Za bitcoinom nestojí nič reálne, iba viera ľudí, že jeho hodnota bude naďalej rásť, hovorí ekonóm Ižip

14. 8. 2017 19:00

Hodnota bitcoinu, najrozšírenejšej svetovej kryptomeny, trhá tohto roku rekordy a neustále prudko rastie. Ako uvádza v rozhovore pre PL.sk analytik Trim Broker Ronald Ižip, túto „bublinu“ živia v súčasnosti najmä japonskí investori. Podľa jeho názoru „tak bitcoin môže tento rok skončiť s hodnotou 100 dolárov alebo 100-tisíc dolárov za jednotku, a stále nebudeme vedieť povedať, či je ešte (už) drahý, alebo nie“.

Za bitcoinom nestojí nič reálne, iba viera ľudí, že jeho hodnota bude naďalej rásť, hovorí ekonóm Ižip
Foto: TASR
Popis: Bitcoin, ilustračné foto
reklama

Bitcoin dosiahol na konci minulého týždňa historicky rekordnú hodnotu vyše štyritisíc eur. Oproti začiatku tohto roka sa už hodnota zoštvornásobila. Znamená to, že do tejto digitálnej meny už investujú aj veľkí globálni investori alebo je v tom niečo iné?

Dramatický rast bitcoinu v tomto roku nemá zjavné faktory. Bitcoin totiž nie je investícia v zmysle, že by sa dalo hodnotiť, či je lacná, alebo drahá. Za bitcoinom nestojí nič reálne. Iba viera ľudí, že jeho hodnota bude aj naďalej rásť. A tak bitcoin môže tento rok skončiť s hodnotou 100 dolárov alebo 100-tisíc dolárov za jednotku a stále nebudeme vedieť povedať, či je ešte (už) drahý, alebo nie.

Bitcoin je napriek svojej popularite stále malým trhom. Je viac ako stonásobne menší ako trh zlata. Rovnako mu zatiaľ chýba dostatočná infraštruktúra na to, aby do neho investovali väčší investori. Nie je to bitcoin, ale blockchain – myšlienka decentralizovaného účtovného denníka, ktorá je veľmi zaujímavá pre mnohých veľkých investorov. Od bánk až po predajcov.

Bitcoin sa počas ostatnej finančnej krízy správal podobne ako zlato, jeho hodnota prudko rástla. Nemôže jeho súčasný nárast avizovať blížiacu sa krízu alebo je to len špekulácia?

Bitcoin je momentálne veľká špekulácia. Živia ju primárne malí investori z Ázie, keď len Japonsko stojí za viac ako polovicou transakcií. Paralela so zlatom je tu však veľká. Každý nárast rizika na svetových trhoch spôsobuje dopyt po zlate, švajčiarskom franku a bitcoine. Z tohto hľadiska sa bitcoin už na finančných trhoch etabloval.

Analytik Ronald Ižip Zdroj: archív RI

Čo môže znamenať bitcoin pre bežného spotrebiteľa? Túto menu začína akceptovať čoraz viac obchodov i firiem poskytujúcich služby.

Pre bežného spotrebiteľa bitcoin zatiaľ neznamená veľa. Je to vzrušujúca technológia, nový spôsob platby po celom svete a zaujímavá špekulácia, ale obmedzenia a výzvy kryptomien sú stále príliš veľké, aby bitcoin zasiahol do životov bežných ľudí. Momentálne sa iba hľadá cesta, ako a či vôbec kryptomeny implementovať do reálneho života.

V spotrebiteľskej sfére je zatiaľ problémom rýchlosť transakcií s touto digitálnou menou, ktorá neprebieha v reálnom čase. Obchodníci musia spotrebiteľovi takpovediac dôverovať, keď prijímajú platbu bitcoinom.

Áno, typický čas vykonania transakcie je až desať minút. Je to príliš dlho na to, aby si bol obchodník istý, že mu peniaze pristanú na jeho účte. No tu hovoríme o tom, že trvá iba 10 minút, kým sa peniaze reálne presunú z jedného účtu na druhý, čo mu neposkytne žiadna banka na svete. Práve dĺžka autorizácie transakcie je však hlavným dôvodom, prečo vznikajú alternatívy bitcoinu.

Aktuálne sa objavujú aj správy o rozdelení tejto meny na bitcoin a bitcoin cash. Čo to znamená?

Bitcoin je iba jedeným z mnohých konceptov toho, ako by mohli vyzerať bezhotovostné peniaze. A navyše tento koncept sa neustále vyvíja. Existujú programátori či ťažiari s rôznym názorom, na akom princípe by mali byť transakcie s touto kryptomenou postavené. Odlišnosť týchto názorov viedla k rozdeleniu bitcoinu. Ale už len množstvo kryptomien hovorí, že o pozíciu bitcoinu bojujú desiatky vznikajúcich alternatív. Bitcoin je však zatiaľ jediná mena s dostatočne dôveryhodnou infraštruktúrou.

Akceptujú v súčasnosti kamenné banky transakcie s bitcoinom?

Veľmi málo. Bitcoin má stále veľmi neistý právny základ a postavenie. Navyše, provízia banky z jeho použitia je zatiaľ príliš malá. Bitcoin je práve alternatívou k bankám – keď platby medzi akýmikoľvek dvomi subjektmi na svete sa realizujú nezávisle od akéhokoľvek sprostredkovateľa, a to dokonca bez poplatkov. Banky hľadajú ale svoj vlastný spôsob využitia blockchainu.

Bitcoin je zatiaľ nezávislým finančným nástrojom, ktorý nie je pod kontrolou centrálnych bánk. Čo môže znamenať pre svetový finančný trh, ak by túto digitálnu menu začalo akceptovať čoraz viac obchodníkov a spotrebiteľov? A ako sa vôbec zdaňujú tieto transakcie?

Európska centrálna banka je jednou z inštitúcií, ktoré broja proti bitcoinu. Ak by sa náhodou stalo, že by získal významné postavenie, mohlo by to ohroziť politiku centrálnej banky, ktorej zámer je kontrolovať množstvo peňazí v obehu. Spokojná by nebola ani vláda, ktorej unikajú daňové príjmy z anonymných transakcií. To je dôvod, prečo regulátori po celom svete hľadajú optimálny spôsob, ako sa k bitcoinu postaviť. To môže mať veľký vplyv na budúcnosť kryptomien.

Autor: Igor Matloň

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: im
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Harabin: Nevylučujem návrat. Je desivé ako Fiačan a Pčolinský zdemolovali cez súdnictvo štát. Ešte Lipšic na prokuratúru a sme horší než Burundi

23:59 Harabin: Nevylučujem návrat. Je desivé ako Fiačan a Pčolinský zdemolovali cez súdnictvo štát. Ešte Lipšic na prokuratúru a sme horší než Burundi

Najkontroverznejší sudca Najvyššieho súdu Štefan Harabin nevylučuje, že sa do talára vráti. “Teraz …