Prezident Kiska na Globsecu: Zastavme eróziu dôvery

0
Prezident SR Andrej Kiska (Autor: SITA)

„Musíme sa pozorne pozrieť na to, čo sa deje v našich spoločnostiach. Máme k dispozícií najmodernejšie nástroje komunikácie. Aj napriek tomu niekedy nevieme jasne komunikovať,“ povedal Andrej Kiska. „Roky po skončení studenej vojny čelíme novej vlne politickej propagandy a informačnej vojny – intenzívnej a efektívnej, ktorá dokáže manipulovať s náladami v spoločnostiach. A dokonca ochromiť politické rozhodovanie. Výsledkom je oslabenie našej bezpečnosti.“

Prezident upozornil, že umiernenosť sa vo vnímaní spoločnosti stáva symbolom slabosti a extrémizmus symbolom sily. „Radikálne politické hnutia rastú. Aj štandardní politici sa niekedy znížia alebo dokonca opakujú jazyk jednoduchých, populárnych, ale nesprávnych riešení.“

Nie je to prvýkrát, keď sú liberálne demokratické spoločnosti vystavené tlaku, všíma si prezident. „A preto sa nemôžeme správať, akoby nastal koniec sveta“. Naše hodnoty však podľa prezidenta nemôžeme brať ako niečo dané, automatické. „Naše hodnoty sú hlavným terčom propagandy, ktorá oživuje duchov z temných kútov spoločnosti – extrémizmus, xenofóbiu a nedôveru voči demokracii.“

Podľa prezidenta Kisku nemôže byť odpoveďou na šírenie dezinformácií mlčanie. „Bolo by chybou myslieť si, že naše hodnoty a zásady sa budú vysvetľovať samé. Bolo by chybou, ak by sme o nich zabudli hovoriť. Nebudeme schopní čeliť dezinformáciám, ak sa vzdáme ambície kalibrovať morálny kompas našich spoločností.“

Hoci žijeme v najprosperujúcejšej a najbezpečnejšej časti sveta, Andrej Kiska podľa vlastných slov rozumie aj tomu, prečo časť spoločnosti vníma so skepsou udalosti poslednej doby a výzvy, ako sú Ukrajina, utečenecká kríza, teroristické útoky, riziko Grexitu a Brexitu.

„Vyrovnať sa s týmito problémami si žiada čas, vôľu a schopnosť robiť kompromisy. Niekedy nemáme inú možnosť, len prísť aspoň s nejakým riešením a potom sa poučiť z vlastných chýb,“ povedal prezident. „Ale ak by sme sa úplne vzdali hľadania spoločných riešení, ak by sme prestali bojovať so skepsou, extrémizmom a nacionalizmom, mohli by sme uviaznuť v začarovanom kruhu núdzových rozhodnutí, neuvážených plánov B, plánov C alebo plánov D.“

Prezident na záver svojho príhovoru pripomenul, aby sme využili každú príležitosť a pripomínali nenahraditeľnú úlohu Európskej únie a NATO, jednoty a stability. „Mali by sme otvorene hovoriť o bezpečnostných výzvach, ktorým čelíme. Vysvetľovať mladej generácii, prečo neexistuje lepšia alternatíva k slobode a demokracii. Mali by sme zdôrazňovať dôležitosť schopnosti robiť kompromisy. Ale tiež by sme mali byť zásadoví, keď je to nevyhnutné. Tu, v našom regióne, by sme mali pripomínať, že V4 je aj o empatii a spolupráci. A že za žiadnych okolností nemôžeme zabudnúť na ľudskosť – bez ohľadu na prekážky, ktorým čelíme.“

Prečítajte si celý príhovor v anglickom jazyku.

- Reklama -