streda, 12 augusta, 2020
27.1 C
Bratislava
Úvod Politika Politici voličom Both (Šanca): Očami Maďara, ktorý Slovensko považuje za svoju vlasť

Both (Šanca): Očami Maďara, ktorý Slovensko považuje za svoju vlasť

Tak, ako som po tom túžil v roku 1989. Onedlho uplynie od Novembra tridsať rokov, ale keď sa dnes rozhliadnem po Slovensku, veľa dôvodov na hrdosť z toho, kam sme za tie roky dospeli, nevidím. O to viac cítim, že by to chcelo zmenu paradigmy. A to nielen pred voľbami, a nielen na strane politikov. Sumár súčasného stavu spoločnosti a krajiny vyzerá zle vo všetkých pre občana najdôležitejších oblastiach.

Hovorí sa, že keď nejde o život, nejde o nič. Avšak stav slovenského zdravotníctva je taký, že o život už fakt ide. Pacienti sú rukojemníkmi nielen zo strany štátu, ale, žiaľ, aj zo strany zdravotníckeho personálu. Na jednej strane sa darí všelijakým Kostkom a na strane druhej si pacienti musia nosiť do nemocníc pomaly aj posteľnú bielizeň, ak ju nechcú mať poplátanú a špinavú. Počúvame, aké je zdravotníctvo drahé. Nuž, bodaj by nebolo, keď tí bohatí, čo v ňom podnikajú, nutne potrebujú byť ešte bohatší.

Hoci nie o život, ale o budúcnosť tejto krajiny sa hrá aj v ďalšej oblasti, kde to ide od desiatich k piatim. Školstvo je zdevastované podobne ako zdravotníctvo. Zlé výsledky v medzinárodných porovnaniach, produkovanie klientov úradu práce, pomaly najväčší počet politológov v pomere na jedného obyvateľa krajiny a k tomu čudné rozdávanie dotácií vláde blízkym stranám.

Pre mňa ako rodáka z úrodného juhozápadu je veľmi citlivou témou aj stav slovenského poľnohospodárstva. Ten je tiež na zaplakanie. Hlavne keď sa od výrobcov originál slovenských výrobkov z Detvy dozviete, že chute ich produktov sú síce tradičné, ale mäso v nich je z Belgicka, lebo u nás tie zvieratá nemal kto dochovať. A pritom potenciál pre efektívnu poľnohospodársku výrobu je na Slovensku obrovský, o čom svedčí aj minulosť, keď fungovali poľnohospodárske družstvá.

Rovnaký potenciál produkovať pracovné miesta a zisky má aj drevospracujúci priemysel. Aj ten ostáva nevyužitý – namiesto toho, aby sa surovina spracúvala na Slovensku, firma blízka samotnému ministrovi životného prostredia vyváža z roka na rok viac dreva na spracovanie do zahraničia.

Všetky vyššie spomínané veci sú v rukách politikov. Ale sú aj také, ktoré si vyžadujú zmenu paradigmy nás, občanov Slovenka.

Traduje sa, že Slováci sú pracovitý národ. To je pravda, ale pravdou zároveň je, že by sa mali naučiť slúžiť (v tom najlepšom slova zmysle) nielen sebe, ale aj iným. Ideálnym príkladom toho, ako v tejto oblasti zaostávame, je cestovných ruch a služby celkovo.

Napríklad by sme si mali uvedomiť, že nie všetko je len o peniazoch. Zdravotné sestry bojujú za vyššie platy. Nepochybne by si ich zaslúžili. Veď zarábajú menej ako v susedných krajinách. Tak ako učitelia. Vlastne tak ako veľa zamestnancov na Slovensku. Smutné však je, že či už si štátni a verejní zamestnanci na Slovensku vybojujú vyššie platy, alebo nie, zostanú rovnakí. Zmenila sa vari prístup lekárov k pacientom po tom, čo si vybojovali zvýšenie platov? Nezmenil.

Áno, zamestnanci na Slovensku si zaslúžia vyššie platy, ale občania Slovenska si zas zaslúžia, aby sa k nim títo zamestnanci správali ako k ľuďom. Aj to chce zmenu paradigmy – nesprávať sa k tým, pre ktorých tu sú, podľa výšky svojho platu. A to sa týka tak pracovníkov v zdravotníctve, ako zamestnancov v školstve.

To sa, samozrejme, nevylučuje s bojom za lepšie pracovné podmienky a vyššie platy. Ale argument, že všetko bude inak, keď budem lepšie zarábať, neplatí. Slovensko potrebuje zmenu. Ale bez toho, aby každý z nás neurobil niečo aj so sebou, k nej nedôjde.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

Do letnej školy v Nitrianskom Pravne sa zapojilo približne 70 detí

Zážitkovou formou sa počas leta vzdeláva i približne 70 detí zo Spojenej školy v Nitrianskom Pravne v okrese Prievidza. Vo viacerých turnusoch...

ČR: Počet prípadov nákazy sa zdvojnásobil

Česko potvrdilo k polnoci z utorka na stredu 288 nových prípadov nákazy koronavírusom v priebehu uplynulých 24 hodín. Informovala o tom tamojšie...

Ekonomike sa vlani darilo, podľa daňových priznaní však polovica firiem vykázala nulu alebo stratu

Za rok 2019 vykázala veľká časť slovenských podnikateľov vo svojom daňovom priznaní nulu alebo stratu, a to napriek tomu, že sa slovenskej ekonomike...

Ak prejde vetovaná novela o prokuratúre, obrátime sa na Ústavný súd, uviedla Kováčiková

Ak prejde vo svojej súčasnej podobe novela zákona o prokuratúre, Generálna prokuratúra (GP) SR sa obráti na Ústavný súd (ÚS) SR. Na...

Gröhling dá protinávrh: čestné prehlásenie rodiča pri nástupe do školy sa nezmení

Minister školstva, vedy, výskumu a športu Branislav Gröhling (SaS) chce, aby sa podpisovalo čestné prehlásenie, kde bude rodič vyhlasovať, že jeho dieťa neprejavuje...

VIDEO Diplomatické pravidlá treba dodržiavať všade vo svete. Premiér SR reaguje na vyhostenie ruských diplomatov

Slovenská republika je zvrchovanou a suverénnou republikou, uviedol premiér SR Igor Matovič pred rokovaním vlády k vyhosteniu ruských diplomatov/agentov. Slovensko podľa neho...

V Bruseli nariadili povinné nosenie rúšok. Nákaza rastie každým dňom

Regionálna vláda v Bruselskom regióne nariadila v stredu povinné nosenie rúšok na všetkých verejných miestach, informovala verejnoprávna televízia RTBF.
Slovensko
Pozitívne vzorky 2,690 +75 Dnes Úmrtí 31 Uzdravení 1,884 Infikovaných 775 Last updated: 12. augusta 2020 - 13:53 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky