Klus (SaS): Liberáli idú vládnuť

0
Martin Klus, tímlíder strany SaS pre Zahraničnú politiku a politický systém (Autor: SITA)

Víťazstvo kanadskej Liberálnej strany (Liberal Party of Canada) v októbrových parlamentných voľbách je po dlhom čase skutočne dobrou správou pre všetkých, ktorým sú blízke liberálne hodnoty a princípy. Medzi hlavné z nich patria garancia slobody pre súčasné i budúce generácie, zodpovednosť, ľudská dôstojnosť, spravodlivosť a tolerancia k rozmanitosti. Na týchto hodnotách a pilieroch bol postavený aj program liberálov v Kanade a znamenal ich drvivé víťazstvo.

Úspech vo voľbách podčiarkuje i fakt, že Liberálna strana dokázala voličov osloviť navzdory rôznym pokusom konzervatívnej vlády o, na kanadské pomery, nevídaný populizmus. Ten mal jediný cieľ. Odradiť voličov od zmeny vládneho kurzu. Kanadskí liberáli však vsadili na kontinuitu svojho politického programu, ako napr. eliminácia deficitov rozpočtu, decentralizácia, viac osobných slobôd, ale aj a legalizácia využitia marihuany na lekárske účely.

Jednoducho povedané, predstavili víziu modernej a slobodnej Kanady. Takej, ktorá preferuje nižšie zdaňovanie príjmov, vyrovnaný rozpočet v roku 2019, investície do zamestnania mladých, ale aj zvýšenie pomoci Ukrajine či angažovania sa v boji s ISIS (Dá’iš). Kanady, ktorá dobrovoľne prijme 25 tisíc utečencov zo Sýrie a čiastočne zreformuje volebný a politický systém.

Zisk 184 mandátov v 338 člennej dolnej komore parlamentu bol základným, no nečakaným predpokladom k vytvoreniu liberálnej vlády, ktorá sa minulý týždeň ujala moci. A nový kanadský premiér Justin Trudeau pri jej predstavovaní prekvapil svoju krajinu ešte viac. Vláda je nielen rodovo vyrovnaná, čo je v príkrom kontraste napr. s výhradne mužskou slovenskou vládou, ale je aj jednou z etnicky a religiózne najrozmanitejších, aké kedy Kanada mala. Zahŕňa nositeľku Nobelovej ceny, paralympíjskeho športovca i vojnového vetrána (ktorý je popri tom Sikh v turbane). Nie je možné rozhodnúť, nakoľko je zloženie tejto vlády výsledkom premyslenej snahy o zapáčenie sa týmto skupinám obyvateľstva, pravdou však je, že je to jasné gesto, vítajúce rôznorodosť kanadskej spoločnosti.

Kanada sa stala ukážkou, že zrozumiteľný liberálny program, vhodne vysvetlený politickými osobnosťami, môže byť základným predpokladom katapultovania krajiny do 21. storočia. Slovenskí liberáli v budúcej vláde môžu byť motorom podobných zmien.

*za pomoc pri zostavovaní blogu ďakujem Jozefovi Lenčovi a Martinovi Poliačikovi

- Reklama -