Zeman v rozhovore pre Parlamentné listy naznačil, čo bude po voľbách v Česku

21.10.2017 18:00

ROZHOVOR S koalíciou ANO, KSČM a SPD Tomia Okamuru by prezident Českej republiky Miloš Zeman nemal absolútne žiadny problém. Podľa neho treba rešpektovať slobodnú vôľu občanov. Zeman v rozhovore pre Parlamentné listy zhodnotil aj fungovanie súčasnej českej vlády a udelil najlepšiu a najhoršiu známku niekoľkým ministrom.

Zeman v rozhovore pre Parlamentné listy naznačil, čo bude po voľbách v Česku
Foto: Hana Brožková
Popis: Miloš Zeman, prezident Českej republiky

Pán prezident, sledovali ste štvrtkový duel Andreja Babiša a Lubomíra Zaorálka na TV Nova?

Áno, sledoval.

Aký dojem ste z toho mali? Ak by ste boli radový občan, pomohlo by vám to v rozhodovaní?

Bol som trochu sklamaný, a to z jednoduchého dôvodu, že obaja protagonisti v podstate len opakovali to, čo už mnohokrát povedali v rozhovore pre niektoré denníky. Po druhé potešilo ma, že Česká televízia dostala zaslúženú facku tým, že tento kľúčový duel nebol vo verejnoprávnej televízii, ale v súkromnej a oveľa sledovanejšej televízii.

Na tlačovej konferencii pri príležitosti ukončenia návštevy Plzenského kraja ste načrtli svoj postup po voľbách s tým, že poskytnete maximálnu lehotu na zvolanie novej Poslaneckej snemovne. Znamená to, že premiéra vymenujete až po tejto ustanovujúcej schôdzi?

Otázkou je, kedy ustanovujúca schôdza prebehne a s akým výsledkom sa skončí. Hlavným výsledkom má byť, pochopiteľne, voľba predsedu Poslaneckej snemovne. Na tlačovej konferencii som už povedal, že ODS a TOP 09 – možno sa pridajú aj ľudovci – chcú obštruovať a chcú zabrániť tejto voľbe, čo by reálne znamenalo, že Sobotkova vláda v demisii môže ešte nejaký čas vládnuť. To nepokladám za rozumné. Nepokladám za rozumné akékoľvek obštrukcie, pretože človek by si mal vedieť priznať porážku. Ak sa nevie vyrovnať s porážkou, stráca svoju dôstojnosť. Je to názor, ktorý nikomu nevnucujem, ale ktorý zastávam.

Bude zostavením vlády poverený šéf víťaznej strany aj v prípade, že by bolo zrejmé, že víťaz neposkladá podporu so 101 a viac hlasmi?

Aj poverenie je súčasťou rokovaní a ja som na tlačovej konferencii jasne povedal, že budem rokovať s vedením všetkých parlamentných subjektov. Nikoho nebudem vylučovať a budem chcieť poznať ich názor práve na povolebnú koalíciu. Pretože už o politike niečo viem a mám skúsenosti, budem predpokladať, že tieto subjekty, aspoň niektoré, budú mať k Andrejovi Babišovi trochu vľúdnejší vzťah, ako mali pred voľbami.

Strany sa čoraz viac ohradzujú proti hnutiu ANO s tým, že s ním nepôjdu do koalície bez ohľadu na to, či by sa stal premiérom trestne stíhaný Andrej Babiš. Začína sa tak skloňovať variant, že by nakoniec ANO mohlo poskladať vládu s KSČM a s SPD Tomia Okamuru, hoci to zatiaľ skôr odmietajú. Ako by sa vám táto možnosť pozdávala?

Už som povedal, že povolebná situácia môže byť výrazne odlišná od predvolebnej situácie, ale počkajme si na výsledky volieb. Ak sa trpaslík vyťahuje, že je obor, pôsobí trochu smiešne. Čiže vyhlásenie „nepôjdem s niekým do koalície“ má zmysel len vtedy, keď mám silu tú koalíciu vytvoriť. Prezident tu má iba odporúčací, respektíve poradný hlas. Koaličného partnera si, samozrejme, bude vyberať víťaz volieb.

Andrej Babiš

Andrej Babiš. Zdroj: TASR

Zaznieva však, že najnebezpečnejším variantom by bola už spomínaná koalícia ANO, KSČM a SPD. Mali by ste s tým vy osobne problém?

Nie, nemal by som s tým absolútne žiadny problém, pretože sa riadim zásadou, že prezident má rešpektovať výsledky volieb, a teda slobodnú vôľu občanov.

Ako by ste sa stavali špecificky k možnej účasti strany Tomia Okamuru vo vláde? Väčšina politikov na neho útočí, že je extrémista, dáva nereálne sľuby a ohrozuje demokraciu. Mali by ste s ním problém?

O mne sa tiež hovorilo, že ohrozujem demokraciu. Najmä keď som bol štyri roky predsedom vlády a ohrozoval som demokraciu tak, že sa krajinu podarilo vyviesť z ekonomickej krízy a mala úplne stabilný politický systém. Tieto frázy hovorí každý neúspešný politik, keď nemá nič iné, povie o tom druhom, že ohrozuje demokraciu.

Tomio Okamura

Tomio Okamura. Zdroj: Daniela Černá

Koniec koncov, Miroslav Kalousek a pár ďalších politikov hovorí aj teraz, že ohrozujete demokraciu...

Hovoria to už asi dvadsaťpäť rokov. Poviem vám však jednu anekdotu, na ktorú som si spomenul, keď sme prechádzali okolo Zaorálkovho plagátu, kde sa uvádza: Keď bohatne krajina, musia bohatnúť aj ľudia. Toto heslo už tu raz bolo asi pred pätnástimi rokmi. Vtip znel tak, že to bolo heslo Kalouska, ktorý prišiel na zasadanie vlády a povedal: Ja mám zoznam tých ľudí.

Teraz ešte trochu všeobecnejšie k voľbám. Vidíte niektoré kandidujúce subjekty, ktoré by podľa vás v prípade úspechu predstavovali riziko pre Českú republiku?

Áno. Ale nebudú mať úspech. Je to Dělnická strana sociální spravedlnosti, ktorú najmä z dôvodu jej podpory Kotlebovej neonacistickej strany na Slovensku pokladám za skutočné, nevyfabulované riziko pre našu demokraciu. Beriem však na vedomie, že keď kandidovala v krajských voľbách, nezískala jeden jediný mandát, takže pochybujem, že by prekročila päťpercentný prah.

Existujú podľa vás nejaké konkrétne témy, ktoré politici v doterajšom funkčnom období zanedbávali a malo by sa to čo najskôr riešiť?

Ale iste. Desiatky tém. Nezabudnite, že 200 pripravovaných zákonov spadlo pod stôl, pretože politici tárali, diskutovali bez výsledku, len kauza Čapí hnízdo trvala osem hodín. Za ten čas by sa pri dobre pripravených zákonoch schválili aspoň tri alebo štyri. Začal by som zákonom o všeobecnom referende, pretože som zástanca priamej demokracie a mrzí ma, že je tento zákon zmrazený. Mohol by som pokračovať zákonom o sociálnom bývaní, ktorý sa tiež nepodarilo presadiť. Mám dojem, že aj zákon o líniových stavbách, ktorý by výrazne urýchlil z hľadiska vykupovania pozemkov dopravné a energetické stavby. Z tých dvesto zákonov by som takto mohol vybrať minimálne desať, kde pre táranie poslancov namiesto toho, aby rokovali a pracovali, to všetko spadlo pod stôl a bude sa tým musieť zaoberať až nová Poslanecká snemovňa.

Blíži sa koniec Sobotkovej vlády. Požiadam vás o udelenie dvoch známok alebo hodnotení. Ktorý minister alebo ktorá ministerka si zaslúži najlepšiu, respektíve najhoršiu známku?

Myslím si, že väčšina ministrov sa pohybovala v oblasti priemeru. Keby ste chceli počuť moje subjektívne hodnotenie, ono každé hodnotenie je subjektívne, tak by som jednotku dal Karle Šlechtovej ako najpracovitejšej a najchytrejšej ministerke tejto vlády a päťku by som dal Danielovi Hermanovi a Marianovi Jurečkovi.

O Karle Šlechtovej, ktorá kandiduje ako líderka hnutia ANO v Plzenskom kraji, sa hovorí ako o možnej premiérke v prípade, že by pre trestné stíhanie šéfa ANO Babiša možní koaliční partneri nesúhlasili s ním ako premiérom. Ako to vidíte?

Budem to opakovať desiaty raz. Na čele Libereckého kraja stojí Martin Půta, ktorý je trestne stíhaný, a napriek tomu si ho voliči vybrali ako hajtmana. Mimochodom, na kandidátke ODS je Bohuslav Svoboda, ktorý je neprávoplatne odsúdený, a nedávno sa objavilo, že francúzsky prezident Chirac bol po celý čas svojho mandátu trestne stíhaný, aj keď sa, samozrejme, ocitol pred vyšetrovateľmi až po ukončení tohto mandátu. Mohol by som k tomu pridať ešte Silvia Berlusconiho, keby vám to bolo málo, a mám taký dojem, že aj Benjamin Netanjahu čelil nejakému trestnému stíhaniu.

Skrátka trestné stíhanie nie je v politike nič neobvyklé a rozhodne na základe prezumpcie neviny to nie je dôvod, aby som trestne stíhaného nevymenoval za premiéra.

A možnosť, že by Andrej Babiš namiesto seba vybral niekoho iného?

Musela by to byť jeho vôľa. Ja som bol, naopak, pripravený ho podržať ako ministra financií a on z tejto funkcie utiekol. Dobre, rešpektoval som to a on navrhol namiesto seba Ivana Pilného. Neviem, či sa bude opakovať tento model. Ak sa bude chcieť stať premiérom a stane sa víťazom volieb, budem ho podporovať.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: Radim Panenka
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Zákazy vychovávajú z ľudí nesvojprávnych idiotov. Macronove liberálno-ľavičiarske táraniny vedú presne k tomu, prečo EÚ nefunguje. Ekonómka Šichtařová varuje

0:01 Zákazy vychovávajú z ľudí nesvojprávnych idiotov. Macronove liberálno-ľavičiarske táraniny vedú presne k tomu, prečo EÚ nefunguje. Ekonómka Šichtařová varuje

INVENTÚRA MARKÉTY ŠICHTAŘOVEJ Víziu budúcnosti Európskej únie, ako ju počas svojho prejavu pred Euró…