Za Krym sankcie, teraz nič. Erdogan nás drží za gule. Na*ratý Lumír Němec: Utečencov možno riešiť! My radšej platíme

18. 10. 2019 0:01

ROZHOVOR Otvorí Erdogan stavidlá a pošle do Európy milióny utečencov? „Platíme mu obrovské peniaze. Ak je pravda, že od EÚ dostal sumu 180 mld. korún... Predstavte si, čo by sa za tieto peniaze dalo urobiť! Pokiaľ by Európa pristúpila na austrálsky model, určite detenčné centrá na nejakých ostrovoch,“ hovorí bývalý veliteľ špeciálnej protiteroristickej jednotky českej Vojenskej polície Lumír Nemec, ktorý je z operácie v severnej Sýrii a reakcií sveta vytočený na maximum. Pripomína, že keď sa začala ruská akcia na Kryme, boli sme oveľa razantnejší. „Ale to išlo o Putina a nie o Erdogana, ktorý je členom NATO.“ Trump zrejme zmenil dodávateľa a Putin s Lavrovom otvorili fľašku vodky. „Svinstvo!“

Za Krym sankcie, teraz nič. Erdogan nás drží za gule. Na*ratý Lumír Němec: Utečencov možno riešiť! My radšej platíme
Foto: Archív Lumíra Němca
Popis: Lumír Němec
reklama

Kurdi sa dohodli so sýrskou vládou na rozmiestnení armády pozdĺž sýrsko-tureckej hranice. Dohodou s Baššárom Asadom sa tak bránia operácii, ktorá sa začala minulý týždeň v stredu a má podľa tureckej strany za cieľ vytvoriť bezpečnostnú zónu, ktorá umožní návrat sýrskych utečencov. Zároveň je ofenzíva zameraná na kurdské milície YPG, ktoré však pomohli v Sýrii poraziť Islamský štát. Bol toto pre sýrskych Kurdov jediný možný variant, keď videli reakcie sveta uplynulý týždeň?

Ako Kurdi videli, s akou agresiou Erdogan nastúpil a že ich celý západný svet hodil cez palubu, mali dve možnosti. Prvú: nechať sa zmasakrovať od Erdogana, k čomu by rozhodne došlo. Príslušníci tureckých milícií sa správajú ako príslušníci IS a nie je div, pretože mnohí z nich sú bývalí členovia IS. Druhá možnosť: ustúpiť Asadovi, pokúsiť sa s ním dohodnúť výmenou za to, že im poskytne ochranu.

Sýrska armáda je ozbrojená. Disponuje tankmi, protilietadlovými prostriedkami a ďalšou ťažkou bojovou technikou, ktorú Kurdi nemajú. Než dať zelenú genocíde vlastného národa, vybrali si menšie zlo a dohodli sa s Asadom.

Bašár Asad

Baššár Asad  Zdroj: TASR

Čo bude teraz nasledovať? Majú takto šancu? Ustúpi Turecko?

Ťažko predikovať. Sýrska armáda sa rozmiestňuje na strategické posty. Je otázkou, či do toho Turek pôjde s tým, že začne útočiť aj na sýrsku armádu. Potom je v hre Rusko. Niekde som čítal, ale nie je to z oficiálnych zdrojov, že Rusi vyhlásili bezletovú zónu nad Sýriou. To je ďalší krok dopredu. V tom prípade by Erdoganova ofenzíva nemohla počítať so vzdušnou podporou, čo ich značne oslabí.

Holandsko, Francúzsko a Nemecko zastavili vývoz zbraní do Turecka. Ako hodnotíte túto reakciu?

Je dobré, že k tomu došlo a nepočujeme už len táranie. Napriek tomu nedostatočné. Citeľne to Turecko nezasiahne a vraždenie nezastaví. Keby došlo k ekonomickým sankciám, možno by mali na režim väčší dosah. Fajn, niečo sme urobili, ale rozhodne to nestačí, aby sa zastavilo vraždenie.

Turek ďalej zabíja v severnej Sýrii. Používajú letectvo, ťažkú techniku, útočia na civilné ciele. Umierajú deti.

Keď sa začala ruská akcia na Kryme, boli sme oveľa razantnejší a rýchlejší. Ale to išlo o Putina a nie o Erdogana, ktorý je členom NATO. Stoltenberg vyzval Ankaru, aby bola vo svojich akciách zdržanlivá. Čo to je? Tam prebieha regulárna invázia, zabíjajú civilistov.

Vladimir Putin

Vladimir Putin  Zdroj: TASR

Pripomína mi to Mníchov, keď sa Chamberlain vrátil do Anglicka a mlátil papierom, že zachránil svetu mier tým, že nás zradili a predali. My sme zradili a predali Kurdov, nechceme to povedať na plnú hubu a teraz sa tvárime ako mierotvorcovia. Faktom je jedna vec. Tých ľudí sme hodili cez palubu a oni to vedia. Kurdov sme využili a hodili cez palubu. Svinstvo!

Minister Petříček si pozval tureckého veľvyslanca a upozornil ho, že sú pre nás Kurdi tiež spojenci. Zopakoval, že prioritou Európskej únie je diplomatické riešenie situácie v Sýrii a vyzval Turecko na zastavenie vojenskej akcie. Načo toto bude?

Na nič. Že si pozval veľvyslanca, dobre, aspoň nejaký krok. Priateľstvo voči Kurdom sme mohli deklarovať x-krát v minulosti. Nikdy sme to neurobili. Trepanie o ničom. Keby mu povedal, aby si zbalil svojich pár slivák a vypadol odtiaľ, už by urobil vážnejší krok. Ale, samozrejme, aspoň niekto niečo povedal, aj keď si myslím, že ide skôr o politickú popularitu.

Bezpečnostná rada OSN sa na minulotýždňovom štvrtkovom zasadaní nezhodla na spoločnom vyhlásení k tureckej operácii. Informovala o tom agentúra AP. Británia, Francúzsko, Nemecko, Belgicko a Poľsko vyzvali Turecko, aby zastavilo jednostrannú vojenskú operáciu. Spoločné vyhlásenie vetovali Rusko a USA. O čom to svedčí?

Že to vetuje Rusko, je jasné. Rusku úplne vyhovuje chaos a to, že sa bijeme medzi sebou. Putin s Lavrovom si otvorili fľašku vodky, akí sme idioti, a nechajú nás v tom kúpať. A USA? Keď jeden deň Trump toto umožnil, druhý deň neprijme rezolúciu proti. To nie je úplne napínavé.

Európe sa Erdogan vyhráža. Tureckého prezidenta rozčúlila EÚ svojimi reakciami na ofenzívu a hrozí, že k nám pošle milióny utečencov, konkrétne 3,6 milióna. Je podľa vás vyhrážanie smerované len na EÚ?

Myslím si, že ide o tlak primárne smerovaný na Európsku úniu. Na Američanov už tlak vyvíjal, evidentne došlo k dohode, a preto sa Trump rozhodol, že stiahne vojakov zo Sýrie. Tým umožnil začať ofenzívu.

Erdogan drží Európu za gule. Znášame od neho veci, ktoré by mu normálne neprechádzali. Platíme mu obrovské peniaze. Ak je pravda, že od EÚ dostal sumu 180 mld. korún (asi 7 miliárd eur – pozn. red.). Predstavte si, čo by sa za tieto peniaze dalo urobiť! Pokiaľ by Európa pristúpila na austrálsky model, určite detenčné centrá na nejakých ostrovoch.

Nemuseli by sme sa potom viazať na to, čo povie alebo nepovie Turek. Kedykoľvek sa niekto ozve, Turecko povie: otvorím stavidlá a pustím k vám utečencov! Ide o tlak vyvíjaný na EÚ a Európsky parlament: nechajte ma na pokoji, budem si robiť, čo chcem.

Turecko je zadlžené a EÚ ekonomicky potrebuje. Bol by podľa vás turecký prezident schopný skutočne „otvoriť stavidlá“?

Myslím si, že hej. Nechali sme sa uchlácholiť tým, že si nechá utečencov v Turecku a my mu budeme platiť peniaze. Nevyzerá to, že by sa u nás uskutočňovala nejaká príprava utečeneckých táborov pre prípad väčšej utečeneckej vlny. A ak skutočne neprebieha, má dosť tromfov v ruke. Pokiaľ sa mu situácia nebude páčiť, myslím si, že je schopný to použiť. Otázkou je, ako bude Európa reagovať.

Recep Tayyip Erdogan

Recep Tayyip Erdogan  Zdroj: TASR

Nech sa to už skončí akokoľvek, aj tak bude utečencov viac.

Stopercentne ich bude viac. Otázka je, kam pôjdu. Ako sa Turci už dnes správajú na území, ktoré obsadili Kurdom? Kurdi sú nahrádzaní etnickými Turkami alebo bojovníkmi z rôznych teroristických organizácií, ktoré dnes bojujú na strane Turecka. Pôjdu na sever, na juh... Nehľadiac na to, že na kurdskom území je niekoľko utečeneckých táborov, kde je celkovo asi sedemstotisíc ľudí, ktorí utiekli z rôznych častí Sýrie. Keď tam príde Turek... Nikto nevie, čo bude, a títo ľudia sa môžu dať aj na pochod. Utečenecká vlna môže byť ešte väčšia, pretože dôjde aj k pohybu týchto ľudí.

Skôr či neskôr sa nám to vráti. Sú tam desaťtisíce príslušníkov IS a v okamihu, keď ich Turek oslobodí, sú dve možnosti. Buď sa dajú k tureckým ozbrojeným silám, alebo odídu trebárs ako utečenci do Európy. Skôr či neskôr o nich budeme počuť. Desivé.

Nepamätám si, kto to hovoril, ale jediná starosť teraz je o zajatcov IS. Tam umierajú deti, ľudia na následky bombardovania a my riešime zajatcov IS! Dokým ich strážili Kurdi a existovali zajatecké tábory, nikto si ich nechcel prevziať, dávali od toho ruky preč. Teraz zrazu vidíme problém, že by mohli zdrhnúť, tak to riešime. Všetko je také pokrivené, ľavé a špinavé! Nikomu nejde o ľudí, vždy ide akurát o peniaze a o moc.

Na väznicu, kde sú práve zajatci IS, dopadli bomby.

Zrazu zaútočia na zajatecký tábor. Pripadá vám to ako strategický vojenský cieľ a ako náhoda? V súčasnosti, keď máme inteligentné strely a všetko je také presné, že dokážu zasiahnuť pomaly päťhaliernik? Nie. Je to cielené. Napadnú tábor, pár ich umrie, zvyšok sa dostane von. Ak sa dostane von x-tisíc bojovníkov IS, môže to Turkom pomôcť aj na mieste, pretože sa z nich môže vytvoriť nejaký gerilový oddiel, ktorý bude proti Kurdom bojovať z vnútornej strany.

Dostávajú sa k vám informácie priamo zo severnej Sýrie?

Dostávajú sa ku mne informácie z rôznych kurdských zdrojov a stále to isté. Útočí sa, zábery zranených, mŕtvych.

Ešte sa vráťme k reakcii Spojených štátov. Zhrnula by som pár informácií z tlače, čo sa týka Donalda Trumpa. Invázia prišla len pár dní po tom, ako americký prezident Donald Trump nechal v nadväznosti na telefonát s Erdoganom stiahnuť amerických vojakov zo severovýchodu Sýrie. Potom Trump upozornil, že Kurdi bojujú o svoju zem a nepomohli Američanom v 2. svetovej vojne. Zároveň varoval, že zničí tureckú ekonomiku, keď bude zásah neadekvátny, a teraz píše, že má možnosť „poslať tisíce vojakov a vojensky vyhrať, tvrdo zasiahnuť Turecko finančne a sankciami alebo sprostredkovať dohodu medzi Tureckom a Kurdmi“. Čo si z toho vybrať?

Vidím to úplne jednoducho. Dal Erdoganovi zelenú, pretože stiahol vojakov. Vyhlási, že Kurdi nepomohli Američanom v Normandii. Keď som si toto prečítal, tak som si povedal, že ten chlap buď zmenil dodávateľa, alebo si koksu vzal veľa. Úplne scestné vyhlásenie!

Donald Trump

Donald Trump  Zdroj: TASR

Keď to zhrnieme, prečo Západ hovorí výhradne o diplomatickom tlaku?

Turecko má veľmi výhodné geopolitické postavenie, je členom NATO, Erdogan majstrovsky využíva pozíciu, koketuje s Ruskom. Predstavte si, že by Turecko chcelo vystúpiť z NATO a spojiť sa s Ruskom. Všetko je politická hra. A čo sa týka EÚ, Erdogan drží utečencov, takže sa mu pchajú peniaze a drží sa huba. O tom sme už hovorili. Nemám toho chlapa rád. My nemáme lídrov, len bezzubých tárajov. Silnejší berie.

Erdogan celý čas podporoval IS. Všetci to vedeli. Dodával im zbrane, kupoval od nich ropu, v Turecku sa liečili zranení bojovníci IS. Turci umožňovali prechod bojovým oddielom, aby napadli kurdské sily zozadu. Keď to viem ja, vedia to aj vojenskí analytici hore. Nechali ho tak. Vyššia politická hra, keď Turecko využíva svoje geopolitické postavenie a ťaží z toho.

Ako ďaleko sme od toho, aby sa teraz, keď sa sýrski Kurdi spojili s Asadom proti Turecku, začalo hovoriť o útoku na našich spojencov v NATO?

Dúfam, že nebudú aktivovať článok 5 Washingtonskej zmluvy. V tomto prípade nie je napadnutý štát. Naopak členský štát NATO vykonal agresiu na území iného štátu a článok 5 by sa nemal aktivovať. Verím, že pre to, čo robí Erdogan v Sýrii, nevznikne ešte väčší konflikt. Keby sa aktivovalo NATO, bol by to veľký problém.

Povstalci zo Sýrskej národnej armády bojujúcej na strane Turkov zabili najmenej deväť civilistov vrátane prednej kurdskej političky Hevrin Khalafovej a jej vodiča. Vyvliekli ju z auta, znásilnili a ukameňovali. Jej vodiča a ďalších civilistov zastrelili. Vrahovia si masaker natočili na mobilné telefóny a videá rozšírili na internete. Čo k tomu povedať?

Zaútočila turecká armáda milíciou, príslušníci, ktorí sú verbovaní z bývalých členov IS. Robia to, čo vždy. Vraždia, znásilňujú, natáčajú si to na video a púšťajú to von. Správajú sa ako zvieratá a nezačnú sa správať inak. Erdogan podporuje týchto ľudí, preto si ich najíma a používa. Nie je to nič prekvapujúce. Ak tam budú fungovať dlhšie, o takých zverstvách budeme počuť znovu.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: Daniela Černá
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Danko: Matovič potrebuje niečo iné ako vládu. To vieme všetci. Žitňanská dostala rezort do vienka a neurobila ani mäkké f

10:15 Danko: Matovič potrebuje niečo iné ako vládu. To vieme všetci. Žitňanská dostala rezort do vienka a neurobila ani mäkké f

ROZHOVOR Problémom Slovenska je zanedbaná infraštruktúra. Potrebná je zmena systému sociálnych dávok…