štvrtok, 20 júna, 2024
23.2 C
Bratislava
Úvod Politika Politici voličom OĽANO: Aj rodičia osvojených detí si zaslúžia lepšiu sociálnu ochranu

OĽANO: Aj rodičia osvojených detí si zaslúžia lepšiu sociálnu ochranu

0
OĽaNO (Autor: OĽaNO)

Aj preto hnutie OĽANO prichádza na septembrovú schôdzu s ďalším návrhom zákona, ktorý sa týka rodičov žiadajúcich o zverenie dieťaťa do starostlivosti a pripravujúcich sa na prijatie dieťaťa do rodiny. Hlavným cieľom návrhu zákona je zavedenie 8-mesačnej ochrannej lehoty aj pre poistenca, ktorému nemocenské poistenie zaniklo po podaní návrhu na zverenie dieťaťa do starostlivosti. „Predstavte si, že v čase prípravy na náhradné rodičovstvo príde takýto rodič o zamestnanie. Znamená to, že mu automaticky po siedmich dňoch zanikne nemocenské poistenie a tým stráca nárok na niektoré príspevky,“ upozorňuje Erika Jurinová. „Totiž, iba existencia nemocenského poistenia alebo trvanie ochrannej lehoty, je jednou z podmienok následného uplatnenia nároku na materské. Žena, ktorá stratí prácu počas tehotenstva, je chránená 8 mesiacov v nároku na materské, ale rodič v procese žiadania o zverenie dieťaťa iba 7 dní. Adoptívni rodičia by pritom mali byť rovnako podporovaní, možno aj zvýhodňovaní, aby sme mali v detských domovoch čo najmenej detí.“

Pre túto skupinu osôb navrhovalo hnutie OĽANO už na minulej schôdzi zmenu v zákone a to upraviť podmienku nároku pre získanie jednorázového príspevku pri zverení do náhradnej starostlivosti tak, aby sa zvýšila spravodlivá šanca tento príspevok získať.

„Väčšina rodín si praje mať a vychovávať vlastné dieťa. Nie každému rodičovi je však umožnené mať vlastné dieťa a nie každému dieťaťu je umožnené vyrastať vo vlastnej rodine. Preto existuje inštitút náhradnej starostlivosti. V súčasnosti platí, že žiadne dieťa do 6 rokov by sa nemalo nachádzať v detskom domove. Zo štatistík však vyplýva, že v detských domovoch je viac ako 1100 detí do 6 rokov, a viac ako polovicu, okolo 600 detí, tvoria deti do troch rokov. Zostáva nám len dúfať, že sú naozaj všetky – tak ako to zákon prikazuje – v profesionálnych rodinách a nie v skupinách v domovoch. Pripomíname kauzu detského domova PETO, kde sa tento princíp evidentne porušuje,“ doplnila poslankyňa A. Verešová.

Hnutie OĽANO sa dlhodobo venuje rodinnej politike. Poslanci na každú schôdzu prinášajú niekoľko návrhov zákonov, ktoré sa zameriavajú na podporu rodín, na zlepšovanie ich sociálnej aj finančnej situácie a na odstraňovanie nespravodlivostí a znevýhodnení medzi jednotlivými skupinami. Naše prorodinné návrhy vychádzajú z praxe a majú oporu u odborníkov, s ktorými sa pravidelne stretávame.

„Vnímame, že obzvlášť si zaslúžia našu pozornosť mnohodetné rodiny, jednorodičovské, v ktorých sa kumuluje najväčšia chudoba. A nezabúdame ani na tie rodiny, ktoré príjmu do svojich rodín nielen vlastné deti, ale i deti z detských domovov,“ doplnila Erika Jurinová. „Odstraňujeme nespravodlivosti sociálneho systému a keď bude hnutie OĽANO vo vláde, svoju politiku zamerá nie v prospech oligarchov, ale v prospech ľudí.“

 

- Reklama -