V Bratislave ľudia nechápu môj úspech. Spolieham sa na výtlak v dedinách. Hejterov pozdravujem, hovorí kandidát na župana BSK Martin Jakubec

28. 10. 2017 13:56

ROZHOVOR Keď vstúpi do miestnosti, prípadne vystúpi na pódium, jedno je isté. Málokto má na jeho osobu neutrálny názor a ľudí riadne polarizuje. Je extrovertom, ktorý rád na seba strháva pozornosť. Meniť svoj imidž alebo prejav však rozhodne nehodlá. Popri tom má aj smelé politické plány. Spevák, producent, podnikateľ a tiež kandidát na bratislavského župana Martin Jakubec povedal PL aj to, prečo by obyvatelia kraja mali voliť práve jeho.

V Bratislave ľudia nechápu môj úspech. Spolieham sa na výtlak v dedinách. Hejterov pozdravujem, hovorí kandidát na župana BSK Martin Jakubec
Foto: mr
Popis: Martin Jakubec
reklama

Hovoríte, že ste veľmi pravdovravný človek, no nie je to v politike nevýhoda? Predsa len, v takomto prostredí musí byť človek aj diplomat, nie?

Buď je diplomat, alebo to musí potom daný politik hrať na ľudí. To, že by boli dobrými diplomatmi, však našim politikom chýba. Ja som bol vždy pravdovravný a rozprával tak, ako mi ústa narástli. A považujem to za svoju veľkú devízu. Hovorím totiž aj veci, ktoré sa niektorým ľuďom nemusia páčiť. Čiže viem, že nie každému som po chuti. To si uvedomujem. Mnohí ľudia sú však veľmi falošní, povrchní, farizejskí a to, že vravím veci na rovinu, považujem jednoznačne za svoj silný benefit. Lebo takúto dvojtvárnosť a pretvárku ja z duše nenávidím. Takéto osoby aj tak nemajú žiadne zásady, žiadnu chrbtovú kosť. Ale ako sa ukazuje, stále im to, bohužiaľ, niekto „žerie“, no ja taký nechcem byť. Takto si ale ľudí, respektíve voličov ja nechcem vychovávať.

Naopak, chcem si vychovávať ľudí takým spôsobom, aby vedeli, za čo si platia a aký chlieb jedia. Pri mne vedia, čo majú „na tácke“. Dostanú službu, ktorú majú podloženú na pravde. A vždy taký budem. Áno, veľa kritizujem, no nemám ani problém prijať kritiku. Základ je však hovoriť pravdovravne a ľuďom imponuje, aký som. Viete, veľa je takých, čo mi pritakávajú a vravia, že „áno, jasné, súhlasíme s tebou“, no pritom so mnou vôbec nesúhlasia. A to je to už spomenuté farizejstvo, pokrytectvo, faloš.

A to narážate teraz na politikov alebo na ľudí zo šoubiznisu?

Teraz konkrétne som mal na mysli skôr nejakých svojich blízkych známych. Už som sa naučil rozlišovať ľudí, že kto je aký a komu o čo ide. Že keď sa môžem prisať, ako taká „prísavka“, tak ti budem pritakávať, no myslím si svoje. Aj mňa už ľudia neraz zradili, takže teraz som už ďaleko obozretnejší.

A na to, aký som pravdovravný, som už dosť nedôverčivý k ľuďom. Práve preto, že tí ľudia hrajú hry. A ja nemám rád, keď sa hrajú hry! Napriek tomu, že sám seba považujem za vynikajúceho herca, no len v čisto umeleckom svete.

Prejdime už teraz k samotnej téme župných volieb. Čas sa pomaly kráti a určite si robíte aj vy akúsi vnútornú analýzu, a preto – urobili ste počas kampane aj kroky, ktoré takto s odstupom času ľutujete?

Ako ja sám, tak aj volebný štáb si robíme, samozrejme, nejaké interné vyhodnotenia. Tu je ale základný problém ten, že ľudia, ktorí sa o mne dozvedajú a aj sa stotožňujú s mojimi myšlienkami, tak si na druhej strane hovoria, či to naozaj myslím vážne.

