Minister Glváč rokoval s americkým charge d´affaires L. Wasleym

0
Martin Glváč, minister obrany SR (Autor: SITA)

„Sme vždy radi, keď máme za sebou americkú vlajku a sme pripravení na všetky výzvy,“ povedal dnes na stretnutí šéf rezortu obrany. Zároveň ocenil príspevok Spojených štátov amerických do veliteľstva NFIU, ktoré vznikne na Slovensku. Rovnako ho tiež informoval o Centre výnimočnosti pre kontrarozviedne spôsobilosti, ktoré vznikne na základe slovensko – poľskej iniciatívy. „Memorandum o porozumení sme podpísali v septembri v Norfolku a verím, že budeme spolupracovať aj v tejto oblasti,“ uviedol minister Glváč.

Americký charge d´affaires Wasley dnes na stretnutí ocenil modernizačné projekty slovenského rezortu obrany a zaujímal sa ako budú pokračovať. Šéf rezortu obrany v tejto súvislosti ubezpečil charge d´affaires, že Slovenská republika sa hlási ku svojmu záväzku zo samitu NATO vo Walese a do roku 2020 by mal byť rozpočet rezortu obrany vo výške 1,6 % HDP. „Aj preto je dôležité naštartovať zmysluplné modernizačné projekty, aby boli peniaze potom využité efektívne,“ vysvetlil minister.

Šéf rezortu obrany na stretnutí tiež deklaroval záujem naďalej využívať v rámci modernizácie Ozbrojených síl SR americký vládny program FMS. „Je to najideálnejší a najtransparentnejší spôsob. Navyše je rýchly a so strategickým partnerom,“ zdôraznil. Liam Wasley v tejto súvislosti zdôraznil, že Spojené štáty americké skutočne oceňujú modernizačné projekty na Slovensku, pretože je to dôležitý odkaz pre partnerov v rámci NATO. Poďakoval tiež za účasť slovenských ozbrojených síl na spoločných cvičeniach a za spoluprácu pri prejazde amerického konvoja. „Je to veľmi dôležitý odkaz ku kolektívnej obrane,“ zdôraznil.

- Reklama -