Zákazy vychovávajú z ľudí nesvojprávnych idiotov. Macronove liberálno-ľavičiarske táraniny vedú presne k tomu, prečo EÚ nefunguje. Ekonómka Šichtařová varuje

24.4.2018 0:01

INVENTÚRA MARKÉTY ŠICHTAŘOVEJ Víziu budúcnosti Európskej únie, ako ju počas svojho prejavu pred Európskym parlamentom načrtol francúzsky prezident Emmanuel Macron, považuje ekonómka Markéta Šichtařová za liberálno-ľavičiarske táraniny, ktoré vedú k tomu, že EÚ nefunguje. Obzvlášť jej prekáža zámer vytvoriť nový európsky fond, z ktorého by sa mali dotovať obce hostiace imigrantov. Je to veľmi efektívne prinútenie krajín, ako sú Česká republika, Maďarsko či Slovensko, ktoré odmietajú imigrantov, aby ich proti svojej vôli aj napriek tomu financovali.

Zákazy vychovávajú z ľudí nesvojprávnych idiotov. Macronove liberálno-ľavičiarske táraniny vedú presne k tomu, prečo EÚ nefunguje. Ekonómka Šichtařová varuje
Foto: Archív M. Š.
Popis: Markéta Šichtařová

Medzinárodný menový fond vydal varovanie, že svetovú ekonomiku môže v budúcnosti ohroziť vysoký globálny dlh, ktorý presiahol 225 percent svetového HDP, a preto by mali krajiny využiť aktuálne dobré časy na ozdravenie financií. Je vierohodné tvrdenie MMF, že všetky vyspelé ekonomiky to chápu a majú v pláne verejné deficity aj zadlženie v najbližších rokoch znižovať až na USA, kde daňové škrty a nové výdavky majú v nasledujúcich piatich rokoch zvýšiť verejné zadlženie zo 108 na 117 percent HDP?

MMF má pravdu v jednej veci: že dlh dosiahol obrie rozmery a predstavuje obrovskú hrozbou pre globálnu ekonomiku. To však nie je nič nové, takéto nebezpečné rozmery totiž dosiahol už v roku 2008 a stal sa jednou z viacerých príčin následnej krízy. Odvtedy sa tento dlh ešte zväčšil. Takže východiskový stav pre nasledujúce hospodárske ochladenie je v určitom ohľade ešte horší než v roku 2008.

MMF však úplne preukázateľne nemá pravdu, keď tvrdí, že si to až na jednu výnimku všetky vyspelé krajiny uvedomujú a chcú s tým niečo robiť. Stačí sa pozrieť na správanie Grécka a je zjavné, že ani zďaleka nie všetky krajiny s tým chcú skutočne niečo robiť. Vyjadrenie MMF teda treba chápať skôr ako psychologický nátlak na prezidenta Spojených štátov Trumpa.

Francúzsky prezident Emmanuel Macron predniesol minulý týždeň v Štrasburgu prejav na tému budúcnosti Európy. Podľa neho musí Únia ešte pred voľbami do Európskeho parlamentu v máji budúceho roka predložiť ľuďom jasné a hmatateľné výsledky, predovšetkým teda odblokovať diskusiu o reforme spoločnej azylovej politiky EÚ a vytvoriť nový európsky fond, ktorý bude dotovať obce hostiace a integrujúce utečencov. Ďalej treba pracovať na reforme hospodárskej a menovej únie, zaistiť potravinovú bezpečnosť, bojovať proti klimatickým zmenám a postupovať k tzv. sociálnej Európe. Vystihol problémy, ktoré musí Európska únia prednostne riešiť?

Vystihol presne tie liberálno-ľavičiarske táraniny, ktoré vedú k tomu, že Európska únia nefunguje a že mnohí z Čechov majú zajačie úmysly. Tak napríklad európsky fond, ktorý by mal dotovať obce hostiace imigrantov: je to veľmi efektívne prinútenie krajín, ako sú Česká republika, Maďarsko či Slovensko, ktoré odmietajú imigrantov, aby ich proti svojej vôli aj napriek tomu financovali. Európske fondy sa, pochopiteľne, financujú zo spoločných peňazí, ktoré platíme aj my. A použijú sa na niečo, s čím my ako krajiny principiálne nesúhlasíme. Bohužiaľ, triumvirát Macron – Merkelová – Juncker je pre Európsku úniu absolútne ničivý.

Česko a Slovensko dostali od Európskej komisie výnimku a budú môcť pri výrobe „tuzemáku“ ďalších päť rokov používať tradičný rumový éter, ktorý dodáva charakteristickú chuť a vôňu, ale niektoré látky v ňom môžu byť ako rakovinotvorné zdravotným rizikom. Výnimka sa však týka len tohto alkoholického nápoja, v nealkoholických nápojoch, pekárskych výrobkoch či cukrovinkách vrátane punčových rezov či rumových praliniek sa už táto aróma používať nesmie. Zaslúži si toto rozhodnutie Európskej komisie chválu?

Ja si myslím, že to EÚ s ochranou zdravia preháňa. Poviem vám to takto: ja by som si nikdy tuzemák nekúpila, a to ani na „dodanie arómy koláčom“, lebo viem, že obsahuje potenciálne karcinogénne látky. Ale je to moja slobodná voľba. Rovnako ako je moja slobodná voľba napríklad nefajčiť. To však neznamená, že podporujem zákaz predaja tuzemáku či cigariet. Naopak. Niekto iný môže mať inú voľbu.

Ja trebárs považujem za veľmi nezdravé kravské mlieko, hoci potravinárska loby tvrdí opak. Ale aj tak nikomu ani nenapadne, aby mliečne výrobky zakazoval, hoci súčasná úroveň poznania sa prikláňa k názoru, že prehnaná konzumácia mliečnych výrobkov vedie pre mnohých prekvapivo k osteoporóze (!) a väčšiemu výskytu rakoviny tráviaceho ústrojenstva. Tak kde je hranica? Keby sme všetko potenciálne nebezpečné zakazovali, za chvíľu by sme povolili len destilovanú vodu.

Z ľudí také zákazy iba vychovávajú – prepáčte mi ten výraz – nesvojprávnych idiotov, ktorí sa spoliehajú na to, že ich štát ochráni, a potom sa ľahko nechajú otráviť prvým skazeným jedlom, ktoré im padne do ruky. Nech sa každý naučí posudzovať sám, aké riziko je pre neho ešte prijateľné. Úlohou štátu nie je niečo zakazovať, ale informovať o zdravotných rizikách. Kontrolovať, aby výrobcovia úplne a pravdivo deklarovali zloženie.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: Jiří Hroník
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Vyhrážajú sa, chcú ohnutý chrbát za trinásťtisíc korún hrubého. Česká ekonómka odhaľuje problém, o ktorom sa veľmi nehovorí

0:00 Vyhrážajú sa, chcú ohnutý chrbát za trinásťtisíc korún hrubého. Česká ekonómka odhaľuje problém, o ktorom sa veľmi nehovorí

ROZHOVOR Docentka Ilona Švihlíková sa pre Parlamentní listy vyjadrila k súčasnému stavu českej, ale …