test
pondelok, 27 mája, 2024
25 C
Bratislava
Úvod Politika Politici voličom OĽANO chce napraviť krivdu SNS na vojakoch. Navrhuje skutočné zvýšenie ich platov

OĽANO chce napraviť krivdu SNS na vojakoch. Navrhuje skutočné zvýšenie ich platov

0
OĽaNO (Autor: OĽaNO)

Podľa predsedu poslaneckého klubu OĽANO a tieňového ministra financií a hospodárstva za OĽANO Eduarda Hegera potrebujú ozbrojené sily SR okrem adekvátneho rozpočtu, kvalitnej techniky, funkčnej infraštruktúry najmä kvalitný personál. „Situácia s personálom je naozaj zlá a nezlepšuje sa, práve naopak. Nominanti SNS v rezorte obrany mali štyri roky plné ústa vyjadrení, ako je pre nich vojak „na prvom mieste“. Žiaľ, ako sa hovorí, skutek utek,” uviedol Heger s tým, že naplnenosť štruktúr OS SR je na úrovni cca 70% a záujem o vojenskú službu klesá. Kľúčovým problémom sú podľa neho nízke a nekonkurencieschopné platy v OS SR.

Heger Pripomenul vyjadrenia ministra obrany Petra Gajdoša o tom, že „si plne uvedomuje, že potrebujeme zvýšiť atraktívnosť vojenského povolania, aby OSSR boli viac konkurencieschopné na trhu práce. Ďalšie odkladanie riešenia adekvátneho odmeňovania by mohlo vyústiť do vážneho problému“. Generálny tajomník MO SR Ján Hoľko ešte dodal, že „platy všetkých viac ako 13-tisíc vojakov porastú, o približne 300 eur mesačne“. “Návrh novely zákona o štátnej službe profesionálnych vojakov z dielne SNS však pácha krivdu na vojakoch,” doplnil Heger.
 
Podľa tieňového ministra obrany za OĽANO Jaroslava Naďa totiž vojaci vôbec nedostali to, čo mali sľubované a najmä, čo si zaslúžia. „Návrh SNS je presne taký istý, ako sa SNS prejavuje vo vláde po celý čas. Najprv klamú vojakov a sľubujú im hory-doly. Potom príde tvrdé vytriezvenie alebo chaos a neistota a najmä sklamanie,” uviedol Naď, ktorý má k dispozícii prepočty na jednotlivé hodnosti, vrátane počtu rokov služby. Z novely SNS vyplýva, že MO SR navrhlo účinnosť zákona až od 1.2.2020. „Čo bolo cieľom SNS? Naozaj zlepšenie podmienok pre vojakov? Alebo iba cynické politické predvolebné klamstvo na vojakoch?,” pýta sa Naď, ktorý zároveň upozornil, že nie všetkým vojakom po prijatí tohto zákona budú zvýšené platy o 300 eur, ale dokonca, niektorým vojakom platy klesnú a budú im musieť byť dorovnávané. Taktiež ešte stále nie je zrejmé, na základe akého kľúča sa bude vyplácať možné navýšenie funkčnej tarify až do výšky 50%.
 
 
Ako ďalej uviedol Naď, nominanti SNS na ministerstve obrany jednoducho ukradnú vojakom schválenú 10-percentnú valorizáciu, ktorú dostanú od 1.1.2020. Na príkladoch uviedol, aké absurdné odmeňovanie pripravili nominanti SNS, ktoré ide proti vojakom. „Nie je pravda, že vďaka tejto novele sa zdvihnú platy všetkým vojakom. Rovnako nie je pravda, že to bude o približne 300 eur. Jednoducho nominanti SNS na obrane zase raz bohapusto klamali. Faktom je, že vojaci až po voľbách uvidia, koľko peňazí im reálne príde na účet a poriadne sa nahnevajú,” upozornil Naď s tým, že platy sa podľa tejto novely výrazne zvyšujú u tzv. „raketovo“ povýšených, zatiaľ čo u tých vojakov, ktorí sú v bežnej úrovni odslúžených rokov na danú hodnosť, sa platy nezvýšia, alebo zvýšia výrazne menej, ako to komunikovali minister Gajdoš a RSDr. Hoľko.
 
Keďže vojaci mali mať zvýšené platy už dávno, nie na konci tohto volebného obdobia pred voľbami, OĽANO dnes predloží pozmeňovací návrh, ktorý posunie účinnosť tohto zákona už na 1.12.2019. „Po jeho prípadnom schválení by vojaci dostali reálne viac o tri mesiace skôr.  Ak by náš návrh neprešiel, garantujeme vojakom, že ak by sme boli v ďalšej vláde, tento zákon zmeníme tak, aby sme okamžite napravili túto krivdu SNS na vojakoch, a reálne im zvýšime platy,” dodal Naď.
 
Predseda poslaneckého klubu OĽANO Eduard Heger potvrdil, že hnutie ešte dnes vyzbiera potrebné podpisy, ktoré sú potrebné na predloženie pozmeňujúceho zákona. „Verím, že okrem našich opozičných partnerov podporia tento pozmeňovací návrh aj koaličné strany a preukážu tým, že im naozaj ide o vojakov a nehrajú s nimi iba škaredé predvolebné politické hry. SNS by schválením tohto nášho návrhu urobila jedinú dobrú vec pre vojakov za štyri roky,” uzavrel Heger.

 

 

- Reklama -