nedeľa, 13 júna, 2021
17.8 C
Bratislava
Úvod Politika Politici voličom Minister Maďarič sa zúčastnil na slávnostnom otvorení novej výstavy SNM

Minister Maďarič sa zúčastnil na slávnostnom otvorení novej výstavy SNM

Kelti sú prvé po mene známe etnikum u nás. Pred viac ako 2 000 rokmi sa na území Bratislavy rozkladalo keltské mesto – oppidum, rozľahlejšie než neskoršie stredoveké mesto. V centre mesta archeológovia našli množstvo predmetov, ale i objektov z tohto obdobia. Najmä nálezy z Bratislavského hradu sú dôkazom, aké bolo toto oppidum bohaté. Na hradnom vrchu sa našli základy budov, ktoré nesú známky luxusu nad pomery regiónu. Obyvatelia týchto domov si zavolali rímskych remeselníkov, aby im vybudovali sídla podobné tým v Itálii. V Bratislave mali Kelti aj svoju mincovňu a na ich minciach sa najčastejšie vyskytoval nápis BIATEC.

Výskumy v posledných rokoch ponúkli nový pohľad na interpretáciu nielen dejín Bratislavy, ale aj širšieho priestoru v oblasti stredného Dunaja. Verejnosť má v podzemnom priestore pod nádvorím Bratislavského hradu možnosť okrem početných nálezov (napr. pokladov mincí) vidieť aj časť zvyškov antických architektúr z 1. storočia pred Kr.

Organizátormi výstavy sú Slovenské národné múzeum a Mestský ústav ochrany pamiatok v Bratislave.


ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

Slovensko
Pozitívne vzorky 391,026 +42 Dnes Úmrtí 12,439 +3 Dnes Uzdravení 377,254 Infikovaných 1,333 Last updated: 13. júna 2021 - 21:40 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky
- Reklama -