Danko (SNS): Slovensko si zaslúžilo stať sa suverénnym a samostatným štátom, ktorý je spolu so štátmi V4 dynamickým prvkom EÚ

0
Andrej Danko (Autor: TASR)

Pád komunizmu, bilancia vývoja štátov V4 od roku 1989, pripomienka dôležitých historických míľnikov. To boli témy stretnutia zástupcov štátov V4 v pražskom Valdštejnskom paláci, sídle českého Senátu.
Šéf parlamentu SR Andrej Danko počas rokovania diskutoval s predsedom českého Senátu Jaroslavom Kuberom, predsedom českej Poslaneckej snemovne Radkom Vondráčkom, predsedom maďarského Národného zhromaždenia Lászlóm Kövérom, predsedníčkou poľského Sejmu Elžbietou Witekovou a podpredsedom poľského Senátu Bogdanom Borusewiczom.
Po spoločnej diskusii predseda Národnej rady vyzdvihol užitočnosť zoskupenia V4. „Pred 30 rokmi sme, bok po boku, kráčali vedľa seba s jediným cieľom. Poraziť absurdnosť režimu, ktorý tu bol. Slovensko, Česko, Poľsko a Maďarsko sa spojili a dosiahli to, čo bolo dovtedy nedosiahnuteľné. Možno práve vtedy zosilnela medzi krajinami dnešnej V4 emócia vzájomného porozumenia a priateľstva. Buďme jednotní a náš spoločný hlas sa stane v únii silnejším,“ skonštatoval predseda Národnej rady SR. Zároveň ocenil vznik a mimoriadne dobré fungovanie formátu V4. „Na všetkých úrovniach dochádza k intenzívnej výmene informácií. Je dôležité naše vzťahy udržiavať a rozvíjať, “ zdôraznil šéf parlamentu Andrej Danko.

Za jeden z najdôležitejších problémov, s ktorými sa Vyšehradská štvorka musí vysporiadať je podľa jeho slov stagnácia a neriešenie problémov na európskej úrovni. „Chybou je, že sa nevedie dialóg. Európskej únii, ktorú považujem za dobrý projekt, by prospela väčšia diskusia národných parlamentov, či intenzívnejšia výmena informácií pri aproximácii noriem Európskej únie,“ priblížil Andrej Danko. Zároveň vyjadril poľutovanie nad tým, že niektorí europoslanci nevyužívajú možnosť vystúpiť na pôde slovenského parlamentu. „Ich záujem začína a končí v období pred eurovoľbami,“ kritizoval.

So svojimi náprotivkami sa následne zúčastnil spoločnej tlačovej konferencie. Počas nej upozornil na významnosť 17. novembra 1989. „Tento významný míľnik nám otvoril možnosť vzniku samostatnej Slovenskej republiky. Mám zimomriavky, keď dnes s odstupom času vnímam neuveriteľnú prácu dvoch veľkých štátnikov našich národov, Václava Havla a Alexandra Dubčeka. Ako súčasný politik si dovolím tvrdiť, že je dobré, že Slovensko vzniklo ako samostatný a suverénny štát, ktorý dokáže obraňovať svoje záujmy. Slovensko si vlastný štát zaslúžilo. Pre niektoré štáty je dnes nepredstaviteľné, ako sme to zvládli,“ opísal Andrej Danko „rozchod“ Čechov a Slovákov.

Zároveň vyzdvihol blízkosť oboch národov. „Žijeme vedľa seba, bojujeme s rovnakými problémami, máme rovnaké vízie. Sme členmi Európskej únie, spoločne v rámci V4 pracujeme na jej rozšírení. Som rád, že počas pokračujúceho predsedníctva V4 Českou republikou môžem skonštatovať, že naďalej vedieme konštruktívny dialóg s takzvanými starými demokraciami, ktoré nás nielen akceptujú, ale berú nás ako dynamický prvok, ktorý má svoje historické skúsenosti,“ uzavrel predseda Národnej rady SR Andrej Danko.

Predseda parlamentu pricestoval do Prahy v nedeľu. Spolu so svojimi kolegami z parlamentnej dimenzie sa v nedeľu zúčastnil otvorenia výstavy Nežná revolúcia a multimediálnej expozície Momenty 20. storočia v Národnom múzeu v Prahe. Taktiež zapálil sviečku pri pamätníku 17. novembra na Národnej triede a následne sa zúčastnil galakoncertu v Divadle Hybernia.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu