Sieť: Kontroly na nemeckých hraniciach zvýšia tlak na Slovensko, potrebujeme byť pripravení

0
Logo strany #Sieť (Autor: #Sieť)

Faktické uzavretie vnútorných schengenských hraníc Nemeckom stavia Slovensko pred vážnu úlohu posilniť ochranu vlastných hraníc a výrazne obmedziť možnosti pre organizované prevádzačstvo.

„Cestu z Maďarska do Nemecka cez Rakúsko môže nahradiť cesta cez Slovensko a Poľsko. Jedným z významných čiastkových opatrení na obmedzenie nelegálnej migrácie preto musia byť podstatneprísnejšie postihy pre obchodníkov s ľudským nešťastím – prevádzačov, ktorí ľudské bytosti na úteku pred vojnou prepravujú ako tovar,“ povedal predseda #Siete Radoslav Procházka.

#Sieť preto predloží do Národnej rady návrh novely Trestného zákona, ktorý výrazne zvyšuje tresty za prevádzačstvo. Trestná sadzba za organizovanie nedovoleného prekročenia štátnej hranice sa zvyšuje zo súčasných jeden až päť rokov na tri až osem rokov. V prípade konania motivovaného finančnou odmenou sa sadzba zvyšuje na 7 až 10 rokov, pri ohrození života prevádzaných osôb na 10 až 15 rokov a pri konaní v organizovanej skupine na 12 až 20 rokov.

Výzva pre predsedu vlády

#Sieť vyzýva predsedu vlády Roberta Fica a ministra vnútra Roberta Kaliňáka, aby otázkuzásadného sprísnenia trestov pre prevádzačov otvorili aj na európskej pôde a navrhli ostatným členským krajinám spoločný postup a podstatné zjednodušenie príslušných procedúr pri konaniach s organizovanými prevádzačskými gangami. „Sme presvedčení, že jednotný a tvrdý postoj Únie k organizovanému prevádzačstvu môže byť jedným z významných riešení, ktoré zmiernia súčasnú utečeneckú vlnu a dajú jasne najavo, že Európa nebude tolerovať porušovanie pravidiel a nekontrolované obohacovanie sa organizovaných zločineckých skupín, ťažiacich z ľudského nešťastia,“ povedal predseda pracovnej skupiny #Siete pre vnútornú bezpečnosť Martin Fedor.

Nová pracovná skupina #Siete pre migračnú krízu

Vzhľadom na neustále sa stupňujúci prílev utečencov a migrantov založila #Sieť pracovnú skupinu pre migračnú krízu. „#Sieť považuje za kľúčové hľadať a presadzovať rovnováhu medzi potrebou súcitu voči tým, ktorí sú na jeho prejavy bytostne odkázaní a účinnou ochranou základných záujmov občanov Slovenskej republiky, najmä ich bezpečnosti,“ povedal vedúci skupiny, primátor Trenčianskych Teplíc Štefan Škultéty.

- Reklama -