Blanár (SMER-SD): Stredné školy bodujú na svetových súťažiach s podporou Žilinskej župy

0
Predseda Žilinskej VÚC Juraj Blanár (Autor: zask.sk)

V rámci individuálnej podpory žiakov prerozdelil v roku 2015 už viac ako 5 000 eur. „Žiadosti o finančnú podporu nám školy posielajú počas roka vždy, keď ich študenti úspešne postúpia na medzinárodné súťaže, kde sa chystajú reprezentovať nielen Žilinský kraj, ale aj celé Slovensko. Zahraničné výjazdy sú predsa len finančne náročné, a preto sa snažíme, aby talentované deti mohli vycestovať a ukázať svoj potenciál aj vo svete,“ uviedol predseda ŽSK Juraj Blanár s tým, že tento rok zatiaľ podporu získalo spolu 26 študentov.

Na medzinárodných majstrovstvách súťaže RoboCup 2015 v Číne sa zúčastnili traja žiaci Gymnázia v  Liptovskom Hrádku a šiesti študenti Gymnázia Viliama Paulinyho – Tótha v Martine, ktorí do mesta Hefei mohli vycestovať aj vďaka finančnej podpore vo výške 2 000 eur pre každú školu. Liptovskí reprezentanti v základnej súťaži obsadili 13. miesto a v kategórii Supertímy, kde vytvorili tím spolu so súťažiacimi z miest Shangai a Hong Kong, získali druhé miesto. Medzinárodná robotická súťaž First Lego League sa konala aj v maďarskom Debrecíne. Čiastkou 700 eur podporila Žilinská župa účasť jedenástich študentov rovnako z jedného z najstarších gymnázií na Slovensku – Gymnázia Viliama Paulinyho – Tótha v Martine, ktorí sa domov vrátili nielen s druhým miestom, ale aj s ocenením za fair-play.

Ako ďalej informovala riaditeľka odboru školstva ŽSK Dana Mažgútová, Žilinský kraj reprezentoval na medzinárodnej prehliadke prác Expo-Sciences International 2015 aj študent Gymnázia Varšavská v Žiline. Do Bruselu vycestoval s podporou ŽSK vo výške 300 eur. „Viac ako 150 eurami sme podporili aj účasť žiakov Gymnázia Veľká Okružná v Žiline ako na medzinárodnom podujatí Vernadsky National Contest v Moskve, tak na súťaži N-trophy v Brne,“ dodala D. Mažgútová. Kraj podporil príspevkom 200 eur taktiež i ďalšieho študenta z martinského gymnázia, ktorý Žilinskú župu a Slovenskú republiku zastupoval na Majstrovstvách Európy detí a juniorov v parkúrovom skákaní v rakúskom Wienerneustadt. „Podpora našich študentov na národných a medzinárodných súťažiach je dôležitá nielen pre kraj, ale aj pre celé Slovensko. Tieto deti preukážu veľký talent, vedomosti či zručnosti a my nesmieme dovoliť, aby financie bránili ich ďalším úspechom a rozvoju. Nájsť prostriedky nie je vždy jednoduché, a preto dúfame, že sa nám takúto individuálnu podporu detí podarí udržať aj naďalej,“ uzavrel žilinský župan.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu