Západ spôsobil rozvrat. Chaotické semenisko nenávisti a násilia vytvorené USA. Klausov spolupracovník nielen o Sýrii a Rusku

18. 4. 2018 17:40

ROZHOVOR „Američania síce do Iraku vtrhli, ale žiadne zbrane hromadného ničenia nenašli. Táto dobrodružná misia prezidenta Busha mladšieho ich stála životy ich vojakov aj ohromné finančné prostriedky. Irak destabilizovala, vytvorila z neho neprehľadné chaotické semenisko nenávisti a násilia. To isté boli francúzske letecké údery v Líbyi. Západ svojou hlúpou politikou rozvrátil Stredný východ aj severnú Afriku a dôsledky už niekoľko ostatných rokov pociťujeme,“ hovorí Ivo Strejček, bývalý europoslanec za ODS a člen správnej rady think tanku Institut Václava Klause.

Západ spôsobil rozvrat. Chaotické semenisko nenávisti a násilia vytvorené USA. Klausov spolupracovník nielen o Sýrii a Rusku
Foto: Hans Štembera
Popis: Ivo Strejček

Minulý víkend USA, Veľká Británia a Francúzsko zaútočili na Sýriu. Išlo o veľmi obmedzený úder, odvetu za údajný chemický útok. Sýrska opozícia je vraj nahnevaná, že išlo o frašku a čakali väčšiu pomoc. Trump odkázal Macronovi, že záujmom USA je čo najrýchlejšie stiahnutie vojakov zo Sýrie, a všetci dávajú najavo, že ďalší útok nebude. Ako to celé hodnotíte? Bola to fraška alebo veľmi nebezpečná situácia?

To hlavné, čo treba povedať, je fakt, že možno k hroznému chemickému útoku v Sýrii došlo, ale nie je vôbec jasné, kto ho podnikol a s akými cieľmi. Je neprijateľné, aby Západ podnikol útok bez toho, aby sme jasne vedeli, kto je vinník. Hra na to, aby Američania a Briti „nestratili tvár“ a súčasne aby sa „akože nikomu nič nestalo“, svedčí o katastrofálnej nekompetencii západnej diplomacie. Neskúmajme, aký účinný bol aliančný útok a prečo bol taký, aký bol, skúmajme, za akých okolností a v akej kvalite politického a strategického uvažovania prebehol.

Fotogaléria: - Útok spojencov na ciele v Sýrii 13.4. 2018

Nočná obloha so svetelnými stopami raketových stri...
Nočná obloha so svetelnými stopami striel nad Dama...
Štart strely s plochou dráhou letu Tomahawk z palu...
Muž prezerá dymiace trosky zničeného Sýrskeho vede...
Napa cieľov útoku síl USA, Veľkej Británie a Franc...

Tentoraz, aspoň pre mňa, už neobstojí, že Trump zvádza smrteľný súboj vnútri washingtonských „starých štruktúr“. Priebežné zvyšovanie medzinárodného napätia zo strany Ameriky už nemožno takto ospravedlňovať. Ukazuje sa, že tí, ktorí volili Trumpa a nevolili Clintonovú pre jej militaristické sklony, sa zmýlili len v čase. Podľa môjho názoru, a Trumpa som vždy vehementne podporoval, to Trump s Washingtonom prehral, a aby sa nejako vymkol domácemu tlaku, ide zbrojárom aj vysloveným bláznom typu McCaina naproti. O britskej premiérke a jej štýle uvažovania som v priebehu rokovaní o brexite stratil všetky ilúzie a rozhodovanie francúzskeho prezidenta Macrona je len príveskom jeho ega.

Čo si teda myslíte priamo o celej veci s chemickým útokom? Nie je Asad blázon, že by to urobil po tom, ako Trump povedal, že chce Američanov zo Sýrie stiahnuť?

Mne to celé jednoducho nesedí. Asadove jednotky víťazne postupujú krajinou, s ľudovou podporou oslobodzujú jednotlivé mestá a súčasne západný svet považuje Asada za kriminálnika a čaká na čokoľvek zlé, čo Asad urobí. Všetko navyše v čase, keď je podporovaný Rusmi a všetci vedia, že Západ čaká na akúkoľvek zámienku vyhrotiť to všetko „antirusky“. Prečo by to Asad robil, veď si musel byť vedomý strašidelných dôsledkov, vojenských aj medzinárodnopolitických? Nemohol nič získať. Mohol len stratiť.

Zľava sýrsky prezident Bašár Asad, ruský prezident Vladimir Putin a ruský minister obrany Sergej Šojgu

Zľava sýrsky prezident Baššár Asad, ruský prezident Vladimir Putin a ruský minister obrany Sergej Šojgu Zdroj: TASR

To isté Rusi. Prečo by niečo podobné kryli či dokonca organizovali? Prečo by riskovali stratu prestíže v arabskom svete, keď si ju v ostatných rokoch dobyli svojím úspešným pôsobením v Sýrii? A prečo by Rusi riskovali konfrontáciu so Západom, keď to úplne evidentne nemôže byť v ich politickom záujme? Nie, myslím si, že tam niekto tak brutálne útočil, pretože do toho chcel Asada aj Rusov namočiť. A prečo na to Američania a Briti skočili, to je ďalšia úvaha.

Prezident Českej republiky Miloš Zeman označil útok USA a spojencov v Sýrii za kovbojskú akciu, ktorá bráni návratu utečencov do ich vlasti. Ozbrojený útok na akúkoľvek krajinu môže byť podľa neho vedený len so súhlasom Bezpečnostnej rady OSN: S výnimkou islamských teroristov...

Američania, Briti aj Francúzi sa predháňajú v obhajobe svojho útoku na sýrske ciele. Keby to nebolo také vážne, bolo by to smiešne. Ak Američania zdôvodňujú akciu tak, že išlo o útok na ciele, o ktorých majú „nespochybniteľné dôkazy poskytnuté médiami a mimovládnymi organizáciami“, potom o podstate svojho konania hovoria všetko. Žiadne tvrdé, jasné, presvedčivé dôkazy nemali!

Obchádzanie mandátu Bezpečnostnej rady OSN nie je ničím iným ako „humanitárnym intervencionizmom“ v štýle históriou zdiskreditovanej bojovníčky Albrightovej. Kam sa posúva svetový poriadok, keď Američania s Britmi a Francúzmi pod medzinárodným tlakom priznávajú, že to bol možno útok „bez právneho opodstatnenia, ale legitímny“? Čo sa bude diať so svetom, kde si veľmoci budú počínať „legitímne, ale protiprávne“ v prospech sledovania svojich vlastných cieľov? Prípad Skripaľovcov – bez dôkazov, útok na Sýriu – bez dôkazov. Čo bude v takomto svete nasledovať?

Prezident Zeman zároveň vyhlásil, že Západ podľa neho „neuveriteľne rozvŕtal Stredný východ“ vrátane Iraku, kde sa zbrane hromadného ničenia nenašli, a Líbye, vďaka čomu smerujú do Európy ilegálni imigranti. Tieto intervencie označil za debilitu a hlúposť.

Keď pred rokmi prezident Václav Klaus poukazoval na fakt, že Američania v Iraku zaútočili bez presvedčivých dôkazov, dočkal sa nadávok a bol pražskými nekritickými proamerickými fanatikmi zo všetkých strán osočovaný. A čo sa stalo? Američania síce do Iraku vtrhli, ale žiadne zbrane hromadného ničenia nenašli.

Táto dobrodružná misia prezidenta Busha mladšieho ich stála životy ich vojakov aj ohromné finančné prostriedky. Irak destabilizovala, vytvorila z neho neprehľadné chaotické semenisko nenávisti a násilia. To isté boli francúzske letecké údery v Líbyi. Západ svojou hlúpou politikou rozvrátil Stredný východ aj severnú Afriku a dôsledky už niekoľko ostatných rokov pociťujeme.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: Lukáš Petřík
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Tínedžera odsúdili za vraždu násilného otca. Každý deň pod strechou s násilníkom je hazard so životom ženy aj detí, varuje psychologička

0:02 Tínedžera odsúdili za vraždu násilného otca. Každý deň pod strechou s násilníkom je hazard so životom ženy aj detí, varuje psychologička

ROZHOVOR Prípad otcovraždy, keď pred dvoma rokmi vtedy 17-ročný Dávid Bako, zavraždil vlastného otca…