Vieme osloviť aj voliča Smeru. Kisku médiá preceňujú. Bavíme sa o medveďovi, ktorý ešte behá po lese, hovorí kollárovec Pčolinský

14. 9. 2018 0:00

ROZHOVOR Keď nevieme, kde je pravda, nebudeme stáť na barikádach a kričať. Dnes sme strana, ktorá dokáže osloviť aj voliča Smeru, ktorý je prežratý večnými sľubmi. Andrej Kiska? Medveď, ktorý ešte behá po lese, médiá ho preceňujú, hovorí pre ParlamentnéListy.sk poslanec hnutia Sme rodina Peter Pčolinský.

Vieme osloviť aj voliča Smeru. Kisku médiá preceňujú. Bavíme sa o medveďovi, ktorý ešte behá po lese, hovorí kollárovec Pčolinský
Foto: Dominik Foldes
Popis: Poslanec Sme rodina Peter Pčolinský

Podľa posledných prieskumov si hnutie Sme rodina vedie medzi voličmi celkom dobre, čo ukazujú aj rastúce preferencie. Čomu vy pripisujete dôvod?

Do parlamentu sme nastúpili s 6,6-percentným výsledkom vo voľbách, dnes sa pohybujeme okolo 10 percent, čo je takmer 50-percentný nárast oproti voľbám. Pripisujem to najmä tomu, že ideme do parlamentu s témami, ktoré sú dôležité pre ľudí. Sú to návrhy zákonov, ktoré dokážu reálne pomôcť ľuďom a nie len marketingové témy. Druhá vec je, že sa snažíme komunikovať smerom k verejnosti, ale aj v rámci parlamentu nekonfliktne. To znamená, pozeráme sa na problémy vecne. Nás nezaujímajú emócie, pocity a nálady, ale pozeráme sa na veci z hľadiska faktov a argumentov. Mohli ste to vidieť napríklad aj po vražde novinára Jána Kuciaka. Poniektorí vtedy až besneli, no nás zaujímali fakty. Aký bol motív, kto bol vrah, aké sú fakty. Nerobili sme unáhlené tlačovky, ale čakali sme na informácie. No a, samozrejme, naším hlavným mottom je pomoc ľuďom a povedal by som, že nás tak aj vnímajú. A tiež držíme slovo, povedali sme, že sa budeme biť za exekučnú amnestiu, tak to robíme neustále, až pokým neprejde. To sú podľa mňa zásadné veci, ktoré ovplyvňujú aktuálny stav preferencií.  

To, že vystupujete nekonfliktne, nakoniec vidieť aj na vašich tlačovkách. Vo všeobecnosti sa dá povedať, že vystupujete výrazne menej proti vládnej koalícii ako ostatné opozičné strany. Znamená to, že sa pasujete do pozície akejsi umiernenej opozície?

Ani nie umiernenej, ale racionálnej. Keď je dobrý návrh, je nám úplne jedno, kto ho predkladá. My podporujeme aj väčšinu návrhov ĽSNS, takisto vládne návrhy aj opozičné návrhy, pokiaľ vidíme, že ten návrh môže pomôcť ľuďom. Ale zase pokiaľ sme presvedčení, že návrh je zlý, tiež je nám jedno, kto ho predloží. Hlasovali sme už proti návrhom OĽaNO aj SaS, aj kotlebovcov. Nám je úplne jedno, kto predkladá, pozeráme sa na návrhy so zdravým rozumom a nie cez politický marketing.

Vy necítite potrebu pristupovať k politickým problematikám emocionálne?

