Danko (SNS): Musíme zdvihnúť dôchodky a konečne dostavať diaľnice, nemocnice či cyklotrasy

0
Andrej Danko (Autor: TASR)

Dôchodcovia nebudú platiť slovenskú televíziu a rozhlas, vyhlásil Andrej Danko a dodal: „Ak by SNS vládla sama, tak zrušíme pre všetkých koncesionárske poplatky. Našou podmienkou bude nastaviť zvyšovanie minimálneho dôchodku istým vzorcom ako minimálna mzda. Nezdaniteľné minimum by som nastavil tiež ináč, aby kopírovalo minimálnu mzdu. Tak ako som zrušil daňové licencie, zvýšil paušálne výdavky alebo znížil odpisy na 6 rokov v hotelierstve, tak budem presadzovať zákony, ktoré budú pomáhať ľuďom. Ďalším príkladom sú športové poukazy pre deti.“

Vďaka opatreniu SNS v oblasti cestovného ruchu konkrétne rekreačným poukazom sa podarilo, aby napríklad malé hotely oživili svoju činnosť. „Nechajme na ľudí, či je rekreačný poukaz zlý alebo dobrý. Sú okolo nás hundroši a ľudia, ktorí vedia len hovoriť a nekonajú. Samotní zástupcovia zamestnávateľov ma požiadali, aby to zasiahlo firmy s počtom zamestnancov vyšším ako 49. Časom sa ukázalo, že štát má peniaze na financovanie rekreačných poukazov, veď oživujú cestovný ruch. Skoro 30 rokov sa tu žije z toho, čo sa vytvorilo v komunizme, ak to nezmeníme, tak sa nemôžeme diviť, koho potom ľudia volia. Základom Slovenska sú funkčné diaľnice a nemocnice, nemusíme sa báť veľkých investičných peňazí, inak sa na Slovensku nebude veľa vecí rozvíjať. Na to je potrebný moderný stavebný zákon, napr. aby sme dostavali aj cyklotrasy pre rozvoj cestovného ruchu. Štát si tieto opatrenia môže dovoliť, má vytvorenú rezervu viac ako miliardu,“ uviedol predseda SNS.

Predseda Andrej Danko reagoval aj na mediálne dezinformácie, že opozičná strana zastavila Istanbulský dohovor a vyvrátil tieto tvrdenia: „SNS zastavila tento dohovor aj Globálny pakt OSN. Do vlády by sme nikdy nešli, keby Istanbulský dohovor platil.“

„Anarchia monopolných reťazcov je neúnosná, ale od niektorých dodávateľov mám informácie, že sa menia vzťahy a správanie voči nim. Vstúpili sme do tohto boja systémovo, napríklad vyhranením sa proti dvojakej kvalite potravín v rámci Únie,“ povedal šéf SNS a dodal, že za SNS sa vybavili peniaze na zelenú naftu. „Nikto to tu predtým nerobil a osobitným odvodom sme chceli prispieť peniazmi pre farmárov a prvovýrobcov a nahradiť tak výpadok v kapitolách štátneho rozpočtu pre agrorezort. Chcem nižšou DPH na zdravé a domáce potraviny pomôcť aj obchodným reťazcom, pretože naše výrobky sú vyrábané v ich bezprostrednom okolí a sú čerstvejšie.“

Prišlo aj na tému cudzích vojsk na území Slovenska alebo ich ponúkaných peňazí za nejasných podmienok. Predseda parlamentu a SNS zopakoval svoje tvrdenie: „Nechcem, aby na území Slovenska boli cudzie vojská a spravovali nám majetok či prešiel do ich administratívy. Slovensko je členom NATO, plníme si všetky záväzky aj v rámci EÚ. Prezident, aj naši partneri boli zato, aby sa miliardy investovali do nákupu stíhačiek, je to záväzok voči NATO a podmienky podpísali predošlé vlády. Lietadlá si štát nebude prenajímať, ale nakontrahoval sa nákup na niekoľko rokov, pretože táto pozícia je kedykoľvek zobchodovateľná. Armády V4 by mali spolupracovať v rámci členstva tak ako napr. v Beneluxe. Nemusí mať každý štát letku a obrnený transportér, táto spolupráca chýba v Únii alebo v NATO. My sme nútení kupovať veci, aj keď sa mi to nepáči.“

- Reklama -