Prezident sa stretol s vedením armády: Obrana je o dôvere

0
Andrej Kiska (Autor: Reprofoto: Facebook/Andrej Kiska)

Na tlačovej konferencii zdôraznil dôležitosť dôvery v armádu: „Stále opakujem, že je základnou úlohou politikov vysvetľovať, že ochrana a bezpečnosť je základnou úlohou štátu. Naši občania si mnohé problémy vo svojom živote vedia vyriešiť, ale bezpečnosť a obranu vie zabezpečiť iba štát.

Žijeme v dobe, kedy môžeme mať pocit, že je tu taký ostrovček bezpečia. Niektorí občania môžu mať pocit, že výdavky do obrany nemajú zmysel. Spomeňme si 5 rokov dozadu, keď v roku 2014 došlo k anexii Krymu a veľmi reálne hrozilo, že kúsok od našich hraníc vypukne vojnový konflikt. Všetci, ktorí cítime zodpovednosť za naše krajiny, sme mali strach – čo sa stane po nelegálnej anexii Krymu a problémoch na východe Ukrajiny.

Predstavme si, že by v tom období začal reálny vojnový konflikt na Ukrajine. Všetci by si kládli otázku, každý jeden občan by si určite kládol otázku, v akom stave je naša armáda. Ako sme pripravení aj my chrániť, spolu s našimi spojencami, naše hranice.

Súboj dobra a zla je taký starý, ako je ľudstvo samo. Preto vždy budem prizvukovať na to, že obrana a bezpečnosť je základnou úlohou nás, politikov, štátu.

Dnes som tu veliteľskom zhromaždení poslednýkrát. A za tých päť rokov som mohol aj hodnotiť, čo sa nám podarilo a nepodarilo. V období, kedy som nastupoval do úradu, boli investície do našej obrany menej ako jedno percento. Bol som veľmi rád, že hneď na úvod som mohol po dohode s predsedom vlády, ministrami financií, zahraničných vecí a obrany prísť na samit Severoatlantickej aliancie a deklarovať, že tento trend sme sa rozhodli zvrátiť.

Za týchto päť rokov, ktoré som v úrade, sa rozpočet armády pomaly zdvojnásobil. Dokonca plánujeme konečne naplniť náš záväzok spojencom a dať do obrany našej krajiny dve percentá.

Dnes som na veliteľskom zhromaždení opätovne počul správy, ktoré sú vždy alarmujúce a ktoré vyvolávajú veľa otázok. Pripravenosť ozbrojených síl je, ako skonštatoval náčelník ozbrojených síl, na nízkej úrovni. Máme peniaze, politici rozhodli o finančnom naplnení našich záväzkov, ale teraz je našou úlohou, aby sa naša armáda dostala na úroveň modernej doby.

Hovoril som preto o troch prioritách, ktoré ja pokladám za dôležité v tomto smere naplniť. Prvou je plánovanie. Každý jeden cent musí byť minutý transparentne a jasne. Musí sa presne vedieť, na čo ide. Dôvera občanov v armádu je obrovská, finančné zdroje sú obrovské. A je úlohou armády jasne, transparentne ukazovať, ako sa tieto peniaze minú. Zdroje sa zvýšili a ja verím, že vždy budú v rámci plánovania minúte účelné a transparentne.

Ďalšia oblasť, ktorej sme sa dotkli, je starostlivosť o o vojakov. Môžeme mať aj najmodernejšiu techniku, ak nebudeme mať kvalitných, motivovaných a moderných vojakov. V takom prípade nám armáda nebude fungovať. Žiaľ, základná starostlivosť o našich vojakov stále nie je na dostatočnej úrovni. Bol som veľmi rád, keď pán minister povedal, že rok 2019 bude rokom vojakov. Že sa bude dbať o ich potreby a myslieť na nich. Nielen na platy, hoci aj tie sú dôležité, ale aj na to, v akom prostredí pracujú, aký majú kariérny rast, koľko a s akou technikou cvičia.

To sú všetko veci, ktoré by mohli zmeniť to, že dnes máme naplnenosť armády len na 76 %.

Na záver som sa pravdaže poďakoval všetkým vojačkám a vojakom, ktorí svoje povolanie neberú len ako prácu, ale ako poslanie. Poďakoval som sa im za ich obetavú prácu a za to, že aj vďaka nim armáda stále patrí medzi najdôveryhodnejšie organizácie v našej krajine.“ 

- Reklama -