Zábojník o EÚ: Je to Titanik, ktorý sa potápa, už tečie do lode a ja mám niekedy dojem, že politici zachraňujú ležadlá a nestarajú sa o celú loď

24. 9. 2017 11:00

ROZHOVOR Bezpečnostný analytik Juraj Zábojník pre Parlamentné listy rozobral hrozby, ktoré predstavuje šírenie terorizmu po internete. Hovorili sme aj o dosahoch, aké má tento novodobý fenomén na spoločnosť, a reč bola tiež o extrémizme, ktorý je podľa Zábojníka aj na Slovensku generovaný tým, že sa neriešia korupčné kauzy a každodenné problémy bežných občanov. „Politici si namiesto toho riešia svoje problémy, aby boli zakryté stopy k tým veciam, ktoré už presiakli,“ vraví odborník na bezpečnosť.

Zábojník o EÚ: Je to Titanik, ktorý sa potápa, už tečie do lode a ja mám niekedy dojem, že politici zachraňujú ležadlá a nestarajú sa o celú loď
Foto: Reprofoto: Facebook JZ
Popis: Juraj Zábojník
reklama
Čoraz väčší problém predstavuje šírenie terorizmu po internete. Tento obsah sa údajne objavuje rýchlejšie, ako ho stihnú spoločnosti odstraňovať. Dá sa tomuto novodobému spôsobu šírenia terorizmu zabrániť?
 
Pokiaľ budú fungovať sociálne siete, odkazy na internete a stránky s návodmi, ak bude dopyt po rôznych komponentoch (na výrobu výbušnín), určite sa tomu zabrániť nedá. Je to nový fenomén, ktorý sa využíva, je to výdobytok doby, je to nový svet, ako sa hovorí. Tieto výdobytky nemala svojho času ani IRA, ani ETA a o to jednoduchšie je to pre súčasných teroristov. Aj bomba vo vozni londýnskeho metra bola zložená z komponentov, ktoré boli dostupné. Dnes nie je problém vyrobiť niečo také z rôznych hnojív, chemických látok a komponentov, ktoré sa využívajú v priemysle.
 
Kedysi sme si robili také výbušné alobalové guľôčky z červeného hliníkového prášku, a keď sa to dalo do tenkej lešenárskej rúrky, narezalo sa to a odpálilo cez zápalnú šnúru, tak to dokázalo vytrhnúť zo zeme aj veľký strom. Takže je to nebezpečné, pretože sa to dá, a pokiaľ budú tieto komponenty dostupné, tak sa budú takéto trhaviny aj naďalej používať proti ľuďom.
 
Napríklad vo Veľkej Británii majú stránky súvisiace s džihádom najviac kliknutí spomedzi všetkých krajín EÚ. Čomu tento fakt pripisujete?
 
Nikdy v histórii nebolo tajnými službami v EÚ evidovaných toľko potenciálnych útočníkov ako v súčasnosti. Len Francúzsko ich eviduje okolo 13 500 alebo dokonca až 15-tisíc a to je obrovské číslo. Samotný Londýn ma takýchto podozrivých ľudí viac ako 3 500 a to podľa mňa nie sú presné čísla. Myslím si, že je toho oveľa viac.
 
Keď hovoríme o tých kliknutiach, tak si povedzme, že mnohí si na tieto odkazy kliknú len zo zvedavosti. Dostanú sa na tú stránku alebo sa pozerajú na inú, zrazu im toto vyskočí ako odkaz a zo zvedavosti si na to kliknú. Keď bezpečnostní analytici v médiách varujú, že sa takáto bomba dá poskladať, tak mnohí, ktorí ani nemajú v úmysle nejakú bombu skladať, si na to kliknú alebo vyhľadajú odkaz na vyrobenie výbušniny. Zo zvedavosti, či je to pravda a potom s hrôzou zistia, že to je možné, ale taká je doba a takto to funguje.
 
Britská premiérka Theresa Mayová vyzvala technologické spoločnosti, aby zašli ešte ďalej a boli rýchlejšie pri vymazávaní obsahu súvisiaceho s terorizmom. Myslíte si, že tlak na tieto firmy a vyhrážanie sa im pokutami pomôže znížiť objem teroristického obsahu na internete?
 
Myslím si, že do určitej miery áno, ale je to zanedbateľné, pretože, ak sa raz niekto rozhodol, ak je zradikalizovaný, ak má plán, celú štruktúru toho, čo chce spraviť a je odhodlaný, tak takýto človek už dávno má k dispozícii, čo potrebuje, aby zaútočil. Zoberme si, ku koľkým zbraniam a výbušninám sa dostal Islamský štát a toto všetko prúdi do Európskej únie cez otvorený Schengenský priestor.
 
My sa len modlime, aby sa teroristom nedostala do rúk takzvaná špinavá bomba. Pretože keby takáto bomba vybuchla, tak to už nebude niekoľko desiatok mŕtvych vo vozni londýnskeho metra, ale to už budú desaťtisíce mŕtvych ľudí po celom meste. (Takzvaná špinavá bomba je zbraň, ktorá spôsobuje zamorenie územia rozmetaním rádioaktívnych látok klasickou výbušninou - pozn PL.sk).
 
Zoberme si, koľké štáty takýmito bombami disponujú. Napríklad taký Pakistan a kontrola v tamojších skladoch. Veď už len v našich skladoch slovenskej armády mizne munícia, ale tu by mala byť nejaká disciplína, štábna kultúra a zásady. Keby tam bol taký materiál, z ktorého sa dá vyrobiť „špinavá bomba“, myslíte, že si ho nikto nevšimne a vezme si radšej náboje namiesto niekoľkých kíl alebo ton trhaviny? Čiže toto je to najväčšie riziko a najhroznejšie je nedokonalé zabezpečenie a prepojenie s organizovaným zločinom.
 
Keď sa vrátime k tomu, čo vyhlasuje pani premiérka Mayová, tak to je podľa mňa len čiastkové riešenie a nie je to nejaká ručná brzda, ktorá by pomohla zachrániť životy pri ďalšom prípadnom útoku na nákupné centrum alebo metro.
 
Francúzsky prezident Emmanuel Macron chce zvolať na budúci rok konferenciu, ktorá by sa venovala špeciálne šíreniu terorizmu po internete a chce na nej nielen politikov, ale aj zástupcov internetových gigantov, kultúrnych, vzdelávacích a osvetových inštitúcií. Je toto správna cesta?
 
EÚ je Titanik, ktorý sa potápa, už tečie do palubných komôr a častí lode. A ja mám niekedy dojem, že politici na tejto lodi zachraňujú ležadlá a nestarajú sa o celú loď. O tom, čo sa deje s touto loďou, by mali vedieť aj tí, ktorí na nej žijú.
 
Preto vítam takúto aktivitu, na ktorú by mali byť prizvaní odborníci nielen z bezpečnostných zložiek, ktorí sú výkonnými zložkami, ale aj vedecká verejnosť, ktorá k tomu má čo povedať. Myslím si totiž, že iba široká diskusia môže obohatiť výsledok a poskytnúť riešenie, ako eliminovať tieto riziká.
 
Think tank Policy Exchange navrhuje, aby nielen technologické spoločnosti, ale aj novinári niesli väčšiu zodpovednosť za to, čo sa na ich stránkach píše aj v komentároch.
 
Podľa mňa je toto trošku mylné, aby niekto takto niesol zodpovednosť. Myslím si, že preto sa zmenil režim vo východnom bloku, aby sa ľudia mohli vyjadriť otvorene k rôznym veciam, či už sú pozitívne, alebo negatívne. Eliminovať to sa mi nezdá najvhodnejšie. Chyba je úplne niekde inde a treba ju riešiť primárne a nie sekundárne.
 
Dnes na to prichádzajú aj samotní politici ako Merkelová či Macron. Liberál Guy Verhofstadt už pred dvomi rokmi povedal, že treba riešiť krízu, ktorá je za hranicami Európy. Dnes na to prichádzajú, keď je tu už kopec zradikalizovaných ľudí. Vidíme, že všetky tie útoky majú na svedomí buď deti tých, ktorí sem prišli už dávno, alebo tí, ktorí boli v hľadáčiku bezpečnostných zložiek a prišli sem ako utečenci.
 
Tragédia je, že politici vôbec dovolili, aby sem prišlo toľko ľudí naraz bez kontroly. Nikto nevie, kto je kto a dobre vieme, že kopa teroristov má viacero identít, ako ich mal útočník na vianočné trhy v Berlíne asi päť. Toto je tá tragédia. Keď som minule robil rozhovor pre jeden francúzsky denník, tak sa ma reportér opýtal: Už je červík v jablku, tak čo s tým teraz robiť? Áno, je to tak, už je červík v jablku, ale niekto ho tam pustil a teraz sa snaží kozmetickými návrhmi zakryť tú svoju zodpovednosť a to považujem za smiešne.
 
Chyba sa stala niekde inde a je prirodzené, že politici hľadajú mechanizmy, ako to eliminovať, lebo už tečie do topánok všetkým. Nakoniec nie je problém dostať sa do politiky, ale problém je sa vrátiť a poniektorí teraz zisťujú, že sa už len ťažko vrátia tam, kde boli. Ľudia budú ale voliť tých, ktorí na to majú iný názor.
 
Ako to myslíte?
 
Problém je, že otázka terorizmu, bezpečnosti a ohrozenia ľudí je vodou na mlyn extrémistom, pravicovým stranám a rôznym ľuďom, ktorí by sa za normálnej situácie do politiky ani nedostali. Extrémizmus je aj na Slovensku generovaný tým, že sa neriešia korupčné kauzy a každodenné problémy bežných občanov. Politici si namiesto toho riešia svoje problémy, aby boli zakryté stopy k tým veciam, ktoré už presiakli.
 
Takto sa generuje extrémizmus nielen na Slovensku, ale aj v celej Európskej únii, pretože ľudia majú strach z toho, čo sa deje, sú obmedzovaní na hraniciach, keď cestujú. Keby napríklad také Chorvátsko zachytilo povedzme signál, že z Bosny a Hercegoviny sa má presunúť nejaká skupina militantov alebo by Islamský štát vyzval radikálov na útoky v susednom štáte, tak to by bola jedna katastrofa, čo by nás čakalo na hraniciach do Chorvátska.
 
To sú obrovské škody a obmedzovanie ľudí, ktorí si potom kladú otázku, na čo mi je taká Európska únia, keď mi odporúča, aby som nešiel na koncert, na futbalový zápas, aby som nešiel do nákupného centra alebo na promenádu obzerať si sochy, lebo to je pre teroristov miesto, kde môžu zaútočiť. Pretože nikto nevenuje pozornosť tomu, čo sa deje okolo neho. V takomto stave je asi EÚ a tieto prijímané úpravy považujem len za kozmetické.
 
Čítal som názor, že informovať o terorizme priveľa je v súčasnosti prínosom pre samotných teroristov, ale kde je podľa vás tá hranica, pri ktorej by sa už malo o tomto probléme prestať verejne hovoriť, aby sa nestával ešte vypuklejším?
 
Nehovoriť o tom, čo sa kde stalo, považujem za veľkú chybu. Bolo by to nevhodné a absolútne zlé. Ide o určité zahmlievanie informácií a to si nezaslúži žiaden národ. Keď hovoríme o tom, že médiá musia informovať, tak chvalabohu, že informujú. Viem, že pre politikov nie je príjemné, keď do detailov informujú napríklad o Nemecku, kde 16 spolkových tajných služieb a tri federálne celonemecké si posúvali informácie, ale nespracovali ich a preto im unikal terorista. Nikto si ho nevšimol napriek tomu, že bol v hľadáčiku. Nechali mu možnosť voľného pohybu. To sú príšerné veci.
 
Takže toto sú nepríjemné veci pre politikov aj pre tých, ktorí za to zodpovedajú a ja som rád a teším sa, keď médiá informujú pravdivo. Ľudia to potrebujú. Na strašenie ľudí mali vopred myslieť tí, ktorí dopustili to, že sa to tu deje. Keď videli, že za hranicami EÚ sa ničia vládne systémy v Afrike a na Blízkom východe, ako sú Líbya, Sýria, Irak, tak museli počítať s tým, že sa niečo také bude diať. Len na africkom kontinente žije 1,3 miliardy obyvateľov a do roku 2050 sa počíta, že ich bude dvojnásobok. Ak sa to sem začne valiť od Maroka cez more do Španielska alebo cez Líbyu a Stredozemné more do Katánie, tak potom nás Boh ochraňuj.
 
A toto majú médiá zamlčiavať, koľko prišlo ľudí načierno alebo koľko ľudí sa vylodilo v Taliansku a odtiaľ smerujú ďalej do Európy do Rakúska cez priesmyky? To neexistuje, aby sa takéto veci zatajovali. Keď je situácia už takáto vážna, tak to je otázka na politikov a nie na médiá. Médiá sú len servis, ktorý je povinný pravdivo informovať o skutočnostiach.
 
To, že sa na internete dajú nájsť návody na výrobu bômb, nie je žiadne tajomstvo, ale objavili sa informácie, že algoritmus spoločnosti Amazon odporúča pri online nákupe istých produktov zakúpiť aj ďalšie, ktoré v kombinácii vytvoria explozívnu zmes. Algoritmus vychádza z toho, čo si iní používatelia kupujú spolu s vami vybraným tovarom. Čo si o tom myslíte?
 
Toto už považujem za škodlivé, pretože aj trestný zákonník upravuje aj prípady, v ktorých sa človek na trestný čin iba pripravuje alebo navádza na páchanie trestnej činnosti. Neviem hodnotiť, či sa niečoho Amazon dopustil alebo nie, ale nie je to správne. Mali by to nejakým spôsobom eliminovať, pretože to má prvky navádzania na niečo, čo by si takáto spoločnosť nemala dovoliť. Nechce sa mi veriť, že by na niečom takom nezapracovali a neodstránili to. Určite ich mrzí, že sa niečo také stalo, pretože v týchto vážnych časoch teroristických útokov a ohrozenia ľudí po celom svete si myslím, že to Amazon neurobil naschvál, ale stalo sa to nedopatrením.
 
Títo ľudia často používajú bežné komunikačné prostriedky a tak sa núka otázka, či by požadovaná, prísnejšia kontrola takejto komunikácie nezasiahla do súkromia aj ostatným používateľom, nielen ľuďom podozrivým z terorizmu?
 
Kto videl film o Snowdenovi, tomu je všetko jasné a takým odborníkom, ako som napríklad ja, ktorý sa venujú bezpečnostnej politike, bolo všetko jasné aj pred tým, než padlo rozhodnutie, že si budú Snowdena nahrávať. Americká NSA v Marylande zamestnáva 25-tisíc ľudí, ktorí vyhodnocujú správy a denne ich posielajú do Kongresu aj Bieleho domu prezidentovi. Títo ľudia monitorujú celý svet.
 
Majú tam lingvistov a odborníkov na dialekty aj slangy v arabskom jazyku, či už ide o perzštinu, paštúnčinu alebo akékoľvek iné jazyky. Všetko sa monitoruje. Ešte keď bola aktuálna al-Káida, vedeli v NSA, že zemiaky boli kódovým označením pre zbrane a takéto krycie manévre používajú teroristi po celom svete, ale najmä v arabských krajinách. To všetko NSA monitoruje a vyhodnocuje všetky mobilné dáta. Čiže myslieť si, že si nikto neprečíta, čo som napísal do Messengera, by bolo veľmi naivné a mylné. Stále tvrdím a budem tvrdiť: Píšte do mobilných zariadení to, čo potrebujete, ale tak, aby vás to neohrozovalo.
 
Juraj Zábojník
Zdroj: archív J.Zábojníka

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: Tomáš Pilz
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Beňová: Cítim sa trochu trápne za niektorých kolegov… O čo ide? Čo očakáva od Fica. A čo od Pellegriniho

23:59 Beňová: Cítim sa trochu trápne za niektorých kolegov… O čo ide? Čo očakáva od Fica. A čo od Pellegriniho

Europoslankyňa za Smer-SD Monika Beňová priznala, že sa za niektorých kolegov cíti trochu trápne. Os…