pondelok, 25 októbra, 2021
9.9 C
Bratislava
ÚvodPolitikaPolitici voličomZávacká (PD): Lekcie z bežného života pre vrcholových politikov a manažérov

Závacká (PD): Lekcie z bežného života pre vrcholových politikov a manažérov

Môj návrh na novú reláciu by bol iný. Relácia by nebola ani reality šou, pretože aktéri tam hrajú podľa predpísaného scenára, aby pritiahli čo najväčší počet divákov. Účastníci relácie, pomenujme ju Vysoká škola bežného života by žili pár mesiacov ako bežní občania. Nemali by žiaden luxus, len ten, čo by si zo svojho platu, to je minimálna mzda vo výške 450 e mohli dovoliť. Napríklad lacnú kávu, lacné cigarety, lacné spodné prádlo od Číňanov.

Pravidla by boli veľmi jednoduché. Relácie by sa súčastnili poslanci NR SR, vrcholoví manažéri verejnej a súkromnej sféri. Samozrejme, že dobrovoľne. Preto neuvádzam číslo súťažiacich. Bolo by to umelé. Súťažiaci by tri sa na tri mesiace zamestnali v autopriemysle. Práca by bola manuálna, stáť pri výrobnom páse, skladať konponenty. Ich vyplatná páska by bola vo výške 350 e ako som uviedla. Pracovali by v troch pracovných zmenách – ráno, poobede, a nočné. Podotýkam, že ranné päť dní za sebou, poobedňajšie a nočné tak isto. Narazíme tým na zakonník práce, ktorý upravuje, že po nočnej musí mať zamestnanec voľno. Ale na Slovensku skutočne funguje tak veľa pracovísk.

Prácou sa nič nekončí. Súťažiaci by boli ubytovaní ako ostatní cezpoľní firemní zamestnanci, po dvoch, troch na izbách. Platili by normálne nájomné, ktoré by ich určite vyšlo lacnejšie ako v priváte. A prečo by nemohli spať inde ao v ubytovní. Aby si neuživali luxus.

Ak by promizamestnanec porušil pracovné podmienky – napr. by od únavy zaspal, a nepredložil by lekárske potvrdenie, mal by prvý zlý bod. Ak by jeho pracovné výsledky boli neuspokojivé, tak by letel v skúšobnej dobe von. Teda by bol diskvalifikovaný aj zo súťaže. Ak by promizamestnanec použil peniaze z iného účtu, že nestačí z účtu svojej výplaty, bude tiež vylúčený zo súťaže. Promisúťažiaci sa môže aj vzdať.

Poslanci sú na míle vzdialení od životov bežných občanov

A čo dostane víťaz relácie? Toto nebude súťaž tipu Celebritycamp. Tu súťažiaci nedostane ani cent. Ale duševne ho to posilní, ľudsky a spoločensky dozreje, urobí to z neho lepšieho človeka. Získa úctu sám ku sebe. A pri návrate do svojho bežného poslaneckého či manažérskeho miesta bude jeho správanie iné. Za tvorbou zákonov, pri rozhodnutiach bude vidieť ľudskú bytosť. Tak by to správne malo byť.

Súťaž by zapôsobila iba na zainteresovaných, a nie plošne. Plošne by to zabralo, keby bol prijatý zákon o hmotnej a trestnej zodpovednosti politikov a vrcholových manažérov, ale zdá sa, že tento zákon je iba hudbou budúcnosti.

Politici a vrcholoví funkcionári majú skreslenú predstavu o bežnom živote občanov SR. Napríklad tzv. hmotný nedostatok. Politik to chápe tak, že občan žije skromne, nemôže si dovoliť dovolenky pri mori. Snáď taký výlet na Domaši. Proste nemá taký životný štandart ako on. Drvivá väčšina politikov nikdy nezakúsila na svojej koži, čo je to žiť od výplaty ku výplate. Ako je to uprednostniť zaplatenie liekov pred jedlom. Nevedia čo je to karkulovanie. Osobne si neviem predstaviť poslancov za výrobným pásom a ich vyžitie z minimálnej mzdy. Poslanci sú na míle vzdialení od životov bežných občanov. Touto reláciou by aspoň niekoľkí získali bohaté vedomosti. A autentická skúsenosť je dobrá učiteľka tzv. vysoká škola života.


728*90

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

- Reklama -
Slovensko
Pozitívne vzorky 457,431 +993 Dnes Úmrtí 12,917 +14 Dnes Uzdravení 413,068 Infikovaných 31,446 Last updated: 25. októbra 2021 - 12:25 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky
- Reklama -spot_img