Nie. Ja si myslím, že veci sa majú riešiť v parlamente. A nie každý deň robiť tlačovku len preto, aby sme mali tlačovku, to považujem za nezmysel. A ja nie som len poslanec, ale som aj občan, čiže ja sa na veci vždy pozerám z hľadiska bežného občana, veď som sa nenarodil v parlamente. Čiže snažím sa naozaj mať na veci reálny pohľad a keď si o niečom myslím, že je to blbosť, tak to poviem a nebudem šaškovať pred kamerami. Ale k tomu upozorňovaniu, my sme stáli na tlačovkách, kde sme považovali za dôležité byť a povedať svoje. Ale nebudeme vynášať súdy, kým nepoznáme skutkový stav. Napríklad aktuálne pri situácii okolo SAV, jedno tvrdia vedci, druhé ministerstvo, a z toho všetkého sme vyhodnotili, že pravda je niekde uprostred, takže nebudeme teraz stáť niekde na barikádach a kričať, kto má pravdu. Keď nie sme presvedčení o tom, kde sa pravda nachádza, radšej počkáme na viac informácií. Ale keď je niečo jasné, tak povieme, či je to biele, alebo čierne, s tým problém nemáme. 

Poslanci hnutia Sme rodina – Boris Kollár (zľava) Milan Krajniak, Peter Pčolinský a Boris Kollár Autor: Dominik Foldes

Hovoríte, že nechcete z vecí robiť marketing, v minulosti ale vaše hnutie práve tak marketingovo, prostredníctvom rôznych videí, často apelovalo na voličov... 

Keď niekto hovorí pravdu, ale hovorí ju cez sociálne siete, tak je to politický marketing? Čo je marketingové na tom, keď povieme, že tu nechceme migrantov a že sú ohrozením pre Slovensko? To je fakt a ukázal to aj čas, keď sa dnes pozrieme, aké problémy s tým majú Nemci, Rakúšania a ďalší. To sme si aj mysleli a hovorili sme to. Hovoríme, že sa rozkrádajú peniaze, a potom nie je na platy, na príspevky, to nie je marketing, to je fakt. Potreba exekučnej amnestie tiež nie je marketing, ale fakt. Čiže my hovoríme len to, čo si myslíme a sme autentický v tom, čo hovoríme. Nenatáčali sme zostrihané marketingové videá ako v prípade Smeru. Boris Kollár zobral telefón, natočil, čo si myslí, a dal to von, žiadna úprava, strih, len hrubé surové videá natočené na „prvú šupu“.

Keď sa vrátim k návrhom zákonov, ktoré ako hnutie predkladáte, sami ste povedali, že ide o návrhy, ktoré majú najmä pomôcť bežným ľuďom. Dá sa teda povedať, že sa profilujete takpovediac sociálnodemokraticky a vaše kroky tak viac apelujú aj na voličov Smeru? 

Musím priznať, že dnes sme strana, ktorá dokáže osloviť aj voliča Smeru.  A je to preto, lebo títo voliči sa už prežrali sľubov, ktoré od Smeru počúvali celé roky. My im nedávame žiadne sľuby typu „bude dobre“, lebo to sú len také všeobecné kecy. Miesto toho popisujeme skutočné problémy týchto ľudí týkajúce sa matiek s deťmi, školopovinných detí, dôchodcov... Keď tým najzraniteľnejším nepomôže štát, tak kto? Vláda Smeru bola pre horných tisíc, teórie Richarda Sulíka možno pre pár desiatok tisíc, ale my sa tu bavíme o bežných ľuďoch. 

V tomto kontexte teda schvaľujete aj sociálne opatrenia z dielne Smeru, napríklad aj obedy zadarmo pre školákov, ktoré zarezonovali minulý týždeň?

Keby nešli tie komunálne voľby... Prečo to neurobili napríklad na začiatku volebného obdobia? Ale jasné, ak to pomôže rodičom ušetriť pár korún, my sme za. Ak štát na to má, pokojne plaťme deťom obedy aj vlaky zadarmo. No nerobme tieto kvázi sociálne balíčky vždy len pred voľbami, robme ich hneď po voľbách. Potom to vyzerá, že si Smer kupuje voličov. V princípe však nemám nič proti tomuto opatreniu. Mnohým rodičom určite pomôže, keď mesačne tých pár eur ušetria. Ja som z rodiny, kde sme boli štyria bratia, tak ak by som to prerátal, pre mojich rodičov by to bola mesačne aj 100 eur úspora. 

