Ministerka Matečná: Bruselské hlavné námestie bude počas sviatkov zdobiť nádherná jedľa zo Slovenska

0
Gabriela Matečná (Autor: TASR)

„Slovensko má krásne lesy aj krásne stromy, ktorými sa nepochybne môžeme pochváliť aj v zahraničí,“ uviedla ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Gabriela Matečná. „Je pre nás veľkou cťou, že bruselské hlavné námestie bude zdobiť práve nádherná jedľa zo Slovenska.“

O výber najvhodnejšieho exemplára sa postarali Lesy SR. „Spomedzi desiatok stromov sa do finále dostali dva. Voľba padla na 35-ročnú jedľu obrovskú z Horných Orešian pri Trnave,“ vysvetlil generálny riaditeľ Lesov SR Marian Staník. Strom má výšku 21,5 metrov. Majitelia pozemku sa rozhodli strom dať odstrániť pretože ohrozoval statiku budovy ako aj bezpečnosť ľudí. Jedľa však nevyjde navnivoč, ale stane sa z nej vianočný strom v hlavnom meste Európy.

„Príprava na transport stromu z Horných Orešian do Bruselu vôbec nebola jednoduchý proces,“ uviedol šéf Lesov SR Marián Staník. „Celú akciu sme začali približne o pol siedmej ukotvením vysokozdvižnej plošiny a žeriava, vysunutím ramena plošiny, upevnením gurtní o kmeň stromu a následným vysunutím ramena žeriava a dopnutím lana.“ Až potom nasledovala samotná stínka, prenos odrezaného stromu, obalenie, spúšťanie do vertikálnej polohy a naloženie na trajler. Celý proces trval viac ako štyri hodiny.