Kmeť (KDH): Prečo naša vláda mlčí?

0
KDH (Autor: KDH)

V tejto súvislosti vyvstáva  dôležitá otázka, aká je v súčasnosti bezpečnostná situácia vo svete a predovšetkým v Európe ? Odpovedať na túto otázku môžu kvalifikovane experti, ale rovnako i laici majú na túto otázku svoju odpoveď. Obidve skupiny by sa pravdepodobne zhodli, že bezpečnostná situácia v Európe nie je priaznivá a vyhliadky do budúcnosti nie sú optimistické.  Keďže patrím ku generácií, ktorá si ešte pamätá časy studenej vojny, napadla ma ďalšia zaujímavá otázka.

Bola situácia v oblasti bezpečnosti počas studenej vojny horšia alebo lepšia ako v súčasnosti ? Odpoveď na túto otázku asi nebude jednoduchá ani pre expertov ani pre laikov.  Ako neexpert na túto problematiku, ale zároveň ten kto zažil obidve situácie mám pocit, že dnes je bezpečnostná situácia neprehľadnejšia a často krát sú potenciálne hrozby a ich nositelia pre bežného občana neviditeľní. Práve tento pocit nepredvídateľnosti je pre ľudí až traumatizujúci. Pomerne jednoznačne možno konštatovať, že toto je určite jeden z hlavných cieľov teroristických organizácií.

S vedomím si tohto aspektu je nesmierne dôležité poukázať na nositeľov súčasnej bezpečnostnej nestability, ak sú všeobecne známi. Jedným zo známych nositeľov tejto nestability je i súčasné Rusko. Za posledných niekoľko rokov preukázalo, že udržanie a zvyšovanie bezpečnosti v Európe nie je jeho priorita. Od anexie Krymu, cez obsadenie časti východnej Ukrajiny „neznámymi ozbrojenými skupinami“ až po sústavné ako i minulotýždňové provokačné prelety ruských stíhacích bombardérov nad americkými vojnovými loďami, to neprestajne dokazuje. Veľmi výstižne túto situáciu komentoval český minister obrany – „Rusko nie je náš nepriateľ ale zároveň sa nepráva ako náš priateľ“.  Je to značne diplomatické vyjadrenie, ale vystihuje podstatu problému. Aký ma túto situáciu názor slovenská vláda ?  Nevedno. Už veľmi dlho sa žiadny slovenský vládny predstaviteľ a vláda ako celok, takto jednoznačne nevyjadrili. Občania Slovenska si zaslúžia vedieť aký je oficiálny postoj jej vlády k tejto závažnej otázke. Naša vláda však v tejto otázke stále mlčí. Dokedy?

- Reklama -