Novotný (Šanca): Mojito, havana a platy zdravotníkov

0
Podpredseda strany Šanca Viliam Novotný (Autor: SITA)

Minister zdravotníctva Drucker to vie, preto dal 23. mája  na odvetvovej tripartite nemocniciam prísľub, že bude peniaze hľadať. Minulý týždeň asi už aj začal, trochu prekvapujúce, na Kube. Ministrovi Kažimírovi pomáhal pri hľadaní riešení na odblokovanie Kubánskeho dlhu.

Musím uznať, že keby Kubánci zaplatili Slovensku dlhy z čias, keď sa Fidel Castro bozkával s Gustávom Husákom, a tieto peniaze by sa použili na krytie minuloročných sľubov SMERu pre zdravotníkov, bola by to pointa ako delo. Zrejme aj s touto alternatívou kalkuluje minister Drucker. Preto sa asi minulý týždeň vybral s ministrom Kažimírom na Kubu. Predsa len s lahodným mojitom v ruke, v tieni palmy, bafkajúc pravú cigaru „havanu“ sa o tejto alternatíve premýšľa lepšie.

Odporúčal by som ale pánovi ministrovi, aby sa radšej vrátil nohami na zem. A aby namiesto Kubánskeho dlhu riešil radšej ten vládny voči sestrám, lekárom a zdravotníkom, skôr ako budú nemocnice nútené prepúšťať a redukovať zdravotnú starostlivosť pre pacientov.

Problém totiž vyrobila predchádzajúca Ficova vláda, keď na jeseň pred voľbami narýchlo presadila novelu zákona o poskytovateľoch a od 1. januára zvýšila platy sestrám a zdravotníkom v nemocniciach. Malo to ale jeden háčik. Nebolo to kryté peniazmi. Uchýlili sa teda ku lesti.

Pri schvaľovaní štátneho rozpočtu na rok 2016 minister financií Kažimír a vtedajší minister zdravotníctva Čislák namiesto potrebných 55 miliónov Eur na krytie platov, presadili uznesenie NR SR, podľa ktorého tieto peniaze v rozpočte sú.

Situácia je ale už v súčasnosti kritická. Tých 55 miliónov Eur na zvýšenie miezd sestier a zdravotníkov, napriek sľubom vlády, v rozpočte v skutočnosti nikdy nebolo. Okrem toho chýba ďalších približne 40 miliónov Eur na krytie zvýšených platov lekárov a ostatných zamestnancov v súvislosti so zvyšovaním minimálnej mzdy.

Zdravotné poisťovne do konca septembra 2016 síce na základe memoranda, ktoré podpísali ešte s ministrom Čislákom, podmienečne navýšili platby nemocniciam na krytie zvýšených miezd. Vláda však sľúbila, že rezort dofinancuje. Ak ale vláda do zdravotníctva urýchlene peniaze nepridá, platby od poisťovní môžu klesnúť na úroveň roku 2015.

SMER teda musí niekde zohnať 95 miliónov, ináč sa ukáže, že pri zvyšovaní platov minulý rok podvádzal. Ak ich Kažimír zoženie, môžu byť za pekných. Taký Raši by si pozmeňovák v zdravotníckom Výbore, na zvýšenie platby za poistencov štátu od 1. septembra o 95 miliónov Eur podal rád. Má s tým bohaté skúsenosti z ostatných rokov. Táto finta je síce stará, ale vždy ohúri dezorientovanú verejnosť.

Mne už ostáva len dúfať, že tých 95 miliónov majú a nespoliehajú sa „len“ na Husákové staré „pohľadávky“ na Kube, v Líbyi či v Rusku.

- Reklama -