Minister Gajdoš ponúkol cyperskému kolegovi využitie výcvikových centier

0
Minister obrany Peter Gajdoš (Autor: SITA)

Minister tak nadviazal na svoju júnovú návštevu Cypru pri príležitosti 15. výročia účasti príslušníkov Ozbrojených síl SR v mierových silách OSN. Tentokrát Cyprus navštívil ako súčasť delegácie predsedu Národnej rady SR Andreja Danka.

„Máme záujem o ďalší rozvoj bilaterálnej spolupráce v oblasti bezpečnosti, ako aj na pôde Európskej únie,“ povedal minister obrany Peter Gajdoš. Zároveň ponúkol Národnej garde Cypru možnosť využiť Centrum výcviku Lešť, zamerané na výcvik špeciálnych jednotiek, a rovnako tak Výcvikové a testovacie centrum radiačnej chemickej a biologickej ochrany v Zemianskych Kostoľanoch, ktoré je svojim zameraním a možnosťou výcviku s ostrými chemickými látkami jedinečné v celej strednej Európe.

Cyperský minister obrany Christoforos Fokaides poďakoval Slovensku za pretrvávajúcu podporu pri riešení cyperskej otázky, najmä za to, že napomáha bikomunitnému dialógu medzi lídrami politických strán z oboch cyperských komunít. „Chcem tiež vysloviť vďaku cyperskej vlády za cenný príspevok slovenského kontingentu do mierových síl OSN na Cypre. A chceme zablahoželať Slovensku k úspešnému predsedníctvu v Rade Európskej únie v takomto ťažkom období pre Európu,“ povedal. Podľa šéfa cyperského rezortu obrany, návšteva slovenského ministra obrany nepochybne ešte viac upevní bilaterálne vzťahy. „Naše stretnutie sa koná v čase dramatických bezpečnostných výziev. Týmto výzvam musíme čeliť spoločne. Spolupráca a synergie v oblasti obrany a bezpečnosti sú viac ako potrebné,“ zdôraznil.

Ministri si vymenili názory na pretrvávajúce problémy, akými sú migrácia, terorizmus a extrémizmus. Hovorili spolu aj o možnostiach spolupráce v oblasti obranného priemyslu, kde minister Gajdoš cyperského partnera informoval o priemyselnom dni, ktorý rezort obrany zorganizoval pri príležitosti slovenského predsedníctva.

Slovenská republika prvýkrát nasadila svojich vojakov do misie UNFICYP v máji 2001 a v súčasnosti je vedúcou krajinou v Sektore 4 vo Famaguste, keď pod jej velenie patria aj srbské a maďarské čaty. V septembri tohto roku Slovensko navýšilo počet pôsobiacich príslušníkov v UNFICYP zo 159 na 169. Cieľom misie je zabrániť obnoveniu bojov medzi cyperskými Grékmi a Turkami, zabezpečiť dodržiavanie prímeria medzi znepriatelenými stranami a prispieť k obnove a udržaniu práva a poriadku na ostrove.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu