Zožali, čo zasiali. Vítali migrantov, teraz sa začali báť. Česká „víťazka volieb“ v Taliansku predpovedá, čo môže nastať

8.3.2018 0:01

ROZHOVOR „Vláda, ktorá zrazila vlastných občanov na kolená, zožala, čo zasiala,“ hovorí k prepadu doterajšieho kabinetu Talianska po víkendových talianskych voľbách Monika Pilloni, členka a aktivistka strany Liga Mattea Salviniho. Táto partaj, predtým známa ako Lega Nord (Liga severu), je najväčšou súčasťou víťaznej stredopravej koalície. Za výsledok volieb podľa Pilloni môže vládna podpora migrantov, s ktorou urobili krok späť až vtedy, keď sa prepadli volebné preferencie. Európska únia by podľa nej mala nechať Taliansko deportovať všetkých nelegálnych migrantov. Tých, ktorí naozaj potrebujú pomoc, je tak málo, že to vraj ani nestojí za reč. Podľa jej slov je jediná možnosť, ako čeliť tejto organizovanej invázii – a to je reálna pomoc v Afrike.

Zožali, čo zasiali. Vítali migrantov, teraz sa začali báť. Česká „víťazka volieb“ v Taliansku predpovedá, čo môže nastať
Foto: TASR
Popis: Matteo Renzi

Ako vnímate výsledok volieb v Taliansku a o akej atmosfére medzi ľuďmi to podľa vás svedčí?

Tento výsledok svedčí o zlej vláde Demokratickej strany (PD), ktorá mala 40,81 percenta v európskych voľbách v roku 2014 a dnes sa prepadla pod 20 percent. Vláda, ktorá zrazila vlastných občanov na kolená, zožala, čo zasiala. Naopak stredopravicová koalícia, ktorá má najvyšší počet hlasov, sa bude usilovať o lepšiu budúcnosť – menšie dane, práca, bezpečnosť a tak ďalej. Hnutie piatich hviezd (M5S) je z veľkej časti hlasom tých, ktorí uverili nerealizovateľným sľubom o finančnej podpore bez práce, a sčasti aj protestným hlasom proti Demokratickej strane bez toho, aby ľudia vedeli, čo je hnutie vlastne zač... Tak trochu ako v Českej republike v prípade Pirátov.

Fotogaléria: - Parlamentné voľby v Taliansku 2018

Silvio Berlusconi a odhalená žena polonahá aktivis...
Silvio Berlusconi a odhalená žena polonahá aktivis...
Volebné plagáty v uliciach Milána pre parlamentné ...
Taliansky premiér Paolo Gentiloni vhadzuje hlasova...
Líder Ligy Severu Matteo Salvini po zverejnení pre...
Líder talianskeho hnutia Piatich hviezd (M5S) Luig...

V médiách sa objavujú pojmy ako „triumf populistov“ alebo „politická neistota v Taliansku“. Stotožňujete sa s takými označeniami alebo nie? 

Populisti v uplynulých piatich rokoch nepretržite rastú, zatiaľ čo ostatné strany sa prepadajú. Politická neistota je, pretože ani populisti nie sú zjednotení. Hnutie piatich hviezd a ani Liga sa spájať nebudú, každý z nich má iný program. Čo za Ligu potvrdil aj Salvini na tlačovej konferencii.

Aká v Taliansku teraz, po voľbách, panuje atmosféra?

Na túto otázku je  priskoro, v pondelok večer ešte nebolo všetko spočítané a nebolo rozhodnuté o rozdelení všetkých mandátov. Jasné je, že nikto nedosiahne volebný bonus. Liga oslavuje historický výsledok a víťazstvo stredopravicovej koalície. Berlusconi stráca percentá a vedúcu pozíciu vo víťaznej koalícii. Hnutie piatich hviezd oslavuje historický úspech, pretože je prvou stranou v Taliansku a Renziho Demokratická strana prežíva politickú krízu. Takže tu panuje napätá atmosféra.

V Taliansku, ako ste upozorňovali, vznikne päť ďalších hotspotov, teda miest, kde kontrolujú zachránených nelegálnych migrantov. Taliani s tým nie sú veľmi spokojní a vy hovoríte, že štát „zostáva hluchý“. Čím to je, že vláda nereaguje na protesty občanov?

