piatok, 21 júna, 2024
21.7 C
Bratislava
Úvod Politika Politici voličom OĽANO: PCB látky sú naďalej najväčšou ranou Zemplína. Riešenie je však v...

OĽANO: PCB látky sú naďalej najväčšou ranou Zemplína. Riešenie je však v nedohľadne

0
OĽaNO (Autor: OĽaNO)

„Verejnosť si po vyše troch desaťročiach zaslúži vedieť, akými konkrétnymi opatreniami bude zneškodnená najväčšia koncentrácia týchto nebezpečných látok na svete. Ako bude prebiehať sanácia kontaminovaného územia a či sa bude týkať i Zemplínskej šíravy, v akom časovom horizonte prebehnú nevyhnutné kroky a či budeme žiadať o pomoc i zahraničných odborníkov,“ vyhlásil Sopko a pokračoval:„Ako zástupcovia občanov potrebujeme poznať odpovede na tieto otázky, rovnako ako aj výsledky všetkých kontrol, expertíz a analýz k tejto krízovej situácií,“ vyhlásil Sopko.

Poslanec Košického samosprávneho kraja Milan Kaplan podal 12.1. 2020 v súvislosti s nezneškodnením PCB látok v Strážskom oficiálnu sťažnosť Európskej komisii voči porušovaniu európskeho práva zo strany ministerstva životného prostredia SR. „Slovenská republika je viazaná právom EÚ, na základe ktorého mala prebehnúť dekontaminácia, resp. zneškodnenie použitých PCB látok do konca roku 2010,“ tvrdí Kaplan, pričom sa odvoláva na Smernicu Rady 96/59/ES zo 16. septembra 1996 o zneškodnení polychlórovaných bifenylov a polychlórovaných terfenylov (PCB/PCT), a tiež Nariadenie (ES) č. 850/2004 Európskeho parlamentu a Rady z 29. apríla 2004 o perzistentných organických znečisťujúcich látkach, ktorým sa mení a dopĺňa smernica 79/117/EHS, ktoré boli vypracované na základe Štokholmského dohovoru o perzistentných organických látkach. „Sme v roku 2020 a stále sa tu hovorí len o vyhlásení mimoriadnej situácie, avšak každý jeden stratený deň znamená vysokú daň na zdraví obyvateľov regiónu Zemplína. Keďže v minulosti neboli úspešné ani petície organizované dotknutými obcami, ktoré slovenské orgány ako keby odignorovali a v súčasnosti túto tému mnohí len komentujú, rozhodol som sa podať oficiálnu sťažnosť, pretože cestu vidím práve v tlaku zo strany Európskej komisie,“ dodal M. Kaplan.

„Proces odstránenia týchto PCB látok musí byť jednou z priorít budúcej exekutívy a proces záchrany celého územia Zemplína aj s jeho obyvateľmi bude zvýraznený veľkými písmenami v programovom vyhlásení vlády,“ uzavrel Sopko.

 

- Reklama -