piatok, 3 júla, 2020
18.5 C
Bratislava
Úvod Politika Politici voličom R. Raši: Zo Slovenska chceme vybudovať jednu z najvyspelejších digitálnych krajín Európy

R. Raši: Zo Slovenska chceme vybudovať jednu z najvyspelejších digitálnych krajín Európy

„Ako jedna z prvých krajín v Európe má Slovensko komplexnú Stratégiu digitálnej transformácie do roku 2030. Inšpirovali sme sa stratégiami vyspelých štátov ako sú Francúzsko, Fínsko, Veľká Británia či Singapur,“ uviedol vicepremiér Raši.

Vládna stratégia je rámcový nadrezortný dokument, ktorý definuje víziu a ambíciu Slovenska, ako sa chce v digitálnej oblasti rozvíjať do roku 2030. Stratégia vychádza z priorít jednotného digitálneho trhu Európskej únie a reaguje na vysoko aktuálne témy ako sú napríklad blockchain či umelá inteligencia. Víziou stratégie je, že Slovensko sa do roku 2030 stane modernou krajinou s inovačným a ekologickým priemyslom, ktorá naplno ťaží zo znalostnej a dátovej ekonomiky. A ktorej občania žijú kvalitný a bezpečný život v digitálnej dobe.

„Slovensko musíme pripraviť na celoplošnú digitálnu transformáciu. To poslúži ako potrebný impulz pre naštartovanie rozvoja informačnej spoločnosti a transformácie tradičného priemyslu na inteligentný priemysel vrátane rozvoja umelej inteligencie. Stratégia tiež poslúži ako východiskový bod pre naše pripravované negociácie o rozpočte na roky 2021-2027,“ doplnil Raši.

Na stratégiu bude v blízkej dobe nadväzovať akčný plán opatrení, cez ktoré sa v praxi realizujú jej ciele. Akčný plán má zadefinovať konkrétne opatrenia v troch prioritných oblastiach, a to konkrétne posilnenie vzdelávania v oblasti digitálnych zručností, podpora rastu digitálneho hospodárstva a zlepšenie služieb verejnej správy pomocou inovácií.  Špeciálne sa bude venovať aj opatreniam v súvislosti s rozvojom umelej inteligencie, ktoré sú kľúčové pre udržanie sa Slovenska medzi vyspelými ekonomikami v rámci prebiehajúcej technologickej revolúcie.

S vypracovaním opatrení ohľadom umelej inteligencie výrazne pomohla expertná skupina odborníkov z akademickej obce, komerčnej sféry a verejnej správy. Uvedená expertná skupina bola zriadená popri „Slovenskom centre pre výskum umelej inteligencie – Slovak-AI“, ktoré vzniklo začiatkom apríla 2019 ako platforma pre excelenciu v umelej inteligencii z iniciatívy výskumných univerzít vedených Slovenskou technickou univerzitou v Bratislave, spoločností združených najmä v IT Asociácii Slovenska a Americkej obchodnej komory na Slovensku.

„Na vypracovaní akčného plánu momentálne pracujeme v spolupráci so zainteresovanými rezortmi a odbornou verejnosťou a na rokovanie vlády ho plánujeme predložiť ešte pred letnými prázdninami,“ uzavrel vicepremiér.

V dňoch 22.-23. mája 2019 v Paríži vyvrcholí historicky prvé slovenské predsedníctvo v OECD stretnutím ministrov z vyše 37 krajín. Slovensko dostane jedinečnú príležitosť otvoriť mimoriadne dôležité hospodárske témy s dopadom na pracovný trh a sociálne prostredie. Schválením stratégie digitálnej transformácie sa Slovensko pripája k najvyspelejším krajinám sveta, ktoré už majú prijaté obdobné strategické materiály.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

V Česku sa opäť zrýchlil nárast počtu nakazených koronavírusom

V Česku sa po troch dňoch spomaľovania nárast v počte ľudí nakazených novým koronavírusom opäť zrýchlil - za štvrtok ich bolo 132....

Johnson vyzýva na zodpovednosť. Británia otvára od soboty bary

Britský premiér Boris Johnson vyzval obyvateľov krajiny, aby "konali zodpovedne", keď sa v sobotu po viac než troch mesiacoch obmedzení súvisiacich s...

Akcia Dobytkár. NAKA opäť zasahuje. Údajne je obvinený aj Bödör

Národná kriminálna agentúra (NAKA) znovu zasahuje v rámci akcie Dobytkár a pokračuje vo vyšetrovaní prípadu z prostredia Pôdohospodárskej platobnej agentúry. Informuje o tom Polícia...

Počas štvrtka pribudlo na Slovensku 20 prípadov, testovali 1801 ľudí

Počas štvrtka (2. 7.) pribudlo na Slovensku 20 prípadov nákazy novým koronavírusom. Celkovo tak Slovensko má 1720 prípadov. Informuje o tom Národné...
Slovensko
Pozitívne vzorky 1,720 +20 Dnes Úmrtí 28 Uzdravení 1,466 Infikovaných 226 Last updated: 3. júla 2020 - 11:52 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky