Šanca: Vyše 66 percent obyvateľov BBSK chce, aby Slovensko ostalo plnohodnotným členom EÚ

0
Eva Babitzová, predsedníčka strany Šanca (Autor: SITA)

Odmietanie kvót a postoj vlády ohrozujú záujmy Slovenska a vystavujú celú krajinu hrozbe zníženia príspevkov z EÚ či skomplikovaniu nášho postavenia ako plnoprávneho člena Únie.

Samotné zavedenie kvót nie je zásadným riešením problému prílivu imigrantov do Európy. Pomoc imigrantom, ktorí sa už na starom kontinente nachádzajú, je však obrazom ľudského a moderného myslenia. Najmä vtedy, keď táto pomoc nesmeruje len k samotným prisťahovalcom, ale aj k nárazníkovým krajinám EÚ.

Slovensko musí prevziať na seba časť záväzkov v neľahkej situácii, ak chce ostať súčasťou jadra EÚ. Toho jadra, ktorému vo veľkej miere vďačíme za náš dynamický rozvoj a z ktorého roky čerpáme milióny eur, za ktoré sme postavili cesty či zrenovovali naše kultúrne pamiatky, námestia a školy.

Premiér a jeho strana pred voľbami získavajú percentá vďaka postoju, ktorý hrá na strunu strachu. Vytváranie obrazu nepriateľa a prezentácia silových zložiek však poskytuje podhubie aj krajnej pravici. Premiér príliš rýchlo zabudol na neúspech v župných voľbách v banskobystrickom kraji.

A jeho súčasná politika opäť nahráva Kotlebovi. Tomu v tichosti vytvára priestor ešte aj krajský parlament, ktorý ovláda práve Smer. Jeho poslanci sa však vyčíňaniu predsedu BSSK len prizerajú. A to aj napriek tomu, že majú v rukách možnosť vyhlásiť referendum o zotrvaní Kotlebu vo funkcii. Zákon im umožňuje vyhlásiť referendum v prípade, ak predseda samosprávneho kraja hrubo alebo opakovane zanedbáva povinnosti predsedu, a tým vznikajú vážne nedostatky v správe samosprávneho kraja.

„My podporujeme vyhlásenie referenda o zotrvaní Kotlebu vo funkcii a vyzývam Smer, aby na to našiel odvahu. Som presvedčená, že voliči už na vlastnej koži pochopili, čo znamená odovzdať takúto funkciu niekomu, ako je Kotleba,“ povedala predsedníčka Šance Eva Babitzová.

BBSK podľa nej najviac dopláca na svojho župana v oblasti (ne)čerpania eurofondov. „ A práve v tomto kraji existujú mnohé príklady, že ak o využívaní týchto peňazí rozhodujú miestne komunity, dajú sa eurofondy využiť veľmi účelne a efektívne,“ vysvetľuje Babitzová.

Silnejúci hlas krajnej pravice v celej Európe však môžu umlčať iba zodpovední politici. Takí ale túto krajinu už dlhé roky neriadia. Je najvyšší čas, aby sa aj Smer začal okrem porovnávanie percent zaujímať o najbližšiu budúcnosť Slovenska.

„Takto sa musí postaviť k veci každý, kto chce mať právo nazývať sa premiérom vyspelej európskej krajiny,“ uzavrela E. Babitzová.

- Reklama -