EDS: Sýrska kríza – USA a Rusko musia spojiť sily

0
EDS (Autor: EDS)

Kríza v Sýrii pravdepodobne nikdy nebola tak nebezpečná, keďže boje nielen pokračujú, ale zintezívňujú sa a eskalujúci konflikt naberá ďalšie bojové skupiny. Všetky zúčastnené sily, či už tie medzinárodné alebo regionálne, tak hrajú svoju vlastnú hru o svoje vlastné záujmy, pričom hlavný fundamentálny cieľ – porazenie ISIS a pridružených radikálnych militantných skupín a nastolenie vlády zákona v krajine – zostáva odsunutý niekde v úzadí. Pritom práve efektívna intervencia Ruska môže zmeniť veľmi veľa a vyrovnať rovnováhu síl. Efektívnou sa však môže stať len vtedy, ak spojí svoje sily s krajinami, ktoré už na území dlhodobo operujú, a to predovšetkým s USA.

Je urgentné nájsť dohodu medzi Ruskom a USA aby spoločne bojovali proti ISIS. História nám predsa ukazuje, že ich spolupráca už raz obrovské zlo, zosobnené v nacistickej Tretej ríši, predsa porazila. Je historicky nepopierateľným faktom, že Tretia ríša bola na konci druhej svetovej vojny porazená vďaka spolupráci Spojencov (hlavní členovia: ZSSR, USA, Spojené kráľovstvo, Čína) a hlavne a predovšetkým vďaka spojenectvu vtedajšieho ZSSR a USA.

Rusko je samozrejme unikátnou entitou v dejinách medzinárodných vzťahov. Vždy bolo niečím zvláštnym a neplatilo pre neho žiadna z tradičných zásad západnej diplomacie. Táto zem bola a je obrovská, pozostáva z rozličných kultúr a vždy sa zmietala medzi požiadavkami Európy, pokušeniami Ázie a výzvami Spojených štátov. Rusko vždy malo svoju úlohu vo svetovej rovnováhe mocí, i keď niekedy si nárokovalo na viac ako bolo z medzinárodného hľadiska rovnováhy potrebné, nutné a vhodné. To však nič nemení na tom, že Rusko, takisto ako USA, bude mať vždy základný význam pre svetový poriadok a riešenie dôležitých otázok globálnych problémov nemôže prebehnúť bez účasti tejto krajiny. Príklad druhej svetovej vojny a spolupráca Ruska so Spojenými štátmi ponúka najlepšiu relevanciu.

V súčasnosti sme sa dostali opäť do bodu, keď od lídrov týchto dvoch svetových veľmocí musíme požadovať, aby na chvíľu zabudli na geopolitické krivdy a mocenské preteky, a spojili sa s cieľom poraziť nepriateľa, ktorý je pre obe strany spoločný. Spoločná spolupráca Američanov s Rusmi s cieľom vplývať na politické urovnanie konfliktu v Sýrii, dopomôcť k spolupráci domácich sýrskych politických síl, nastolenie vnútorného poriadku v krajine a eliminácia sily ISIS nielen v Sýrii ale na Blízkom východe všeobecne, je nevyhnutná. Washington a Kremeľ by sa mali jednoznačne spojiť a bojovať proti spoločnému nepriateľovi, ktorého predstavuje ISIS a iné radikálne militantné skupiny, ktoré rozkladajú stabilitu Sýrie na márne kúsky a ohrozujú celý svet. Preto by mali obe krajiny intenzívne rokovať o spôsoboch urovnania sýrskej krízy a následne tak i efektívne postupovať, a Európa by im mala pri tom samozrejme plne asistovať.

To čo sa deje v Sýrii sa nás Európanov priamo dotýka, keďže ľudia, ktorí odtiaľ utekajú smerujú práve k nám. Preto je riešenie situácie a spojenie medzinárodných síl, a to hlavne Spojených štátov a Ruska, v boji proti nebezpečným islamským radikálom, ktorí predstavujú hrozbu pre celý svet, viac než urgentné.

- Reklama -