Vyrába si prokuratúra alibi? Na toto sa sústreďuje ´kočneriáda´, tvrdí analytik Žitný

22. 8. 2019 0:03

Kauzu okolo Mariana Kočnera už vnímam ako predvolebnú kampaň, opozícia potrebuje dvíhať percentá – pre ParlamentnéListy.sk to uviedol bezpečnostný analytik Milan Žitný. Kočner je podľa neho obyčajný chválenkár, ale určite neriadil štát. Žitný sa pozastavuje aj nad postupom prokuratúry a vysvetlil aj to, prečo je podľa neho postup prokuratúry nezmysel. Jej výzvu označuje doslova za nehoráznosť.

Vyrába si prokuratúra alibi? Na toto sa sústreďuje ´kočneriáda´, tvrdí analytik Žitný
Foto: TASR
Popis: Žitný Milan, bezpečnostný analytik
reklama

Konverzáciou z Threemy Mariana Kočnera žije celé Slovensko. Zdá sa, akoby tento podnikateľ riadil štát...

Určite neriadil štát, treba to čítať triezvo a bez emócií. Z tej komunikácie je zrejmé, že Kočner sa v prvom rade rád chváli všetkým možným a s kým všetkým...

Zatiaľ tu ale nemáme žiadnu komunikáciu medzi Kočnerom a dotyčnou osobou, o ktorej on hovorí a že by sa táto osoba tým kompromitovala. Takéto niečo tu nemáme.

Zatiaľ tu máme iba jeho chválenie sa pred Zsuzsovou.

Najnovšie však prokurátor vyzval predstaviteľov štátnych a justičných orgánov, aby sa sami prišli prihlásiť a ozrejmili komunikáciu s Kočnerom. „Vyzývam tieto osoby, aby prišli túto komunikáciu vysvetliť osobne samy ešte v tomto štádiu,“ vyhlásil prokurátor a podotkol, že priznanie môže byť poľahčujúcou okolnosťou... Ako vnímate takéto výzvy prokuratúry?

Ja sa pýtam – to čo je za orgán takáto prokuratúra? Ak majú zo zákona povinnosť niekoho vypočuť, tak nech si ho, prosím, predvolajú a nech nedávajú takéto verejné anonymné odkazy. To čo je za nehoráznosť?  Treba im vážne povedať – počúvajte, toto čo tu robíte? To si aké alibi vyrábate?

Podľa analytika Milana Žitného "zatiaľ tu máme iba jeho chválenie sa pred Zsuzsovou". Zdroj: TASR

Stále sme teda v rovine, že Kočner sa chváli kadečím, ale dôkazy sme ešte nevideli? Možno prídu už zajtra...

Možno prídu, ale nie sú. Kočner teda určite neriadil tento štát, možno mal dosah na pár ľudí, ale štát neriadil. Keby riadil túto krajinu, tak nebude vo väzbe za podvod so zmenkami. To sa predsa stalo za tejto vlády.

Tu je teda jednoznačný dôkaz, že on na štát a jeho riadenie dosah nemal. Mal dosah na niekoľko jednotlivcov, ale to nie je štát. Každý gramotný človek určite rozumie, o čom hovorím.

Vieme, že pred odovzdaním telefónu polícii s ním bol Peter Tóth sám, bol dokonca v sídle istej finančnej skupiny a mohol s ním manipulovať, hoci, isteže, nemusel. Ako je to s tou Threemou? Dala sa tam čisto hypoteticky táto zálohovaná konverzácia vsunúť a ako?

Tu by som nerád šiel do hypotetickej roviny, treba byť trpezlivý. Na súdnom procese by sa to mala snažiť obhajoba s pomocou znalcov nejako vysvetliť. Ja sa nebudem vyjadrovať k takýmto teóriám. 

Čo si máme celkovo o tejto kauze myslieť? Hovorí sa akoby o ďalšej Gorile.

Nevidím podobnosť, tu žiadny spis ako pri Gorile predsa nie je.

No ale Gorila takisto pred voľbami mobilizovala ľudí do ulíc, poukazovala na korupčné správanie sa vedúcich predstaviteľov štátu, ktorí diskutovali so šéfom finančnej skupiny o veciach, o ktorých mali byť stopercentne ticho.

No ale kto si tú Gorilu zanalyzoval a porovnal s faktami, zistil, že je tam kopec hlušiny, nezmyslov a dokonca lží.

Jediné, čo z toho je, je tá morálna pachuť, že istí ľudia, istý minister sa stretával s vplyvným podnikateľom a debatovali o utajených veciach.

Veď dvaja šéfovia vyšetrovacieho tímu Gorily odišli nie preto, že by im niekto hádzal polená pod nohy, ale preto, že tam žiadny rukolapný, mohutný a škandalózny trestný čin vysokých štátnych predstaviteľov nie je.  

Jeden z protestov po prevalení kauzy Gorila  Zdroj: TASR

Určite ale kauza Gorila ovplyvnila voľby v roku 2012 a keď už nemala trestnoprávny dosah, aj tak spôsobila masívny pád preferencií vtedajšej SDKÚ. Voľby sú tu o pol roka a verejnosť vníma Kočnerov proces sčasti ako dosť spolitizovanú záležitosť.

Je pravda, že uhorková sezóna toto leto vďaka Kočnerovi nebola a vnímam to už ako kampaň k februárovým voľbám. Opozičné strany, ktoré balansujú na prahu zvoliteľnosti okolo päť percent, sa vyjadrujú.

Zatiaľ vidíme, že sa táto kampaň – kočneriáda sústreďuje na ničenie strany Smer, a ona má stále okolo 20 percent. Tak ja neviem, čo sa má stať, aby tie percentá spadli.

Čo môžeme ešte čakať?

No určite ešte môžeme niečo čakať, ale ako sa hovorí, nemám krištáľovú guľu. Ktovie? Možno sa objaví nakoniec aj reálna komunikácia cez Threemu medzi Kočnerom a predsedom Smeru – SD Robertom Ficom, fakt ťažko povedať.

Autor: Lucia Balichová

 

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: Redakcia
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Ústavný právnik Drgonec: Ani v Zimbabwe by pre Lipšica nemenili zákon

23:59 Ústavný právnik Drgonec: Ani v Zimbabwe by pre Lipšica nemenili zákon

„Buď ako buď, on je právoplatne odsúdený. To by sa nemohlo stať ani v Zimbabwe, aby taký človek bol …