J. Paška (SNS): Slovenská národná strana sa dištancuje od vyhlásenia ministra MZV a EZ

0
Národniar Jaroslav Paška (Autor: TASR)

Považuje preto za potrebné pripomenúť MZV a EZ, že Slovenská republika je konštituovaná ako parlamentná demokracia, z čoho vyplýva aj skutočnosť, že o závažných záväzkoch z rozporuplných medzinárodných dohôd, ktoré prinášajú vážne materiálne a spoločenské bremená na občanov tohto štátu majú rozhodovať iba na to príslušné kolektívne orgány.

SNS konštatuje, že konečný návrh znenia Globálneho paktu OSN pre bezpečnú, riadenú a legálnu migráciu z 11. júla 2018 je nevyváženým, kontradiktorickým dokumentom, ktorý zavádzaním nových politických mechanizmov, nástrojov a záväzkov vstupuje do integrity suverénnych štátov a závažne oslabuje ich zvrchovanosť v oblasti regulácie a výkonu migračnej politiky.

Aj keď sa navonok uvedený dokument deklaruje ako „právne nezáväzný rámec spolupráce“ a v závere Preambuly formálne pripúšťa, že „v rámci svojej zvrchovanej jurisdikcie môžu štáty rozlišovať medzi legálnym a nelegálnym štatútom migrácie“, jeho štruktúra, definície a vnútorné mechanizmy vzápätí popierajú túto formálne deklarovanú slobodu suverénnych štátov.

Skutočnosť, že nové ľudsko-právne záväzky prijaté signatárskymi štátmi v rámci medzinárodnej „zdieľanej zodpovednosti“ budú vymáhané dokazuje aj vytvorenie novej nadnárodnej monitorovacej štruktúry v čele s koordinátorom (IOM) a sekretariátom Migračnej siete, ktorých úlohou má byť práve kontrola a hodnotenie implementácie Globálneho paktu.

Rozporuplný dokument OSN, ktorý má nastaviť nové rámce pre migráciu svojvoľným definovaním nových titulov pre uznanie práva na migráciu (klimatické zmeny, chudoba), stanovením nových povinností štátom do ktorých migranti prichádzajú a ktorý je v príkrom rozpore s aktuálnou pozíciou v SR v oblasti migračnej politiky, je potrebné podrobiť širokej odbornej, aj verejnej diskusii a neschovávať ho na príslušnom odbore ministerstva.

Preto Slovenská národná strana považuje za potrebné najskôr prerokovať uvedený dokument tak v orgánoch NR SR, ako aj Koaličnej rady a až potom zverejňovať oficiálne postoje Slovenskej republiky k tomu, či a ako bude participovať na implementácii navrhnutého dokumentu.

- Reklama -