Galek (SaS): Alobalová trafika pod vianočným stromčekom

0
Karol Galek (SaS) (Autor: galek.sk)

Čerstvým príkladom je vydanie stanoviska ministerstva životného prostredia k otvoreniu nového 12-teho ťažobného poľa v Novákoch. Ministerstvo sa v rámci 8 mesačného procesu posudzovania tohto zámeru rozhodlo, že najlepším termínom na udelenie súhlasu, proti ktorému sa dá odvolať do 15 dní od oznámenia, je práve 20. december.

Čo na tom, že v rámci procesu posudzovania bola predložená štúdia, dokazujúca negatívny až likvidačný vplyv otvárky na kúpele Bojnice? Čo na tom, že so zvoleným variantom sa nestotožnil Inšpektorát kúpeľov a žriedel? Čo na tom, že so zámerom nesúhlasil Dopravný úrad kvôli nerešpektovaniu ochranných pásiem letiska v Prievidzi? Čo na tom, že nesúhlasilo ani ministerstvo obrany kvôli tomu, že na hranici navrhovaného poľa likvidujú muníciu? Najdôležitejšie predsa je, že ministerstvo hospodárstva nemalo námietky. Načo zaťažovať ostatných priestorom na vyjadrenie?

O samotnej kvalite hnedého uhlia z hornej Nitry sa tiež už toho popísalo veľa. Je verejným tajomstvom že bez priliatia mazutu by zrejme ani nehorelo, avšak jeho cena má byť v porovnaní s európskou konkurenciou dvojnásobná. Napokon prečo aj nie, keď jeho odber je pre Slovenské elektrárne na základe rozhodnutia ministerstva hospodárstva povinný, a to až do roku 2030? Takto nastavená cena sa následne premietne do regulovanej ceny elektriny vyrobenej jeho spálením. Táto je potom oproti trhovej štvornásobná. Že kto by to platil? Žiaľ, každý jeden z nás v tarife, ktorá je súčasťou účtu za elektrinu. Celkovo tak ide asi o 95 miliónov eur ročne, ktorými sa vyskladáme na chod jednej veľkej štátom chránenej trafiky plus jej 57-percentnú hrubú maržu.

Takže podčiarknuté, zhrnuté, tabak z tejto trafiky nikomu nechutí, no za predraženú cenu si ho musíme povinne kupovať. A aby takýto skvelý zdroj príjmov pre trafikanta a jeho ochrancov nevyschol, treba sa občas postarať aj o zásoby. 12-te pole je naozaj skvelou príležitosťou. Pred žatvou bude ale potrebné ešte na území o rozlohe takmer 56 hektárov urobiť pár úprav. V podstate iba maličkosti. Preložiť koryto rieky, železničnú trať, plynovod, optické káble, vedenie vysokého napätia… Hodnota týchto prác je odhadovaná na 30 miliónov eur, ak by sa však rozpočet nedodržal, nebolo by to nič neobvyklé. Stalo sa tak napokon aj v prípade prekládok pred deviatimi rokmi, keď sa otváralo 11-te ťažobné pole a generálnym dodávateľom nebol nikto iný ako Váhostav. Je ale predsa jedno koľko to bude stáť, poskladať sa na to budeme musieť všetci. Zaujímavosťou je tiež odhadovaná zásoba uhlia, ktorá by pri súčasnej ťažbe stačila iba na 4 roky!

Po alobalovej kauze exposlanca Jánoša, ktorú polícia v júli odložila ad acta a po kauze novembrového spustenia tretieho bloku v elektrárni, ktorý je škodlivý ako ľuďom, tak aj životnému prostrediu a nemá žiadne povolenia na prevádzku, je tento prípad tretím veľkým tohtoročným škandálom spájaným s Hornonitrianskymi baňami Prievidza. Nuž idú Vianoce. Jeden si pod stromčekom nájde knihu, druhý ponožky a pár (ne)poslušných uhlie. Symbolicky zabalené v alobale.

V kauzách ako táto, ale aj ostatných, ktorým sme sa v SaS venovali doteraz, urobíme na budúci rok  všetko pre to, aby sme ich aj úspešne doriešili v prospech ľudí. Všetkým tým, čo sa dočítali až sem prajem krásne sviatky a aby jediný alobal, o ktorom od teraz budú počuť bol ten, čo si v ňom upečú kapra alebo ho použijú na ozdobenie vianočného stromčeka.

Zdroj: galek.blog.sme.sk.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu