utorok, 27 júla, 2021
28.7 C
Bratislava
Úvod Politika Politici voličom Úrad podpredsedu vlády: Vízia a stratégia Slovenska 2030 nie je politická, preto...

Úrad podpredsedu vlády: Vízia a stratégia Slovenska 2030 nie je politická, preto ju nemožno zmiesť zo stola

„V celom dokumente nenájdete nič, čo sa týka politiky, alebo nejakého politického názoru či vnímania, pretože bol pripravovaný expertne a so zapojením širokých vrstiev a všetkých vrstiev spoločnosti,“ vyhlásil R. Raši s upozornením, že vízia sa má dotknúť štyroch vlád. Ako dodal, pripravuje sa aj prezentácia tohto projektu na pôde Národnej rady SR, kde budú pozvaní všetci poslanci, aby sa k tomu vyjadrili. „Chceme sa vyhnúť akejkoľvek zámienke k tomu, aby niekto pod rúškom iného politického názoru túto víziu a stratégiu zmietol,“ skonštatoval Raši.

Ciele a odporúčania dokumentu Slovensko v roku 2030 boli rozdelené do štyroch rozvojových programov. Ide o prírodné zdroje, ľudské zdroje a kultúrny potenciál, druhým programom je inovačné a udržateľné hospodárstvo, tretím je dobré zdravie a kvalitný život pre všetkých a štvrtým viacúrovňové riadenie bližšie k občanom. Na tvorbe stratégie spolupracovalo okrem iných aj ministerstvo hospodárstva. „My sme momentálne v štádiu, že čelíme rôznym globálnym výzvam, či už z hľadiska migrácie, či už z hľadiska demografie, či už z hľadiska klimatických zmien,“ upozornil minister hospodárstva Peter Žiga s tým, že zmeny vníma aj v oblasti priemyslu. Spomenul automatizáciu, robotizáciu či priemysel 4.0, ktoré sú zohľadnené aj v dokumente.

Minister financií Ladislav Kamenický poznamenal, že samotná vízia nehovorí o tom, ako bude financovaná. „Dokument naznačuje, že to bude viaczdrojové financovanie, za čo sa, samozrejme, tiež prihováram. Je dôležité aktivizovať zdroje nielen štátne a eurofondy, ale aj samospráv a urobiť, ja by som to tak nazval, taký malý slovenský ‚Junckerov plán‘,“ uviedol.

Zdroj: TASR, ÚPVII


728*90

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

NAJČÍTANEJŠIE

Slovensko
Pozitívne vzorky 392,406 +51 Dnes Úmrtí 12,534 Uzdravení 379,419 Infikovaných 453 Last updated: 27. júla 2021 - 21:10 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky
- Reklama -