Ministerstvo obrany: Slovenskí a českí záchranári ocenili skúsenosť zo simulovaných teroristických útokov na Lešti

0
Vlajka Slovenskej repubiky (Autor: SITA)

Jednotlivé posádky súťažili v kategóriách profesionálnych záchranárov, príslušníkov Červeného kríža, medikov či hasičov a vojakov. Osem posádok pricestovalo aj z Českej republiky, pre ktoré bola súťaž neoceniteľnou skúsenosťou. Vytvorené situácie reflektovali aktuálne teroristické udalosti vo svete, ktoré ani v Európe nie sú v posledných rokoch výnimočné. Prvým námetom bol sekundárny teroristický útok na mestskú tržnicu, keď sa príslušníkom 5. pluku špeciálneho určenia najskôr podarilo zneškodniť osamelého strelca, no v situácii, keď záchranári začali triediť postrelených a presúvať ich do hniezda ranených, prišiel druhý útok. Tri desiatky dvojčlenných záchranárskych posádok preverili aj také situácie, ako sú zrážky vlakovej súpravy s autobusom alebo streľba počas oslavy vo verejnom podniku.

Cenné skúsenosti získalo tiež 150 študentov urgentnej medicíny z Bratislavy a Ružomberka, ktorí v súťaži figurovali ako zranení a obete. Pozitívne ich vníma aj prezident Slovenského Červeného kríža Viliam Dobiáš, ktorý pôsobí ako docent na zdravotníckych vysokých školách: „Tu na Lešti je pre takúto súťaž úplne úžasné zázemie, ktoré by sme na Slovensku nikde inde nenašli, preto veľká vďaka ministerstvu obrany za podporu. Všetci cítime, že teroristické útoky či situácie s hromadným zranením osôb sa môžu raz dotknúť aj nás osobne, a preto mať vycvičených záchranárov a nacvičené spoločné postupy viacerých záchranných zložiek je mimoriadne dôležité.“

Hlavným organizátorom súťaže bolo občianske združenie Salus Vitalis. Jeho predsedníčka Dagmar Tomčányiová v kategórii ozbrojených zložiek zablahoželala k víťazstvu posádke profesionálnych hasičov, na druhom mieste ako najlepšia vojenská posádka skončili vodič – záchranár desiatnik Peter Grebeň a starší zdravotník rotmajster Milan Čečot, obaja z 22. mechanizovaného práporu Michalovce. Súťaž sa konala pod záštitou ministra obrany SR Petra Gajdoša a ministra vnútra SR Roberta Kaliňák.

 

- Reklama -