Ministerstvo obrany: Posledná rozlúčka so slovenským vojnovým pilotom Imrichom Gablechom

0
Ilustračné foto: Štátna vlajka SR a štátna vlajka ČR (Autor: SITA)

Imrich Gablech, rodák z Hrachovišťa, odletel v roku 1939 po vyhlásení Slovenského štátu do Poľska, aby sa zapojil do československého zahraničného odboja. V Poľsku ho prijali do radov poľského letectva ako pilota a po vypuknutí bojov ho pri ústupe zajala sovietska armáda. Do septembra 1941 ho väznili v rôznych pracovných táboroch na území Sovietskeho zväzu.

Keď nacistické Nemecko napadlo Sovietsky zväz, Gablecha z pracovného tábora prepustili a cez Archangeľsk sa spoločne s Poliakmi dostal do Veľkej Británie. Tam krátko pôsobil ako pilot v britskom kráľovskom letectve RAF. Závažné zdravotné problémy mu však nedovolili pokračovať v kariére letca, preto ho vycvičili za leteckého kontrolóra.

Ako dispečer pracoval aj po návrate do vlasti – najprv na letisku v Prahe-Ruzyni, potom v Havlíčkovom Brode. Vo februári 1949 ho ako väčšinu „západniarov“ z armády prepustili. Dlho si nemohol nájsť prácu, nakoniec sa živil robotníckymi povolaniami.

Imrich Gablech je nositeľom viacerých slovenských, českých i ďalších zahraničných vyznamenaní a medailí. Vlani, pri príležitosti jeho 100. narodenín, ho v ČR povýšili do hodnosti brigádneho generála. Náčelník Generálneho štábu Ozbrojených síl SR generál Milan Maxim mu 21. decembra 2016 udelil in memoriam Pamätný kríž náčelníka Generálneho štábu OS SR 1. stupňa.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu