streda, 1 decembra, 2021
6.4 C
Bratislava
ÚvodPolitikaPolitici voličomLászló Bukovszky informoval o najdôležitejších krokoch v oblasti práv a postavenia národnostných...

László Bukovszky informoval o najdôležitejších krokoch v oblasti práv a postavenia národnostných menšín

K nim nepochybne patrí prijatie Akčného plánu ochrany práv osôb patriacich k národnostným menšinám a etnickým skupinám na roky 2016 – 2020 vládou SR v októbri tohto roku. Schválenie akčného plánu je dobrou správou pre národnostné menšiny, keďže ide o prvý materiál, ktorý tak koncepčne, ako aj na úrovni konkrétnych opatrení, vytvára priestor pre prierezovú a širokospektrálnu implementáciu vládnej politiky vo vzťahu k národnostným menšinám.

Úrad splnomocnenca počas prípravy Správy o stave používania jazykov národnostných menšín na území Slovenskej republiky za obdobie rokov 2015 -2016 uskutočnil tiež rozsiahly dotazníkový prieskum povinných subjektov, ktorý bol v porovnaní s prieskumom uskutočneným za roky 2013 – 2014 rozšírený o počet oslovených relevantných subjektov, ako aj o množstvo zmapovaných oblastí a situácií, v ktorých sa za podmienok stanovených zákonom používajú jazyky národnostných menšín. Jeho cieľom je predovšetkým poskytnúť komplexný a zároveň detailný obraz o aktuálnom stave používania jazykov národnostných menšín na Slovensku. Výsledky získané z prieskumu budú zverejnené po ich dôslednej analýze.

Výzva na predkladanie žiadostí o poskytnutie dotácie

László Bukovszky informoval aj o Výzve na predkladanie žiadostí o poskytnutie dotácie na podporu kultúry národnostných menšín na rok 2017, ktorá bude dnešným dňom zverejnená na stránke Úradu vlady SR a Úradu splnomocnenca vlády SR pre národnostné menšiny: www.narodnostnemensiny.gov.sk . O podporu štátu v celkovej výške 4 500 000 Eur sa môžu uchádzať, občianske združenia, nadácie, registrované cirkvi, obce a mestá, rozpočtové a príspevkové organizácie v zriaďovateľskej pôsobnosti VÚC alebo obcí a pod.

Oproti minulému roku sa podmienky poskytovania dotácii výrazne nemenili, no v snahe vyjsť v ústrety žiadateľom úrad splnomocnenca mnohé pripomienky a požiadavky zo strany národnostných organizácií a členov výboru do výzvy zapracoval. Tieto prinesú so sebou viacero pozitívnych zmien, ktoré budú pre žiadateľov prínosné najmä v podobe zníženej administratívnej záťaže pre žiadateľov a prijímateľov dotácie. Žiadosti je možné podávať do 16. januára 2017 prostredníctvom elektronického dotačného systému a poštou na adresu úradu vlády.


728*90

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

- Reklama -
Slovensko
Pozitívne vzorky 689,618 +9,534 Dnes Úmrtí 14,503 +85 Dnes Uzdravení 563,790 Infikovaných 111,325 Last updated: 1. decembra 2021 - 12:25 (+01:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky
- Reklama -spot_img