nedeľa, 13 júna, 2021
20.1 C
Bratislava
Úvod Politika Politici voličom Mikolášik (KDH): Aj napriek protiteroristickým balíčkom umierame. Viac ako Francúzi...

Mikolášik (KDH): Aj napriek protiteroristickým balíčkom umierame. Viac ako Francúzi…

Slovensko kraľuje štatistikám OECD v úmrtnosti na kardiovaskulárne ochorenia a mozgové príhody. A počty Slovákov, ktorých pripraví o život rakovina, nás tiež držia v prvej trojke týchto štatistík, ktoré vznikli v spolupráci so Svetovou zdravotníckou organizáciou. Navyše, aj tých, čo sa predsa len dožijú šesťdesiatpäťky, čakajú už maximálne štyri roky v zdraví, kým na severe Európy je to takmer štyrikrát toľko. Celkovo žijeme kratšie, v porovnaní s Francúzmi napríklad priemerne približne o päť rokov… Podčiarknuté, sčítané, výskyt predčasných úmrtí, ktoré by pri adekvátnej liečbe nemali nastať, patrí u nás k najvyšším v Únii a po Maďarsku je druhý najhorší v rámci OECD. 

Zjavne teda na ochranu našich životov na rýchlo pripravené protiteroristické balíčky, ani žaloba na Európsku úniu za kvóty na utečencov nezaberajú… Hoci najvyšší vládny šéf a jeho spolustraníci už takmer nehovorí o ničom inom ani nehovoria, nechránia nás, a bohužiaľ, nie preto, že nemajú z čoho.

V prvej dekáde nového tisícročia totiž rástli výdavky na zdravotníctvo na Slovensku v reálnom vyjadrení v priemere až o takmer 11 % ročne, čo znamenalo v tom období najrýchlejší rast výdavkov spomedzi všetkých krajín OECD. Naše zdravotníctvo tak má podľa analýzy INEKO k dispozícii zdroje vo výške takmer 8 percent HDP, čo je spolu so susednými Čechmi najviac v rámci V4. K pacientovi, ktorý si balí ešte stále do nemocnice aj príbor a toaletný papier, poťažmo obálku pre lekára, a napriek tomu neprežije diagnózu, ktorú by pri adekvátnej liečbe mal, sa zjavne nedostávajú.

Lenže chrániť nás pred tým je zjavne náročnejšie, ako bez dôkazov robiť strašiakov z ľudí prevažne na úteku z vojnou zničeného domova, hoci nás obchádzajú. A nie preto, že to zariadil premiér.

No keď budeme donekonečna a dostatočne nahlas rozprávať, že čo utečenec to automaticky terorista a zvolávať tlačovky o sledovaní každého človeka na Slovensku len kvôli moslimskému vierovyznaniu, môžu za dverami nerušene prebiehať ďalšie a ďalšie miliónové verejné súťaže na zdravotnícky materiál, prístroje a lieky, pri ktorých sa vôbec nesúťaží. Podľa zistení organizácie Transparency International totiž z celkového počtu 251 firiem až 114, ktoré dodali nemocniciam takmer 65 percent z celkového obstarávaného objemu, nečelilo vo svojich víťazných zákazkách ani jednej ďalšej celej ponuke. Pričom až 9 z top 20 najväčších dodávateľov nemuselo čeliť ďalšiemu konkurentovi pri žiadnom víťaznom tendri. Ak by museli, ušetrili by sa podľa odborníkov milióny. Lenže v podstate nemusia, lebo čo na rozdiel od mnohých pacientov, v slovenskom zdravotníctve prežíva stopercentne a bez akýchkoľvek komplikácií, je heslo, že zo štátneho krv netečie. A tak, ako to konštatuje jeden z najvýznamnejších ekonómov Slovenska a zároveň poradca premiéra, profesor Peter Staněk, sa v zdravotníctve ročne zbytočne rozkradne miliarda zo štyroch, ktoré do neho smerujú.

Za celé desaťročie polícia pritom podľa Transparency International vyšetrovala len 36 prípadov machinácií pri verejnom obstarávaní nemocníc, pričom iba deviatich ľudí aj obvinila, no súdy za posledné roky aj tak neklepli po prstoch nikomu. Nikto za nič nepyká, nikto nič nemusí vracať. To len chudák občan, ak mu štát prispeje na prispôsobenie bývania v prípade ťažkého postihnutia člena rodiny, ktorý si dovolí umrieť skôr ako za sedem rokov od rekonštrukcie, musí vrátiť predpísanú časť príspevku do posledného centu. Inak mu prerobenú kúpeľňu zoberú, ale už aj so strechou nad hlavou v exekúcii.

To politikovi, či vládnemu nominantovi za prešustrovanie štátnych peňazí v zdravotníctve zoberú maximálne jednu funkciu. A aj za tú mu dajú okamžite inú. Najlepšie na úrade, ktorý má zdravotnú starostlivosť kontrolovať. Tam sa totiž v poslednom čase uplatnil tak bývalý vysoký úradník ministerstva zdravotníctva, ktorý zbabral tender na stravovanie v zdravotníckych zariadeniach, ale aj lekárka, ktorá bielila zdravotnú dokumentáciu.

Odpustite, ale v tejto súvislosti mi napadol vtip, či viete čo, je to jašterica? Pointa hovorí, že krokodíl, ktorý prežil vládnutie SMERu v zdravotníctve. Akurát, že keď sa to týka zhoršujúceho sa zdravia a zbytočného umierania Slovákov, ako ukazujú štatistiky, tak to vôbec smiešne nie je. Do smiechu je zo situácie v zdravotníctve však zjavne niektorým vládnym poslancom, ktorí na otázku novinárov, či sa v zdravotníctve kradne, odpovedali v podstate vtipom, tak ako istá zástupkyňa ľudu z Oravy: „Myslíte v čakárňach? Tam si za svoje odložené veci zodpovedá každý sám…“ Mimochodom, miesto na kandidátke vládnej strany už má aj ona isté. Takže ak si súčasní mocní naozaj chcú dať na billboardy niečo o chránení, tak môžu akurát upravný refrén starého hitu: Chránime svoje bláznovstvá…

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

Slovensko
Pozitívne vzorky 391,026 +42 Dnes Úmrtí 12,439 +3 Dnes Uzdravení 377,254 Infikovaných 1,333 Last updated: 13. júna 2021 - 13:25 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky
- Reklama -