Oravcová (TIP): Vplyv na konflikt v Sýrii nemáme, ale dôsledky znášať budeme

0
Andrea Oravcová (Autor: TIP)

O čo ide Putinovi v Sýrii?

Istá skupina ľudí vníma Putinov krok vstúpiť do konfliktu len ako marketingové napravenie skazenej reputácie z predchádzajúcich krokov Ruska na Ukrajine. Naopak, iná skupina ľudí chváli Rusko za to, že konečne niekto rieši problém v Sýrii, pretože vojenská angažovanosť Spojených štátov v konflikte bola zatiaľ prinajmenšom nevýrazná. Faktom je, že ruské námorníctvo demonštrovalo silu z Kaspického mora hneď v úvodný deň útoku, kedy zničili 27 cieľov Islamského štátu. Osobne vnímam ako jednu z priorít ruskej iniciatívy aj likvidáciu radikálnych islamistických ruskojazyčných skupín, ktoré bojujú v radoch Sýrskej opozície a pochádzajú z oblasti Kaukazu. Ďalším geostrategickým záujmom Ruska v Sýrii je určite udržanie jedinej vojenskej námornej základne v Stredozemnom mori, ktorá sa nachádza v Tartuse a je v prevádzke od roku 1971. Putin svojou vojenskou ofenzívou sleduje bezpochyby aj hospodárske zámery ruských a iránskych energetických koncernov v regióne.

O čo ide Obamovi v Sýrii?

Dlhodobým zámerom USA v Sýrii je odstavenie Baššára al-Asada od moci. Sýrsky líder je známy svojím kriticky vyhraneným zahranično-politickým postojom voči Izraelu a Spojeným štátom. Asad neraz drasticky zasiahol voči neželaným opozičným zoskupeniam v Sýrii a na základe svojich rozhodnutí má na svedomí množstvo ľudských životov. Preto je v očiach západu neakceptovateľný. Prioritným geopolitickým záujmom USA v Sýrii je udržanie vplyvu na Blízkom východe. Spojené štáty ako globálny ekonomický i vojenský hegemón nutne potrebujú držať kontrolu nad touto časťou planéty.

Sýria v rukách mocných

Sýria je dnes stretom záujmov viacerých vplyvných krajín. V kontexte koordinácie činností konfliktu v Sýrii postupne navštívili Moskvu v ostatnom čase hlavní predstavitelia krajín Blízkeho východu. Ako prvý zavítal do Moskvy koncom septembra izraelský premiér Benjamin Netanjahu, ktorého nasledoval 11. októbra minister obrany Saudskej Arábie princ Mohammed bin Salman, syn saudského kráľa. Netreba zabúdať na fakt, že Izrael a Saudská Arábia patria medzi najvýznamnejších spojencov USA na Blízkom východe. Na základe týchto skutočností už podľa mňa nie je najdôležitejšia otázka zotrvania Baššára al-Asada pri moci. Otázkou dňa je, či si Spojené štáty udržia vplyv v regióne alebo bude potlačený na úkor spojenectva Rusko – Irán – Čína.

Dôsledky pre Európske spoločenstvo?

Znepokojujúce. Európska únia má minimálny vplyv pri diplomatickom a vojenskom urovnaní konfliktu v Sýrii. Hlavní aktéri konfliktu budú pri jeho riešení hľadieť hlavne na svoje vlastné záujmy. Problémom je, že následky, ktoré priniesol vojnový konflikt v Sýrii absorbuje hlavne Európska únia. Na základe výsledkov prieskumu Eurostatu v druhom kvartáli roku 2015 prišlo zo Sýrie do EÚ 21 % migrantov a z Iraku 6 % migrantov. Dnes skutočne hrozí, že dohoda o riešení krízy bude bez EÚ, no finančné i sociálne dôsledky budeme musieť znášať práve my. Preto je potrebné, aby európski lídri pristúpili zodpovedne k riešeniu migračnej krízy, a to najmä k riešeniu jej hlavnej príčiny. EÚ musí byť silným aktérom v medzinárodnom spoločenstve, ak chce uchrániť svojich obyvateľov od dôsledkov kríz vznikajúcich vo svete.

- Reklama -