SaS: Programové vyhlásenie vlády v oblasti školstva je len prikrášlenou kópiou toho z roku 2012

0
Strana Sloboda a Solidarita (SaS) (Autor: SaS)

„A tentoraz ich programové vyhlásenie obsahuje podstatne viac. Je preto náročné predstaviť si, že všetky sľuby vláda splní. Obávame sa, že tieto záväzky, tak ako v roku 2012, ostanú len na papieri. A z programového vyhlásenia vlády bude napokon len zmes pekne napísaných, ale nezrealizovaných, záväzkov,“ uvádza poslanec SaS Branislav Gröhling.

Dodáva, že hlavným bodom vyhlásenia sú financie a platy učiteľov. Navyšovanie investícií spomínala vláda v programovom vyhlásení už v roku 2012. Dnes hovorí o konkrétnej sume 2 miliardy eur za celé štvorročné obdobie. „Dúfajme, že aj napriek všetkým doteraz nesplneným záväzkom, tento vláda splní. Zlepšenie platov učiteľov a nepedagogických a odborných zamestnancov plánovala vláda systémovo riešiť už predtým. V tomto období platy učiteľov rástli o 5 %, ale rovnako rástla aj priemerná mzda v hospodárstve. Reálny nárast platov bol teda minimálny,“ hovorí Gröhling s tým, že teraz vláda sľubuje 6 % navýšenie. „Je to malý nárast a navyše pre strany Most-Híd a Sieť je to nesplnenie svojho predvolebného sľubu, ktorým bolo zvýšiť do roku 2020 mzdy učiteľov na 80 % priemerného zárobku vysokoškolsky vzdelaných ľudí,“ podotýka poslanec.

K záväzku zvyšovania platov podľa Gröhlinga treba podotknúť dve veci. A to, že, prvý nárast nastane k 1. 9. 2016. Ten ďalší nárast o 6 % má nastať až k 1. 1. 2018 za predpokladu realizácie zásadných vnútorných zmien v systéme vzdelávania. „Nastáva otázka, o aké systémové zmeny ide? Dôjde v roku 2017 k prepúšťaniu učiteľov? Plánuje vláda takto ušetriť balík peňazí, ktorý následne prerozdelí na zvýšenie platov v roku 2018? Programové vyhlásenie vlády toto nešpecifikuje,“ hovorí Gröhling a kladie si otázku, čo sa stane, ak sa zásadné vnútorné zmeny neudejú. „Z vyhlásenia vlády akoby vyplývalo, že v takom prípade k zvyšovaniu platov nedôjde. Takýto záväzok len pridáva na pochybnostiach o jeho plnení,“ konštatuje poslanec.

Pripomína, že vláda už v roku 2012 okrem iného plánovala zohľadniť medzinárodné výsledky našich žiakov. V tejto oblasti žiadna aktivita s cieľom zlepšiť výsledky žiakov vyvinutá nebola. Pritom sľub opakuje vláda aj dnes. „Pred štyrmi rokmi sľubovali zmeny v kreditovom systéme a kontinuálnom vzdelávaní. To dnes neposkytuje dostatok predmetov pre učiteľov, obzvlášť majstrov odborného výcviku, a funguje len ako naháňanie kreditov za účelom zlepšenia platu,“ vymenúva Gröhling a prízvukuje, že výrazné zmeny k lepšiemu sa v tomto systéme neudiali a vláda sa napriek tomu vracia k podobnému záväzku.

Vláda už v roku 2012 hovorila aj o skvalitnení vzdelávania a jeho prepojení na prax. Dnes je to slabé miesto hlavne pre odborné školy. V tejto oblasti sa zaviedlo duálne vzdelávanie, ale ide o nefunkčný projekt, do ktorého sa nezapojilo ani len 0,5 percenta žiakov stredných odborných škôl. „A vláda opakuje tento sľub aj dnes. Už v roku 2012 chcela vláda venovať pozornosť kariérnej výchove žiakov. Kariérni poradcovia ale dnes nemajú situáciu o nič lepšiu, práve naopak. Vláda sa doposiaľ tejto oblasti nevenovala,“ konštatuje Gröhling.

A na dôvažok. Vláda v roku 2012 sľubovala prehĺbiť výučbu o holokauste, rasovom a etnickom násilí. „Dnes ale vidíme, že v tejto oblasti majú mladí ľudia nedostatočné vedomosti. Na otázku médií, čo je to holokaust, odpovedali, že ide o výrub lesov, či ničenie prírody,“ uzatvára poslanec.

- Reklama -