V Taliansku je naozaj vcelku „surrealistická“ situácia. Ľavicová vláda sa naoko snažila situáciu riešiť, ale opak bol pravdou. Predchádzajúca ľavicová vláda mala exponentov, ktorí ideologicky túto nelegálnu imigráciu podporovali. Títo exponenti tiež kritizovali ministra vnútra Minnitiho a obvinili ho z rasizmu, keď chcel od „neziskových“ organizácií, aby podpísali tzv. kódex – zoznam pravidiel pri záchrane migrantov na mori. Politickí lídri urobili krok späť, až keď bol zo štatistických výsledkov jasný prepad volebných preferencií.

Robievam rozhovory s jedným Čechom, ktorý do Talianska cestuje každé dva týždne. Tvrdí, že imigranti sa smejú pracujúcim Talianom na ulici, častujú ich nadávkami, zatiaľ čo sami sedia so smartfónom a využívajú taliansku pohostinnosť. Máte nejakú podobnú skúsenosť? Je to pravda?

Áno, naozaj sa tu tieto prípady arogancie vyskytujú. Ja osobne vídam tieto situácie hlavne pri vchode do supermarketov, kde požadujú euro z vozíka. Pri odmietnutí sa často rozčúlia a nadávajú. Starí ľudia z nich majú strach. To isté sa stáva aj na prechádzke po meste, žobrú aj napriek tomu, že majú zaistenú stravu a ubytovanie vrátane kreditu do mobilu. Často ich možno vidieť pri hracích automatoch, zatiaľ čo mnoho talianskych rodín nemá poriadne čo jesť.

Spomenul tiež, že aj keď polícia zatkne niektorého z migrantov na ulici, napríklad pre predaj drog alebo porušenie zákona, netrvá ani niekoľko dní a prepustia ho na slobodu, a on pokračuje vo svojej činnosti. Je stav skutočne taký?

Áno, často čítame v novinách o zatknutí migranta, ktorý už mal dávno opustiť štát, pretože dostal zákaz pobytu. Niektorí majú veľmi dlhý zoznam kriminálnych prehreškov. Je tu viac aspektov, ktoré túto situáciu takto vyhrotili – preplnené väznice, ľavicovo naklonení sudcovia a tak ďalej.

Počula som o vôli deportovať nelegálnych migrantov. Je také riešenie možné? A ktorá strana v Taliansku by podľa vás bola ochotná takýto radikálny krok presadzovať?

Čo sa týka vôle deportovať nelegálnych migrantov, tak v tom zmysle sa vyjadril Matteo Salvini z Ligy, ktorá bola od začiatku migračnej krízy proti prijímaniu nelegálnych migrantov. Vždy sa od začiatku v Lige hovorilo o potrebnosti zmlúv s krajinami, odkiaľ migranti pochádzajú. Deportovať nelegálnych migrantov chcú nakoniec všetky pravicové strany.

Ozývajú sa aj výzvy na potápanie lodí. Je nejaká strana taká radikálna, aby k tomu došlo? A sú také hlasy odrazom zúfalstva Talianov?

Ide prevažne o pokusy ľavice, ktorá sa takou „antipropagandou“ snaží pošpiniť pravicu a obviniť ju z rasizmu. V skutočnosti sa nikto nevyjadril, že by mali byť potápané lode s ľuďmi na palube – ale zazneli slová, aby boli ničené lode na súši, aby ich nebolo možné použiť. Ak sa potom nejakí bežní občania takto ozývajú v komentároch na sociálnych sieťach, tak to sú naozaj len výkriky bezmoci a zúfalstva proti tomuto fenoménu.

Hnutie piatich hviezd je silne proti Európskej únii. Získalo len o päť percent menej ako stredopravá koalícia. Otočí sa teda migračná kríza v Taliansku proti Bruselu?

Hnutie piatich hviezd je proti Európskej únii len niekedy, napríklad práve ako teraz pred voľbami. Minulý rok sa však v europarlamente snažili dostať do silne proeurópskej skupiny ALDE. A tak je to u nich so všetkým. Je to veľmi neseriózne hnutie, nemá stabilnú programovú líniu, názory menia podľa toho, ako sa im to práve hodí. Oni naozaj sľubujú nemožné, napríklad tú finančnú podporu – tzv. všeobecný základný príjem, to jest darované peniaze bez práce.

A ako by Európska únia mala podľa vás pomôcť Taliansku, aby prílev migrantov zvládalo?

