Fico (SMER-SD): O kvótach suverénne a zodpovedne

0
Robert Fico, predseda vlády SR (Autor: SITA)

Okrem celého radu praktických problémov permanentného systému povinných utečeneckých kvót je pre nás najrozhodujúcejší argument bezpečnostný – konkrétne bezpečnostné riziko s týmto systémom spojené. Išlo by v ňom totiž o povinné pridelenie kvóty, ktorá sa môže v nasledujúcich rokoch zvýšiť až na 50-tisíc ľudí, o ktorých nič nevieme. Toto je pre nás neprijateľné, pretože ak existujú kvalifikované spravodajské informácie o tom, že s migračnou vlnou je spojené zvýšené riziko teroristických útokov, prieniku bojovníkov Islamského štátu do EÚ, potom sme ako vláda povinní toto riziko brať s maximálnou vážnosťou. Dnes preto minister vnútra ide do Bruselu s jasným mandátom – nepodporiť povinné kvóty, ak sa o nich bude hlasovať. Ak sa hlasovať nebude a návrh príde na stôl summitu premiérov v stredu, tam ho s jasným mandátom národnej rady aj vlády odmietnem ja. Slovensko je suverénna krajina, ktorá má rovnaké právo na svoj názor ako všetky ostatné krajiny EÚ, nehovoriac o tom, že nejde o názor politický, ale názor racionálny.

Slovensko je a chce byť na báze dobrovoľnosti nápomocné pri riešení tejto krízy. Keďže hovoríme, že kľúčovou je ochrana vonkajšej schengenskej hranice, sme pripravení okamžite poskytnúť niekoľko miliónov eur na jej posilnenie v južných krajinách EÚ. Takisto vieme podporiť budovanie tzv. záchytných bodov na týchto južných hraniciach. Rovnako vieme poskytnúť podporu pre prípadnú vojenskú misiu v Sýrii – tak ako to robíme v Afganistane, predovšetkým pri ochrane civilného obyvateľstva. Nehovoriac o pomoci Rakúsku s dočasným umiestnením utečencov a našej ponúknutej pomoci sto kresťanom zo Sýrie. Ponúkame teda náš príspevok ako kompromisné riešenie bez povinných kvót, v rámci ktorého na dobrovoľnej báze vieme reálne pomôcť. Tak ako už dnes, bez veľkých rečí, ale o to efektívnejšie kontrolujeme našu južnú hranicu pred nelegálnym prechodom migrantov.

Verím, že aj naša diplomatická ofenzíva prispeje ku kompromisnému riešeniu, pretože diktát v takej citlivej veci úniu ako celok veľmi poškodí. Ak napriek tomu dnes dôjde k väčšinovému hlasovaniu o kvótach, využije Slovensko všetky právne nástroje vyplývajúce z Lisabonskej zmluvy a iných právnych noriem EÚ, aby sa kvótam vyhlo.

- Reklama -