Za komunistov robil každý jeden Róm. Prišiel prevrat a nezmestnanosť, hovorí koordinátor rómskej hliadky. Toto si myslí o Kotlebovi a Nicholsonovej

14.10.2017 15:30

ROZHOVOR V obci Rakúsy v okrese Kežmarok žije početná rómska komunita. Z 2956 obyvateľov tu v rómskej osade žije okolo dvetisíc Rómov. Život je tu ťažký najmä pre tých, ktorí nemajú prácu a majú veľa detí. Parlamentné listy sa v osade rozprávali s hlavným koordinátorom občianskej hliadky Marošom Oračkom. Ten sa však odmietol fotografovať, vraj z obavy pred kotlebovcami, ktorí im chodia do obce nadávať.

Za komunistov robil každý jeden Róm. Prišiel prevrat a nezmestnanosť, hovorí koordinátor rómskej hliadky. Toto si myslí o Kotlebovi a Nicholsonovej
Foto: TASR
Popis: Ilustračná fotografia

Fotogaléria: - S Alojzom Hlinom v rómskych osadách

Alojz Hlina rozdáva letáky v rámci Programu 365 v ...
Alojz Hlina diskutuje s obyvateľmi obce Hozelec
Predseda KDH rozdáva letáky v rámci Programu 365 v...
Alojz Hlina v obci Hozelec
Alojz Hlina diskutuje s obyvateľmi obce Hozelec
Hlina umiestňuje v rómskej osade Stráne pod Tatram...

Ako sa vám tu žije a s akými problémami sa tu najčastejšie stretávate?

Tým, ktorí robia, sa tu žije relatívne dobre. Ja mám, chvalabohu, robotu. Je to však ťažký život, už teraz tu máme v noci mrazy. V našej osade sa Rómovia snažia pracovať alebo si aspoň nájsť prácu. Nie sú tu ale také možnosti, ako by sme si predstavovali. Pravdou je, že tu majú ľudia po osem, deväť detí. Tým sa žije oveľa ťažšie v porovnaní s nami, ktorí máme dve-tri deti. Ja mám osobne dve deti, dcéra má dvadsať rokov a syn sedemnásť.

Vy ste koordinátor rómskej občianskej hliadky. Ako funguje taká hliadka?

V občianskej hliadke je osem chlapov, ktorí sa staráme, aby tu nevznikali konflikty. Fungujeme asi tak päť rokov. Okrem toho mám na starosti aj aktivačné práce, pričom dávam ľuďom robotu, aby tu bol napríklad poriadok a upratovalo sa tu.

A s akými konfliktnými situáciami sa tu najčastejšie stretávate?

Stretávame sa tu bežne s rasistickými názormi od bielych. Dokonca sa tu stretávame aj vo vlakoch s kotlebovcami a ich hliadkami. Prečo toto nikto nezakáže? Naposledy tu prišli dokonca aj v autobusoch, kde boli deti. Keď chodia na také spoje, kde sú dospelí a keď si kupujú lístky a nepovedia tam na nás nič, tak proti tomu ani nič nemáme, ale keď začínajú chodiť už aj v autobusoch, ktoré vozia deti do školy, tak to už je moc. Prednedávnom tu vo vzduchu viselo, že sa tu strhne aj nejaká bitka, lebo sem prišli a kričali na nás vulgarizmy. Naša hliadka musela zasahovať a upokojovať celú situáciu.

Ako teda vnímate Mariana Kotlebu?

Ako ho môžem vnímať, keď má nacistické sklony? Samozrejme, že aj medzi vami sú ľudia, ktorí nepracujú a kradnú. Určite sa nájdu aj medzi nami, ale nebudeme sa preto navzájom zabíjať. Normálni ľudia musia vedieť fungovať medzi sebou aj naďalej bez ohľadu na rasu. Nemôžeme tu rozdeľovať ľudí na bielych a čiernych, ale na dobrých a zlých. Keď budeme porovnávať ľudí, či je biely, alebo čierny, tak kam sa až dostaneme?

Sú vo vašej rómskej osade aj konflikty medzi Rómami?

To nie. Po nastúpení starostu obce Bystríka Václava sa zaviedla naša hliadka a odvtedy je to lepšie, pretože situáciu medzi sebou si môžeme my sami vyriešiť lepšie ako polícia. Tu však nie sú, chvalabohu, nejaké veľké problémy. Ak sa tu niečo rieši, tak je to záškoláctvo či výrub dreva.

Neustále sa tu v spoločnosti diskutuje o rómskej problematike a o tom, ako ju vyriešiť. Kde je podľa vás riešenie?

Vláda nemala rozpredať podniky. Za komunistov robil každý jeden Róm a nemal čas na žiadne sprostosti. Prišiel však prevrat a začali sa rozpredávať firmy a vznikla obrovská nezamestnanosť. Ako teraz vyriešiť túto situáciu? To je dilema. Kam dať nevyškolených a neprispôsobivých Rómov? Miesta by možno aj boli, ale väčšina z Rómov nemá na ne predpoklady a nechápu ani, čo sa od nich vyžaduje.

Je aj niečo, čo by sa mohlo zmeniť aj zo strany Rómov?

Slovensko zachráni jedine sterilizácia rómskej ženy, lebo čo je veľa, to je veľa. Keď mám predsa biedu a mám šesť detí, tak prečo si spravím siedme, keď už mám s tými šiestimi problém prežiť?

O bezplatnej a doborovoľnej sterilizácii hovorila aj poslankyňa Lucia Nicholsonová, ktorá však bola za tento výrok kritizovaná.

Úplne s ňou súhlasim. Podal by som jej ruku.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: Ondrej Šprlák
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Zákazy vychovávajú z ľudí nesvojprávnych idiotov. Macronove liberálno-ľavičiarske táraniny vedú presne k tomu, prečo EÚ nefunguje. Ekonómka Šichtařová varuje

0:01 Zákazy vychovávajú z ľudí nesvojprávnych idiotov. Macronove liberálno-ľavičiarske táraniny vedú presne k tomu, prečo EÚ nefunguje. Ekonómka Šichtařová varuje

INVENTÚRA MARKÉTY ŠICHTAŘOVEJ Víziu budúcnosti Európskej únie, ako ju počas svojho prejavu pred Euró…