Zo spôsobu, akým konala pani Nicholsonová, sa mi zdvíha žalúdok, vraví Michal Horský

6.3.2018 18:00

ROZHOVOR „Pod politikou sa už nerozumie normálna zastupiteľská demokracia a liberálna politika. Ľudia si predstavujú, že ide o to, kto vytiahne viac škandálov. Premiér sa znížil k tomu, že do celej kauzy vtiahol Sorosa ako známeho manipulátora, tak ako ho používajú najextrémistickejšie sily v Európe. Vystúpenie Roberta Fica bolo nemenej šokujúce ako vyhlásenie Viktora Orbána,“ vraví známy slovenský politológ Michal Horský a súhlasí, že vyšetrovanie vraždy novinára a jeho snúbenice sa zmenilo v nástroj politického boja.

Zo spôsobu, akým konala pani Nicholsonová, sa mi zdvíha žalúdok, vraví Michal Horský
Foto: Facebook, Konferencie FMK
Popis: Michal Horský
Ako vnímate politickú vojnu, ktorá sa spustila medzi úradom vlády, Prezidentským palácom a opozíciou, kam až toto napätie povedie? 
 
Domnievam sa, že to nie je dobré. V takejto vážnej kríze by mali úrady predsedu vlády, prezidenta a predsedu parlamentu konať jednotne. To je viac než isté. Druhá vec je, že politická opozícia celé dva roky od volieb vedie akúsi kampaň, ako keby voľby neprestali, a tá kampaň obsahuje len insinuácie, škandály a prešľapy vládnej koalície. Netvrdím, že nie sú, ale nie v takom rozmedzí a takej forme. Okrem toho, kto opozícii bráni konštruktívne riešiť politické agendy? Preto sa špecializuje na oslovenie emócií a nie racionálne riešenia. 
 
Tento prípad jej akoby pánboh z neba prihral. Na tomto prípade jej dvojročná kampaň vrcholí a celú vec škandalizuje. Nie náhodou sa o prípade Ernesta Valka hovorí ako o páde figúry, čo sa rovnalo formátu politickej vraždy a ukázalo sa po rokoch, že išlo o gaunerov, ktorí chceli zbohatnúť. Ďalšia vec je, že na môj vkus sa celá kauza príliš politizuje a príliš medializuje. Na takéto spôsoby sa mafia alebo nejakí zlodejíci nechytajú. Celá štátna mašinéria hľadá vrahov dvoch mladých nevinných ľudí, ale robiť to takýmto spôsobom a kampaňou, to je nehorázne.
 
Zmenilo sa vyšetrovanie vraždy novinára a jeho snúbenice na nástroj politického boja? 
 
Áno, jednoznačne. Presne tak, ako hovoríte. 
 
Prezident Andrej Kiska sa vyjadril, že bude rokovať o vzniknutej situácii s predstaviteľmi parlamentných strán. Vidíte v tomto istú cestu, ako von z tohto napätia? 
 
Vystúpenie pána prezidenta privítala opozícia naozaj hekticky, ale prezident, ktorý má byť nadstranícky, si musí dávať pozor, aby oslovoval všetkých relevantných účastníkov, a predpokladám, že sú nimi aj účastníci vládnej koalície. Keď ich úplne vynechá a prikloní sa k opozícii, tak stráca silu objektivity a nadstraníckosti. Stráca dôveryhodnosť a nemôže sa čudovať, keby jeho ohlásené rokovanie nemalo pozitívne dôsledky, ak k nemu teda vôbec dôjde. 
 
V pondelok sa predseda vlády Robert Fico na záver tlačovky opýtal prostredníctvom médií prezidenta Kisku, o čom sa rozprával s americkým miliardárom Georgeom Sorosom, keď sa s ním stretol vlani v New Yorku. Je obsah tohto rozhovoru podľa vás podstatný pre situáciu na Slovensku? 
 
Nemyslím si to. Povedal by som, že v celej tejto smutnej kauze sú len dve vyjadrenia, ktoré stoja za pozornosť. Prvé, pozitívne, je vyhlásenie exministra kultúry (M. Maďariča), ktorý povedal, že želá svojim straníckym spolupútnikom, aby nestrácali cit pre verejnú mienku. Druhé vyhlásenie, ktoré podľa mňa stojí za zmienku, je to, pri ktorom sa premiér znížil k niečomu takému, že do celej kauzy vtiahol Sorosa ako známeho manipulátora, tak ako ho používajú najextrémistickejšie sily v Európe. Vystúpenie Roberta Fica bolo nemenej šokujúce ako vyhlásenie Viktora Orbána, ktoré pred pár mesiacmi zaznamenala celá Európa. 
 
Podpredsedovia Smeru-SD, Peter Pellegrini, Martin Glváč a Richard Raši, dnes (06. 03.) nepovedali jasne, či podporujú ministra vnútra Kaliňáka. Nevylúčili však, že sú za Kaliňákov odchod. Ako čítať takéto vyjadrenia? Čo sa deje vo vnútri Smeru? 
 