Ján Mrva (vľavo) je spoločným kandidátom opozičných strán na primátora Bratislavy. Podporuje ho SaS,OĽaNO, Sme rodina aj KDH. Na snímke Boris Kollár a Veronika Remišová Zdroj: TASR

Spomenuli ste komunálne voľby, v rámci nich podporujete niektorých kandidátov ako súčasť koalície opozičných strán aj s KDH Alojza Hlinu, ktorý bol v minulosti veľmi silným kritikom vášho hnutia. Znamená to teda, že vaše vzájomné vzťahy sa zlepšili? 

Náš vzťah ku KDH a pánovi Hlinovi sa nezmenil. To, že má s nami on problém, je problém Alojza Hlinu, nie náš. Čo sa týka koalícií, povedali sme si, ako chceme, aby vyzeral náš kandidát a niekde sme sa stretli názorovo so SaS, niekde s OĽaNO a niekde aj s KDH. Osobne som napríklad riešil moje rodné mesto Vranov nad Topľou a z ponuky, ktorá bola, bol najlepší kandidát človek, ktorého podporovalo aj KDH. Ja toho človeka ale poznám 20 rokov a viem, že je to slušný a schopný človek, čiže nebudem pozerať na to, že ho podporuje KDH a preto ho nepodporím. Komunálna politika je o tom, že ľudia poznajú svojich kandidátov a často preto kašlú na to, aká strana ich podporuje. Takto sme k tomu pristupovali aj pri tejto koalícii. My sme nemali zakázané podporiť ani kandidáta ĽSNS či Smeru. Zato napríklad SNS mala zakázané ísť do koalície s akoukoľvek opozičnou stranou, OĽaNO a SaS zase zákaz ísť do koalície so Smerom.  

S KDH vás teda pri komunálnych voľbách spojil spoločný cieľ, ale žiadne priateľstvo sa nekoná, rozumiem tomu správne?

Jednoducho sme sa zhodli v niekoľkých prípadoch na kandidátovi. Ale nie, nekoná. 

Ešte začiatkom roka ste boli v konflikte aj so SNS. Najprv vám národniari vyčítali mafiánske konexie, potom tu bol konflikt týkajúci sa obrnených transportérov. No tam potom prišlo k zmierneniu a v médiách sa dokonca váš spolustranník Milan Krajniak objavil bok po boku s podpredsedom SNS Antonom Hrnkom. Znamená to, že vzťahy Sme rodina a SNS takpovediac pookriali?

Nie. My sme tvrdili, že kupovať transportér za štyri milióny je zlodejina. Po dvoch mesiacoch toho tlaku dostal Milan Krajniak ako opozičný poslanec pozvanie na ministerstvo obrany a spolu s ním ako koaličný poslanec išiel Anton Hrnko, čiže jeden zástupca opozície a jeden zástupca koalície. No a tam im ukázali materiály, z ktorých vyplynulo, že tá cena nebude štyri ale iba tri milióny. A v tom prípade nebudeme ďalej tvrdiť, že je to zlodejina, lebo tri milióny je už dobrá cena. Tu sme presne ukázali, že nebudeme kopať len preto, aby sme si kopli. Zrazu bola cena o milión nižšia, tak sme logicky povedali, že to je už dobrá cena. To je celé. Tam nie sú žiadne priateľské vzťahy. My si s Andrejom Dankom veľmi nevieme prísť na chuť navzájom. K žiadnym kamarátstvam nedošlo.   

SaS ostro vylúčila povolebnú spoluprácu so SNS. Vy si ju s nimi viete predstaviť?

Dnes povedať, že s týmto pôjdem, s týmto nepôjdem, je politicky krátkozraké. Viem povedať, že si nevieme predstaviť sedieť za rokovacím stolom s Robertom Kaliňákom, ale aj v Smere je pár slušných ľudí, aj v SNS, aj v SaS. V každej strane nájdete ľudí, s ktorými si viete predstaviť sedieť za rokovacím stolom, ale sú aj takí, s ktorými nie. Treba si počkať, aké bude zloženie kandidátok. 