Ako by mohla pomôcť? Aby nechala Taliansko deportovať všetkých nelegálnych migrantov. Tých, ktorí majú nejakým spôsobom nárok na pomoc, je tak málo, že to ani nestojí za reč, a pomoc im, samozrejme, nikto neodoprie. Je jediná možnosť, ako čeliť tejto organizovanej invázii – a to je reálna pomoc v Afrike. Pomoc, ktorú bola Európska únia schopná dodať v podobe lodí v programoch Triton Frontex či Sophia, sa vyjavila nakoniec skôr na škodu, lebo namiesto toho, aby sa vytvorila lodná blokáda pred africkými brehmi, aby nikto nevyplával, sa táto pomoc zmenila na taxislužbu pre migrantov grátis a len v smere do Talianska.

Vy ste vo volebnej kampani podporovali Ligu Mattea Salviniho. Prečo?

Áno, podporujem túto stranu, pretože som jej aktívna členka. Podieľam sa činnosťou v petičných stánkoch, roznášaním letákov, objasňovaním programu. Samozrejme, zúčastňujem sa všetkých zjazdov a schôdzí. Medzi naše činnosti patria aj dobročinné akcie a veľmi dbáme na slušnosť a čistotu prostredia – práve to sa prejavuje tak, že keď sa nás na námestiach zídu desaťtisíce, nezostane po nás na zemi ani papierik. Musím povedať, že tentoraz sme v rámci predvolebnej kampane stáli pri petičných stánkoch v mrazoch a v silnom ľadovom vetre, posledné dva dni pri roznáške letákov som sa vyslovene brodila v snehu. Pre lepšiu budúcnosť nás a našich detí to bolo minimum, ako podať pomocnú ruku. Osobne nikde nekandidujem a nemám žiadnu oficiálnu funkciu.

Matteo Salvini

Matteo Salvini Zdroj: TASR

Aké koaličné rokovania očakávate? A aké zložité, vzhľadom na výsledok volieb, budú?

Ešte dlho do noci som nevidela definitívne výsledky, a kým to nebude uzavreté, tak sa nedozvieme, čo bude ďalej. Môžu nastať rôzne situácie. Napríklad keby sa niekto spojil s M5S alebo pravica s ľavicou – čo je v oboch prípadoch málo pravdepodobné. Najpravdepodobnejšia je asi „technická“ vláda s ďalšími voľbami napríklad za šesť mesiacov. Neviem, koľko hlasov ešte dostane stredopravicová koalícia v tých posledných chýbajúcich údajoch, či ešte nenastane nejaká migrácia hlasov do stredopravicovej koalície, aby dosiahla volebný bonus, keď tam chýba už len niekoľko desiatok hlasov. Sú to všetko len dohady.

V elektronickej podobe denníka Libero Quotidiano je publikovaná sondáž, či prezident Mattarella dá mandát Di Maiovi z M5S alebo Salvinimu z Ligy. Výsledky: Salvinimu 48 percent, Di Maiovi 26 percent a nikomu z nich 25 percent.

Ako na voľby reagujú talianske médiá?

Tým, že výsledky „lezú ako z chlpatej deky“, môžem komentovať len doterajšie fakty, pretože nie je isté, ako sa to skončí. Tlačová agentúra ANSA píše: Renzi odchádza a varuje, že nebudú barlou extrémistov. K tejto téme niekto píše, že Renzi z PD odchádza naoko.

Napríklad La Repubblica píše: Rozpolené Taliansko – sever patrí stredopravici a juh Hnutiu piatich hviezd, Demokratická strana stráca kraj Emilia. Libero Quotidiano píše, rovnako ako ostatní, aj o krajských voľbách v Lombardii, že vyhral Attilio Fontana z Ligy.

A ako celkovo hodnotíte prácu médií v oblasti migrácie?

Prácu médií? Najobjektívnejšie sú pre mňa denníky Il Giornale, Libero Quotidiano. A najviac sa migrantom nadržuje v denníku La Repubblica. V televízii existujú asi tri programy, ktoré ukazujú reálne problémy migrácie a na ktorých prebieha celkom dobrá debata – nie je to, samozrejme, na Rai, čo je obdoba Českej televízie. Reportéri v tých programoch riskujú, že budú pri práci napadnutí migrantmi... Ako sa to už mnohokrát stalo. Takže ako všade inde sú médiá, ktoré sú dobré, tých je však málo – a potom sú tu médiá, ktoré manipulujú s informáciami podľa toho, ako sa im to hodí, a podľa toho, pre koho pracujú.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: Zuzana Koulová
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Andor Šándor: NATO má veľký problém. Je tu hrozba, ktorá nás môže prekvapiť

0:01 Andor Šándor: NATO má veľký problém. Je tu hrozba, ktorá nás môže prekvapiť

ROZHOVOR „Turecká politika s prezidentom Erdoganom už dávno naberá smer, ktorý znamená odklon od Záp…