nedeľa, 13 júna, 2021
17.8 C
Bratislava
Úvod Politika Politici voličom Ministerstvo kultúry: Múzeum holokaustu v Seredi má za sebou prvý rok existencie

Ministerstvo kultúry: Múzeum holokaustu v Seredi má za sebou prvý rok existencie

Múzeum holokaustu v Seredi vzniklo v autentických priestoroch bývalého pracovného a koncentračného tábora v Seredi a je jediným múzeom holokaustu na Slovensku. Každá expozícia múzea sa venuje špecifickej problematike, prvá približuje „Riešenie židovskej otázky na Slovensku“ v rokoch 1938-1945. Druhá časť expozície je venovaná všetkým zavraždeným Židom zo Slovenska počas holokaustu, zobrazuje hlavné koncentračné a vyhladzovacie tábory, do ktorých boli Židia deportovaní. Posledná časť tejto expozície je venovaná tým, ktorí počas vojny Židov zachraňovali a bolo im udelené vyznamenanie Spravodlivý medzi národmi.

Súčasťou múzea je aj vzdelávacie stredisko, ktoré sa zaradilo k popredným vzdelávacím inštitúciám venujúcim sa problematike rasizmu, antisemitizmu a xenofóbie. V roku 2016 zorganizovalo kultúrne podujatia, vzdelávacie semináre či diskusie s ľuďmi, ktorí prežili holokaust. Študenti si mohli vypočuť životné príbehy Gabriely Karin, Roberta Gemindera, Chavy Schelach, Evy Hod Kohnovej, Alžbety Schickovej a Jána Hanáka. Pre základné, stredné, vysoké školy, vojakov armády SR, členov Zväzu protifašistických bojovníkov a štátnych úradníkov poskytlo spolu viac ako 180 prednášok (účastníci si mohli vybrať jednu z desiatich tém, ktoré múzeum ponúka).

Od otvorenia múzea ho navštívili viacerí významní domáci i zahraniční štátni predstavitelia. Na slávnostnom otvorení múzea boli prítomní Andrej Kiska prezident SR, Róbert Fico predseda vlády SR a Bohuslav Sobotka predseda vlády ČR, Peter Pellegrini predseda Národnej rady SR, Yitzhak Vaknin podpredseda izraelského parlamentu Knesset, ministri vlády SR, či poslanci Národnej rady SR. Dňa 2. júna 2016 navštívili múzeum Andrej Danko predseda Národnej rady SR a Olemic Thommessen predseda parlamentu Nórskeho kráľovstva, ktorí vyjadrili osobnú podporu múzeu holokaustu.

V roku 2017 sa budú otvárať ďalšie časti expozície

1. septembra 2016 vošiel do platnosti aj Dodatok č. 1 k štátnym vzdelávacím programom pre gymnáziá, stredné odborné školy a konzervatória Ministra školstva, vedy, výskumu a športu SR Petera Plavčana, v ktorom odporučil školám návštevy Múzea holokaustu v Seredi, Múzea židovskej kultúry v Bratislave, či ďalších pamätných miest postihnutých fašistickými represáliami voči Židom, Rómom a príslušníkom ostatných národov, etník, politických a sociálnych skupín.

V priebehu roka 2016 s múzeom spolupracovalo viacero národných a medzinárodných inštitúcií alebo organizácií, ako Medzinárodný pamätník Jad Vašem v Jeruzaleme (Izrael), Agentúra Európskej únie pre základné práva so sídlom vo Viedni (European Union Agency for Fundamental Rights – FRA), Provincia Gelderland (Holandsko), Nadácia Poľsko-nemeckého zmierenia (Poľsko), Múzeum Łęczyńsko-Włodawského Pojazerska vo Włodawe (Poľsko), Židovské múzeum v Osle (Nórsko), Židovské múzeum v Trondheime (Nórsko), Pamätník obetiam druhej svetovej vojny vo Falstadte (Nórsko), Poľský inštitút v Bratislave, Post Bellum SK, Edah, o. z., Slovenské národné stredisko pre ľudské práva, Ministerstvo vnútra SR – Odbor prevencie kriminality či Metodicko-pedagogické centrum v Trnave.

Prioritným partnerom múzea je Ministerstvo kultúry SR, predovšetkým minister kultúry Marek Maďarič, ktorý sa nemalou mierou zaslúžil o hladký priebeh odbornej i stavebnej etapy budovania múzea. V roku 2017 múzeum plánuje pokračovať s budovaním a budú sa otvárať ďalšie časti expozície. Dostavba Múzea holokaustu v Seredi sa dostala aj do Programového vyhlásenia vlády pre roky 2016 – 2020, kde je uvedené, že múzeum predstavuje „inštitúciu s potenciálom na vzdelávanie a výchovu proti všetkým formám neznášanlivosti, násilia a extrémizmu.“

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

Slovensko
Pozitívne vzorky 391,026 +42 Dnes Úmrtí 12,439 +3 Dnes Uzdravení 377,254 Infikovaných 1,333 Last updated: 13. júna 2021 - 19:40 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky
- Reklama -