Takže dnes nevylučujete žiadnu stranu na možnú spoluprácu?

Vôbec sa o tom nerozprávame. Parlamentné voľby sú ešte v nedohľadne. 


Andrej Kiska by mohol byť novým lídrom na politickej scéne. Špekulácie o jeho vlastnej strane počuť čoraz častejšie. Zdroj: TASR

Čoraz častejšie sa hovorí o strane Andreja Kisku, ktorá by znamenala potenciálne rozdelenie opozičných síl, ako to vnímate vy? Čo by jeho strana znamenala pre hnutie Sme rodina, posledný prieskum Focusu ukazuje, že by ste prišli o časť voličov...

To si nemyslím. Keď si pozriete to meranie, tak iba tri percentá našich voličov by určite dalo hlas Andrejovi Kiskovi. Zobral by nám tak maximálne 0,3 až 0,5 percenta. Problém by malo najmä Spolu, KDH, OĽaNO, ale aj SaS. Bavíme sa tu ale o medveďovi, ktorý ešte behá po lese. Napríklad Procházka mal so Sieťou potenciál 30 percent a skončil na piatich. Kiska má podľa tohto prieskumu potenciál 25 percent... Podľa mňa ho médiá preceňujú. Často si nájdu spasiteľa pre Slovensko a potom sa ukáže, že je pravý opak a zase hľadajú nového. Takže ja mám pocit, že sa tu opäť ide vyrábať spasiteľ. 

Váš kolega Milan Krajniak sa čochvíľa bude musieť naplno vložiť do prezidentskej kampane, bude popri tom schopný aj plnohodnotne pôsobiť v hnutí alebo už máte za neho nejakú dočasnú posilu?

On bol v kampani aktívny už aj celé leto, odkedy ohlásil kandidatúru. Venuje sa ale aj svojej parlamentnej práci a zatiaľ stíha bez problémov. Je veľmi pracovitý človek, ktorý sa venuje tejto práci aj 16 hodín denne, čiže vôbec nevidím v tomto problém. 

Posledný prieskum ukázal, že pán Krajniak zatiaľ nepatrí medzi top kandidátov, vy napriek tomu veríte, že má reálnu šancu uspieť v boji o prezidentskú stoličku?

Hovoríme o prvom prieskume. Prvý prieskum dával hnutiu Sme rodina 0,5 percenta a výsledok poznáme. Prieskumy treba brať s rezervou. Ale rovnako ako pred piatimi rokmi agentúry vyrobili Kisku, keď mu z ničoho nič začali dávať 15 percent a urobili z neho relevantného kandidáta, tak to isté sa deje aj teraz. Do volieb je ešte viac ako pol roka a ešte ani nepoznáme kandidáta Smeru, OĽaNO... Takéto prieskumy sú jedným uchom dnu, druhým von. 

Poslanec Sme rodina Milan Krajniak sa pustil do boja o prezidentské kreslo. Zdroj: Facebook / Posledný križiak Milan Krajniak

Vy ste išli do parlamentu aj s tým, že idete pomáhať východnému Slovensku, ako sa vám v tomto smere darí? Čo sa už podarilo a čo treba urobiť?

Snažím sa najmä komentovať a pripomienkovať tie takzvané akčné plány, ktorými sa Ficova vláda tvári, že niečo robí. Pomerne veľa času trávim na východe, komunikujem s primátormi, starostami a často riešim miestne problémy aj v oblasti životného prostredia, poľnohospodárstva, ale aj ma oslovujú ľudia, ktorí potrebujú pomoc. Takže snažím sa ten čas a energiu venovať najmä východnému Slovensku a je to pre mňa veľmi dôležitá téma. Východ je 25 rokov zanedbávaný zo strany všetkých vlád, či to bola Radičová, Dzurinda, Fico, všetci na východ zvysoka kašlali a je na čase, aby ľudia na východe pocítili reálnu pomoc. Nech východniari nemajú pocit, že sa na nich kašle, lebo aj ja ako východniar mám taký pocit.

Dá sa dnes prijať konkrétny návrh, ktorý by teda priamo pomohol hlavne východnému Slovensku?

Dá sa, samozrejme. Sú mnohé nápady, napríklad vytvorenie špeciálnych ekonomických zón, podpora mladých... Štát dnes podporuje mladých, aby sa vysťahovali von. To je už čo za nezmysel? Štát by mal vytvárať také podmienky, aby mladí ostávali v tých regiónoch a pritom robí presný opak. Dá vám príspevok, keď odídete robiť stovky kilometrov ďalej. Veď to je na hlavu. Problémom je aj to, že všetky investície idú na západné Slovensko. Ja sa pýtam, aký zmysel má stavať fabriku ako Jaguár pri Nitre, kde je trojpercentná nezamestnanosť? Potom tam nemá kto pracovať a musíme dovážať Srbov a Rumunov. To je aká logika? Prečo neponúkli Jaguáru také podmienky, aby postavil fabriku na východe? Keby tá fabrika fungovala tam, bola by to obrovská pomoc pre východné Slovensko. 

Mgr. Peter Pčolinský

  • SME RODINA - Boris Kollár
  • Začínam mať pocit, že Hlina je posadnutý... :-)
  • poslanec

Druhou vašou korunnou témou sú exekúcie. SaS ešte v lete prišla s návrhom na riešenie exekúcií, ktorý chcela predkladať na septembrovej schôdzi. Vy ste s týmto návrhom neboli spokojný a vyčítali ste mu nedostatky. Kam sa podľa vás treba posunúť v tejto otázke? 

Hovoril som nedávno s ministrom spravodlivosti o tom, v akom stave je ich návrh a tvrdil mi, že do konca roka s tým príde do parlamentu. A teda ešte predtým nám ten návrh určite dá k dispozícii, nech sa to pozrieme. Obávam sa však – z toho, čo som počul od Andreja Danka –, že zo strany vlády nie je záujem nejako zásadne riešiť exekúcie, ale skôr mám pocit, že chcú len zaplátať ľuďom oči. Navrhujú totiž riešenia, ktoré nevyriešia ten hlavný problém exekúcií a to je ich počet. My, samozrejme, predkladáme náš návrh pravidelne, pravidelne ho koalícia odmieta, ale my sme v tomto trpezliví. Keď to neprejde teraz, prejde to po ďalších voľbách, ale každopádne exekúcie u nás ostanú jedna z hlavných priorít. Vyriešenie exekúcií bude aj jedna z podmienok na to, aby sme po voľbách vôbec išli s niekým do vlády. Keď nám trebárs aj SaS povie, že exekúciu riešiť nechce, tak s nimi nepôjdeme do vlády. Dáme svoje podmienky na stôl a povieme, že toto musí byť priorita. Kašleme na to, či budeme mať jedno ministerstvo, dve, alebo tri. Keď sme raz ľuďom sľúbili, že exekúcie vyriešime, tak ich vyriešime. Nepôjdeme do vlády, kde to nebudú priority. 

Aké sú vaše – ako hnutia – najbližšie plány do budúcna? 

Momentálne máme na stole štyri návrhy zákonov. Okrem toho nás čaká zrejme zaujímavá jeseň, lebo sa bude hlasovať o voľbe ústavných sudcov, čo bude asi veľký problém, lebo koalícia už sa krúti. Bude sa voliť špeciálny prokurátor, šéf NBÚ... Bude sa diať veľa zaujímavých vecí, ktoré budú rozhodovať o smerovaní inštitúcií na dlhé roky. Bude veľmi „veselo“. 

 

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: Dominik Földes
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Hnus v ČR, robte niečo. Masaker v Ostrave: Generál Šándor o príčine, akčných filmoch a nezmysloch, ktoré padajú

0:02 Hnus v ČR, robte niečo. Masaker v Ostrave: Generál Šándor o príčine, akčných filmoch a nezmysloch, ktoré padajú

ROZHOVOR „Poviem jednu vec – my sme si mysleli, že sa to k nám nepresunie, lenže to tu už máme,“ hov…