Škripek (OĽaNO): Dohody s Tureckom nebudú fungovať

0
Branislav Škripek (Autor: branislavskripek.sk)

Turecký vojenský útok v Sýrii voči ISIS sa otočil na kurdské pozície. Tento krok žiaľ prinesol len viac chaosu. DSA na čele s Kurdami dokázali úspešne bojovať proti ISIS a dnes musia čeliť  tureckým tankom. Volajú o pomoc nakoľko aj v deviatich utečeneckých táboroch, ktoré spravujú, ľudia umierajú od hladu.

Situácia na Blízkom východe sa stáva čoraz viac komplikovanejšou a najviac na to doplácajú tamojší obyvatelia. „DSA vybudovala deväť utečeneckých táborov. Avšak bez humanitárnej pomoci z EÚ či USA nedokážu ľuďom zabezpečiť pomoc. Saleh Muslim ma informoval o tom, ako v utečeneckých táboroch zomierajú deti, rodičia a celé rodiny od hladu. Podarilo sa im ujsť pred ISIS a teraz hynú lebo nemajú detské mlieko, základné potraviny, lieky, vodu a starostlivosť. Kto si toto zoberie na zodpovednosť?”, rozhorčene sa pýta Branislav Škripek (OĽaNO-NOVA). Ako riešenie vidí otvorenie hraničného priechodu vo Faysh Khabure, aby mohla vôbec  do tejto oblasti prísť humanitárna pomoc. Priechod na rieke Tigris sám navštívil minulý rok pri prechode z Iraku do Sýrie. Ide o jediný hraničný prechod na toto územie. „Pre politické záujmy je stále tento priechod zatvorený a preto chcem vyzvať všetkých zodpovedných, aby umožnili bezpečný prechod humanitárnej pomoci. Lebo inak budeme opäť čeliť ďalšej migračnej kríze do Európy ako minulý rok,” varuje Branislav Škripek.

Ďalej je presvedčený, že politické dohody s Tureckom ohľadne návratu utečencov nebudú fungovať. Branislav Škripek povedal: „Stál som niekoľko metrov od bojovej línie v Sýrii. Ak chceme, aby sa utečenci vrátili naspäť do svojich domov, musíme stabilizovať ich krajinu a podať im pomocnú ruku pri znovubudovaní ich vlasti. Sme toho schopní a toto je reálna cesta na zastavenie prúdenia utečencov z Blízkeho východu. Nebudú odtiaľ utekať, keď nebudú musieť, keď tam môžu v bezpečí ostať. DSA preukázala, že toto bezpečie vie zaistiť.”

Demokratická samospráva Rojava je podľa Škripeka dobrou alternatívou voči nefungujúcim starým štruktúram. „Obyvateľov nedokázal pred ISIS ochrániť ani Asad či Turecko. Boli to bojovníci z DSA. Medzinárodné spoločenstvo by na toto nemalo nikdy zabudnúť a o to viac pomôcť DSA v ich boji nielen voči ISIS ale aj za vlastnú samostatnosť a sebaurčenie,” vyjadril sa Branislav Škripek.

Situácia je alarmujúca aj v iných utečeneckých táboroch na Blízkom východe. Aj preto sa Branislav Škripek koncom septembra zúčastní ako člen delegácie z EP oficiálnej návštevy v utečeneckých táboroch v Libanone. Súčasťou bude  monitoring zariadení, organizácie pomoci a úradných postupov. „Je lepšie pomáhať utečencom priamo v regióne. Lebo akonáhle vstúpia do člnov pri Stredozemnom mori, ohrozujú svoje životy. S ďalším obrovským prílevom utečencov si Európa neporadí,” povedal na záver Branislav Škripek.

- Reklama -