nedeľa, 17 januára, 2021
-3.4 C
Bratislava
Úvod Politika Politici voličom Danko, Smolíková, Hrnko, Kmec, Bernaťák, Tittel (SNS): Podmienky registrácie cirkvi sa sprísnia

Danko, Smolíková, Hrnko, Kmec, Bernaťák, Tittel (SNS): Podmienky registrácie cirkvi sa sprísnia

Návrh zákona predložili predseda NR SR a predseda SNS Andrej Danko, predseda poslaneckého klubu SNS Tibor Bernaťák, podpredsedníčka SNS Eva Smolíková, podpredseda SNS Anton Hrnko a poslanci SNS Stanislav Kmec a Dušan Tittel. „Sme národ, ktorý bol od nepamäti hrdý na svoje tradície, na svoje hodnoty. Sprísnením podmienok vstupu nových cirkví, iba chránime to, čo sme celé stáročia budovali. Sme síce mladý štát, ale máme viac ako tisíc ročnú kresťanskú históriu. Sme národ, ktorý prijal kresťanstvo ako prvý v strednej Európe – pred takmer 1200 rokmi a po stáročia sa usiloval o vybudovanie si vlastnej štátnosti. A ja som na to hrdý.“ Vysvetľuje potrebu zmeny predseda parlamentu a SNS Andrej Danko.

Slovensko je miestom, kde žije spoločne 13 národností a rôzne náboženstvá. Táto novela v žiadnom prípade nezasahuje do základných ľudských práv a slobôd. Cirkvi a náboženské spoločnosti môžu slobodne pôsobiť bez ohľadu na to, či sú alebo nie sú registrované, pričom štát obmedzuje ich pôsobenie jedine rešpektovaním právneho poriadku. Novela iba sprísňuje pravidlá registrácií cirkví. Pretože registráciou získava náboženský subjekt značné množstvo výhod. „Či je to možnosť žiadať štát o finančné príspevky na svoju činnosť, prevádzku škôl, či žiadať vyučovanie náboženstva. Tak ako hovorí aj dôvodová správa. Cieľom predloženého návrhu zákona je eliminovať špekulatívne registrácie údajných cirkví a náboženských spoločností s hlavným cieľom registrácie – získania finančných príspevkov od štátu.“ Dopĺňa predseda poslaneckého klubu SNS Tibor Bernaťák.

Registráciou získava náboženský subjekt výhody vrátane možnosti žiadať štát o finančné príspevky napr. pre svojich duchovných a cirkevné ústredia, na prevádzku cirkevných škôl, vyučovanie náboženstva na štátnych školách. Štát má preto legitímne právo určiť registračné podmienky, ktoré spĺňajú tie náboženské subjekty, ktorých vieru vyznáva nie zanedbateľný počet občanov SR. V súčasnosti treba na registráciu 20.000 členov.

Podľa návrhu Slovenskej národnej strany prísnejšie pravidlá na registráciu cirkví začnú platiť od nového roka. Poslanci za SNS zároveň zdôrazňujú, že nové podmienky v žiadnom prípade neznamenajú obmedzenie náboženskej slobody.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

NAJČÍTANEJŠIE

Slovensko
Pozitívne vzorky 222,752 Úmrtí 3,417 Uzdravení 166,555 Infikovaných 52,780 Last updated: 17. januára 2021 - 06:53 (+01:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky