseného mentora podľa vlastného výberu.  

Po regionálnom finále bude projekt Playpark Bratislava pokračovať 3. tréningovou fázou v trvaní 6 mesiacov (november 2018 – apríl 2019), počas ktorej je pre 15 vybraných záujemcov o startupy zdarma v ponuke:

  • miesto na sedenie na 6 mesiacov v priestore Univerzitného technologického inkubátora STU (InQb)

  • 7 praktických workshopov podnikateľských zručností

  • networking v rámci medzinárodnej siete Playparkov v 7 krajinách EÚ

  • 5-dňový študijný pobyt v partnerskom Playparku v Rijeke v Chorvátsku

  • profesionálny prístup – poradia vám najlepší, dáme vám kontakty a pošleme vás do sveta!

Viac informácii o projekte aj s možnosťou prihlásenia do 3. kola nájdete na: http://www.sbagency.sk/playpark. Okrem toho výzva na zapojenie sa bude aj s programovou náplňou tréningov zverejnená 5. septembra 2018 na webovej stránke mesta a partnerských portáloch.

Program Playparku Bratislava obsahuje rôznorodé startupové projekty. Niektoré sú technologického zamerania, iné zasa riešia sociálny alebo environmentálny problém. Všetky však majú za cieľ zlepšovať a ponúkať služby na skvalitnenie a zjednodušenie životných podmienok pre ľudí. Priestor na zlepšenie sa dá nájsť všade, aj tam, kde by ste to na prvý pohľad nečakali.

Prehľad startupistov z Playparku Bratislava:

Projekt S-Case je zameraný na zlepšenie zdravotnej diagnostiky, využitie nájde aj na odľahlých miestach v krajinách tretieho sveta. Nápad Martina Pekarčíka a jeho tímu je zameraný na uľahčenie bezodkladného vyšetrenia a analyzovania telesných funkcií. Odnímateľné zariadenie pripojiteľné k mobilnému telefónu nahradí viacero zdravotníckych pomôcok naraz.

Lenka Cermanová sa zase venuje zlepšeniu mikroflóry čreva. Na základe jej analýzy dokáže vytvoriť individuálne probiotiká na mieru. Jej projekt sa volá Symptomedica  a jeho cieľom je maximalizovať účinok probiotík. Okrem toto prináša aj revolučnú metódu rekolonizácie črevnej mikroflóry bez operatívneho zásahu. Toto riešenie môže pomôcť pacientom aj pri najvážnejších ochoreniach čreva, ako je napríklad Crohnova choroba.

Na požiadavky doby postavenej na vizuálnom vnímaní zareagoval Peter Král svojím projektom Deety, ktorý bude ponúkať úpravu obsahu pre sociálne siete. Riešenie je inovatívne najmä technologickým prístupom a financovaním, keďže optimalizácia spracovania prebieha pomocou softvérového riešenia a zdieľanej ekonomiky.

Cestovanie ako jeden z fenoménov dnešnej doby bolo inšpiráciou pre projekt Dávida Paculíka s názvom Horizont. Jeho aplikácia má za cieľ spájať mladých ľudí s láskou k cestovaniu cez spoločenské udalosti. Používateľov z celého sveta chce do svojho projektu prilákať aj využitím interaktívnej mapy.

Ako si vybrať čo najlepšie zamestnanie alebo zamestnanca? Nad tým sa zamýšľal David Baráth a výsledkom je webový portál Kolega.

Ďalším zaujímavým projektom, ktorý sa rozvíja v Playparku Bratislava, je DayCape – aplikácia pre autistov, ktorú vymysleli vo Švédsku a jeho autorka Miriam Košťalová priniesla túto inováciu na Slovensko s cieľom pomôcť ľuďom s autizmom lepšie si riadiť bežný život doma aj v škole. Jednoduchšie plánovanie bežného dňa pre nich bude podporené aj využitím animácií a emotikonov.

Medzi sociálne inovácie Playparkupatrí aj projekt Edutime, ktorého zakladateľom je Filip Glatz. Projekt sa zameriava na multidisciplinárne programy a inovatívne produkty pre deti (kurzy, letné tábory, hračky a pod.), ktoré najmenších rozvíjajú, bavia, sú edukatívne a dizajnovo zaujímavé.

Veľmi netradičným, ale o to zaujímavejším spojením dizajnu a urbanfarmingu v interiéri, je projekt LivingElements Jeho autorom je Tibor Antony. Ide o biotechnologický produkt a dizajnérsky experiment v jednom – nevšedné prepojenie interiérového doplnku (svietidla) s domácim kultivátorom na riasu spirulina, ktorú je možné využiť ako doplnkovú potravinu.

Jeden z projektov Playparku Bratislava myslel aj na seniorov. Hlavnou myšlienkou projektu od Evy Soldánovej Joy of Movement je vniesť viac pohybu do ich života. Je tiež platformou na propagáciu a organizovanie športových aktivít a výletov pre seniorov.

Zdravým životným štýlom, do ktorého patrí okrem dostatočného pohybu aj vyvážené stravovanie, sa zaoberal Oliver Poór. Ten sa rozhodol zúročiť svoje bohaté vedomosti a skúsenosti v tejto oblasti a vznikol tak projekt Healthy and Fit Ltd. Jeho cieľom je vzdelávať inovatívnym systémom laickú verejnosť a zamestnancov firiem v tejto problematike.

Projekt Katky Klimentovej je zameraný na umeleckú sféru. Jej nová značka Project GC je zameraná na výrobu a ručné zdobenie výnimočných a zároveň modulovateľných kúskov oblečenia, ktoré môžu byť vo funkcii šperkov, doplnkov či textilnou súčasťou outfitu.

Ako zlepšiť život ľudí okolo seba a prispieť k šťastiu budúcich generácií? Napríklad tak, že budeme produkovať menej odpadu. A práve to je cieľom projektu Miroslavy Molnár Ľachkej s názvom Tuto. Navrhuje sieťkové sáčky na opakované použitie, ktoré majú slúžiť ako náhrada mikroténových vreciek a budú šité v chránenej dielni na Slovensku.

Projekt Miroslava Pátka a jeho biznis partnera s názvom D-TW chce napríklad využiť termickú úpravu dreva v hudobnom priemysle na zlepšenie akustických vlastností hudobných nástrojov, ich častí, reproduktorov a podobne.

Na riešenie problému s parkovaním vo veľkých mestách zameral svoj projekt Matej Pavelka.So svojím projektom City ParkingSimplified chce vodičom prinášať informácie o obsadenosti jednotlivých parkovacích miest. Okrem toho aplikácia poskytuje komplexnú informáciu o parkovacích obmedzeniach v danej mestskej časti.

Projekt Martina Valacha Harky.sk uľahčuje sčítavanie predaného a zostávajúceho alkoholu po záverečnej, čo je nočná mora pre nejednu gastronomickú prevádzku.

Pri niektorých z projektov sa ešte pracuje na interaktívnom spracovaní, dovtedy si aktuálne informácie o nich môžete nájsť na facebooku CERIecon Playpark Bratislava:

https://www.facebook.com/CERIeconPlayparkBratislava/

Súčasťou projektu Playpark Bratislava bol aj Playparkexchange, ktorý sa konal v dňoch 25. -29. júna v Bratislave, na ktorom sa stretli slovenskí a talianski účastníci projektu. Playparkisti mohli načerpať cenné skúsenosti počas stretnutí s úspešnými firmami, ako napr. Sensoneo, Geneton a Ecocapsula, alebo kreatívny workshop vo FabLabe.

O projekte Playpark Bratislava:

Program Playpark Bratislava v rámci európskeho projektu CERIecon (CENTRAL EUROPE Regional Innovation Ecosystems Network), ktorý je realizovaný v rámci programu Interreg Stredná Európa 2014 – 2020 a je spolufinancovaný z Európskeho fondu regionálneho rozvoja. administruje Slovak Business Agency a Magistrát hlavného mesta SR Bratislavy v spolupráci s Univerzitným technologickým inkubátorom STU InQb. Mediálnymi partnermi programu Playpark Bratislava sú portály StartItUp, Veda na dosah, InnoNews.blog a InQb blog.

 

 
 

 

 

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

NAJČÍTANEJŠIE

Slovensko
Pozitívne vzorky 241,392 +2,775 Dnes Úmrtí 4,361 +101 Dnes Uzdravení 202,148 Infikovaných 34,883 Last updated: 27. januára 2021 - 16:56 (+01:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky