Ministerstvo vnútra: Policajný zbor želá obyvateľom a návštevníkov Slovenska pekné sviatky, počas ktorých bude dohliadať na poriadok a bezpečnosť

0
Polícia - kontroly (Autor: archív KK)

Buďte zodpovední a opatrní 

V pondelok 26. decembra majú meniny Štefanovia a s týmto menom sú spájané zábavy, predpokladáme, že už cez víkend začnú oslavy. A nasledujú prípravy na vítanie Nového roka 2017. Policajti však ani v tomto období nebudú zaháľať a zvýšia dohľad na cestách. Nezodpovední vodiči, ktorí si sadnú za volant pod vplyvom alkoholu, budú okrem nehody riskovať aj pokutu či väzenie. Policajti sa zamerajú najmä na kontrolu dodržiavania zákazu požívania alkoholu za volantom. Je v záujme každého vodiča, aby jazdil bezpečne a tak, aby neohrozil a neobmedzil seba ani ostatných účastníkov cestnej premávky.

Hliadka železničnej polície

 Policajné rady do zimného počasia:

  • jazdite bezpečne a nepreceňujte svoje schopnosti;

  • skontrolujte stav pneumatík, životnosť pneumatík je časovo obmedzená;

  • najmä pri ceste do severnejších oblastí myslite na to, že poveternostná situácia môže byť rozdielna a hrozí vyššie riziko sneženia a mrazov;

  • zmes do ostrekovačov vymeňte za nemrznúcu, výbavu vozidla doplňte o škrabku a metličku;

  •  v zimnom období jazdite opatrnejšie, uberte z plynu, dodržiavajte bezpečnú vzdialenosť medzi vozidlami;

  • nechajte si skontrolovať celkový stav vozidla – k  bezpečnej jazde prispieva aj kontrola bŕzd a batérie. Skontrolovať odporúčame aj osvetlenie, funkčnosť stieračov a doplniť nemrznúcu kvapalinu;

  • polícia ďalej odporúča mať v aute  ťažné lano, štartovacie káble, ale aj náhradné žiarovky a nemrznúcu vodu do ostrekovačov. Síce nie sú povinnou výbavou vozidla, ale môžu prísť vhod. Najmä v zimnom období, keď sa vodiči chystajú na dlhšiu cestu, je dobré mať v aute deku alebo teplejšie oblečenie pre prípad, ak by sa dostali do kolóny.

  • sneh, ľad a námraza sa podpisujú pod mnoho „ťukancov” na vozidlách, sú to predovšetkým škodové udalosti. Vodičom preto odporúčame mať v aute tlačivo Správu o nehode. Je dobré ju už vopred vyplniť. Stáva sa, že keď naozaj dôjde ku vzniku škodovej udalosti, človek je v strese alebo v šoku a nepodarí sa mu vyplniť tlačivo presne, prípadne niektoré údaje zabudne vyplniť.

 
Operačné stredisko PZ

 

Vianoce

Cez vianočné sviatky vyzývame k  vzájomnej tolerancii. Vyhýbajte sa potýčkam a občianskej neznášanlivosti, aby sme všetci mohli prežiť sviatočné dni v pokoji. Polícia bude aj počas sviatkov v nepretržitom výkone služby, bude pomáhať a chrániť, v prípade potreby sa môžete kedykoľvek na políciu s dôverou obrátiť.

Polícia želá pokojné prežitie vianočných sviatkov v kruhu najbližších, v novom roku veľa šťastných kilometrov pri bezpečnej jazde bez nehôd a viac vzájomnej ohľaduplnosti a trpezlivosti.

 

- Reklama -