nedeľa, 24 septembra, 2023
14.2 C
Bratislava
Úvod Politika Politici voličom Most-Híd: Zlúčenie operačných programov zachráni 100 miliónov eur pre slovenskú vedu, výskum...

Most-Híd: Zlúčenie operačných programov zachráni 100 miliónov eur pre slovenskú vedu, výskum a inovácie

0
Logo strany Most-Híd (Autor: Most-Híd)

„Je to pre nás veľký záväzok a prejavenie dôvery ministerstvu dopravy.  V čerpaní eurofondov sme na špici nielen v rámci Slovenska, ale sme premiantom aj v rámci Európskej únie. Preto vieme pomôcť ministerstvu školstva a zvrátiť prepad eurofondov. Chcem zdôrazniť, že tieto peniaze zachraňujeme pre vedu, výskum a inovácie na Slovensku. Našim cieľom nie je len matematicky spriemerovať čerpanie a tým vylepšiť čísla. Pevne verím, že naši skúsení odborníci s pomocou expertov z EÚ naštartujú procesy, ktoré urýchlia zmysluplné čerpanie a výkonnosť v oblasti výskumu a inovácií,“ povedal po rokovaní vlády v Kežmarku minister dopravy a výstavby SR Arpád Érsek.

Operačný program Integrovaná infraštruktúra (OP II) k 30.septembru 2019 vyčerpal viac ako 1,4 miliardy eur (36 percent) z celkovej alokácie 4,6 miliardy eur. V zmysle pravidla n+3 už ministerstvo dopravy, ktoré je Riadiacim orgánom OP II vysoko prekročilo svoj záväzok čerpania pre rok 2019, čím sa vytvára priestor – po zlúčení s OP VaI – pre elimináciu prepadnutia eurofondov na výskum a inovácie.

Technicky pôjde o včlenenie OP VaI do OP II, v ktorom  vzniknú nové prioritné osi,  s jedným Riadiacim orgánom (ministerstvom dopravy)  a jedným Monitorovacím výborom.

Do konca októbra zašle MDV SR na schválenie Európskej komisii nový programový dokument. Zároveň, počas harmonizácie systémov uskutoční MDV SR hĺbkový procesný audit za pomoci európskych expertov. Cieľom je nastaviť opatrenia na zlepšenie čerpania eurofondov na výskum a inovácie.  

Zdroj: ministerstvo dopravy

 

- Reklama -