Domnievam sa, že celá kauza pána ministra Kaliňáka žije svoj vlastný politický život bez ohľadu na to, čo chce Kaliňák, čo chceme my alebo čo chcú médiá. V rámci svojej vlastnej existencie tejto kauzy, ktorú významne podkuruje opozícia, a predovšetkým OĽaNO a jeho predseda, je to v štádiu, že to škodí najmä samotnému ministrovi vnútra a jeho rodine. Po takých insinuáciách, toľkej hrubosti a špine, ktorú na neho kydajú jeho odporcovia a konkurenti, by nebol človek prekvapený, keby pán Kaliňák v blízkej budúcnosti nadobudol renomé bývalého ministra vnútra Vladimíra Mečiara za jeho zmarené referendum, ktoré vošlo aj do dejín kriminalistiky. 
 
K predčasným voľbám povedal podpredseda Smeru Peter Pellegrini, že ak by mala vládnuť po nich súčasná opozícia, tak „pánboh nás ochraňuj pred predčasnými voľbami“. Súhlasíte s týmto tvrdením? 
 
Predovšetkým pán podpredseda vlády ako člen vládnej strany používa rétoriku proti svojim konkurentom. Verejnosť tomu však neprikladá takú váhu, ako sa domnieva samotný autor výrokov, prípadne niektorí jeho mediálni nasledovníci. Druhá vec je, že hlavní lídri opozície stavajú svoju politiku na tom, že vyhľadávajú len škandály a osočovanie politických konkurentov. To im berie všetok čas namiesto toho, aby vybavovali svoju politickú agendu. Povedia si, načo robiť viac, keď stačí neprávom upodozrievať na to, aby strana v opozícii mala 10 percent. Tieto dva fakty otravujú obyvateľstvo, infikujú ho negatívnymi emóciami a pod politikou sa už nerozumie normálna zastupiteľská demokracia a liberálna politika. Pod politikou si dnes ľudia predstavujú, že ide o to, kto vytiahne viac škandálov, ktoré médiá zaznamenajú a pripíšu či odpíšu percentá tej či onej strane. Z toho vyplýva, že si opoziční politici neuvedomujú, že nevytvárajú politickú agendu, ale robia v jednom kuse vyšetrovateľov, prokurátorov, sudcov a dodávam, že aj katov, ale katov vlastných politických ašpirácií.
 
Požiadavky Mosta-Híd budú koaliční partneri vraj rozoberať zodpovedne a zdôrazňujú potrebu zachovania stability. Ustojí táto vláda tlak, ktorý cítiť aj zo strany časti verejnosti?
 
Pomalou „salámovou technikou“ odpadávajú nie bezvýznamní členovia a spolupútnici vládnej koalície. Spomedzi všetkých je najtransparentnejším exminister kultúry Marek Maďarič, ale aj štátny tajomník Ondrejcsák z Mosta, poslanec Jackuliak (Most-Híd) a ďalší. Myslím si, že napriek tomuto všetkému je vláda na rázcestí rovnako ako politické elity. Nemci už pred desaťročiami došli k tomu, že poslanci Bundestagu oveľa ľahšie zvrhnú akéhokoľvek kancelára a s ním aj celú vládu, než postavia nového. Preto podľa nemeckej ústavy môže byť odvolaný kancelár len vtedy, keď sa nájde dostatok hlasov nielen na odvolanie, ale aj na zvolenie nového. Až vtedy je odvolanie platné. Niečo podobné sa môže stať aj na Slovensku, hoci naša ústava to nepredpokladá. 
 
Kľúčovým momentom celej kauzy je to, že predseda vlády minulý rok nechal príliš priechod pre svoje priateľské vzťahy v politike a príliš benevolentne pristúpil k celému radu údajných pokleskov ministra vnútra Kaliňáka. Od škandálu okolo kauzy Bašternák táto kauza nadobúda vážne dimenzie. Pokiaľ bude zotrvávať na mieste ministra vnútra, tak ostane vo vzduchu visieť pád nielen Roberta Kaliňáka, ale aj jeho nadriadeného, teda predsedu vlády, a tým aj celého kabinetu. Akú novú koalíciu však zostavia opozičné strany? Do akej miery môžu zvažovať tichú podporu neofašistov z ĽSNS a do akej miery sa Sulíkovi podarí utopiť ďalšiu vládu, tak to je všetko vo hviezdach.
 
Ako hodnotíte duel medzi Luciou Nicholsonovou a Robertom Kaliňákom v nedeľnej diskusnej relácii? 
 
Komentoval by som to len pár vetami. To, čo som v nedeľu videl na televíznej obrazovke v relácii O 5 minút 12 v takzvanom dialógu medzi ministrom vnútra a pani podpredsedníčkou parlamentu, tak to bol antropologický škandál ženstva. Nevedel som si predstaviť, že žena dokáže vyprodukovať toľko arogancie, hrubosti a vtieravosti, a to priamo na obrazovke. Čo všetko bola pravda a nepravda, to sa neodvážim analyzovať, ale zo spôsobu, akým konala pani Nicholsonová, sa mi zdvíha žalúdok.
 

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: Tomáš Pilz
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Andor Šándor: NATO má veľký problém. Je tu hrozba, ktorá nás môže prekvapiť

0:01 Andor Šándor: NATO má veľký problém. Je tu hrozba, ktorá nás môže prekvapiť

ROZHOVOR „Turecká politika s prezidentom Erdoganom už dávno naberá smer, ktorý znamená odklon od Záp…