Stále je tu nejaké percento osôb, ktoré si myslia, že tento môj krok je vtip, prípadne recesia alebo niečo skryté. Oni si myslia, že na konci z toho vyjde Jakubec v škatuli alebo dáky produkt, ktorý zamáva ľuďom a urobí si z nich „dobrý deň“. Musím ale všetkých ubezpečiť, že jednoducho tak to nie je. Nastúpili sme na loď, ktorá je už v pohybe a ktorá si veľmi vážne vytýčila svoj smer a cieľ.   

Martin Jakubec to myslí so svojou kandidatúrou absolútne seriózne. Zdroj: mr

Aby som ale neodbočoval.

Iste, aj ja som urobil chyby, no žiadne fatálne či zásadné. Skôr by som povedal, že to bola taká nováčikovská daň za neskúsenosť. Som podnikateľ, spevák, manažér a multiinštrumentálny človek, no v politike robím prvé kroky a musím sa oťukať. Tým ale nemyslím, že ma niekto bude meniť!

Tie prešľapy sa asi u mňa sústredili na sociálnej sieti. Občas „vypustím slinu“ a vyjadrím sa tak, že neskôr to možno trochu oľutujem. Predsa len, nájde sa na moju osobu aj dosť ´hejterov´ a párkrát som už v návale emócií vypustil aj nejakú nadávku. Ale používanie vulgarizmov je znak vysokej miery rétorických schopností čo tvrdia výskumníci z Marist College v New Yorku.

Plus raz som zverejnil jeden graf preferencií na svojej facebookovej stránke, ktorý bol hoax. To ma mrzelo, no, bohužiaľ, naletel som a pokladal som to za hodnoverné. Následne som sa ale okamžite ospravedlnil.

Spomenuli ste už ´hejterstvo´ smerom k vašej osobe. Mnohí o vás hovoria, že ste len rojko a blázon, ktorý nemôže robiť reálnu politiku. Čo by ste odkázali týmto neprajníkom? 

Úplne tieto reči filtrujem a ignorujem. Na to som už za tie roky dostatočne obrnený. Nezosypem sa. Som mentálne odolný na 200 rokov dopredu. Pričom, povedzme si otvorene, mnohí ľudia v šoubiznise tie tlaky neustoja – chľast, drogy... 

Vidím tu ale jednu nesmierne zaujímavú paralelu.

Keď som pred 15 rokmi vstupoval do šoubiznisu, ľudia o mne pochybovali a hovorili si: „On? Veď vôbec nevie spievať. Nič nevie.“ Takéto reči kolovali.

A vidíte dnes. Za 15 rokov sa vykryštalizovalo, že Jakubec je jedným z najproduktívnejších interpretov stredného, ľudovo-zábavného formátu na Slovensku. Navyše už s presahom do ČR, Poľska či Srbska. Mám niekoľko Zlatých platní, vydal som viac než 33 albumov, takisto mám niekoľko DVD kompilácií.

A teraz pre zmenu počúvam reči typu: „Nech len nejde do politiky! Radšej nech spieva, to mu ide dobre.“

Chápete? Sme v modeli, že niečo začnete a ľudia vás idú spochybňovať a vysmievať sa. Dnes, s odstupom rokov, už hovoria s údivom, že to robím fakt dobre. A to sú podľa mňa presne tí istí ľudia.

Za chvíľu budú hovoriť, ako dobre robí politiku, nech len pokračuje. Lebo potom oznámim ešte niečo vyššie (smiech).

Prečo myslíte, že je na vašu adresu smerovaných aj toľko negatívnych reakcií?

Preto, že tí ľudia ma vôbec nepoznajú. Oni len niekde čosi započuli, niečo si prečítali. No to sú informácie typu ´jedna pani povedala´. Ale ľudia, ktorí ma spoznajú a stretnú sa so mnou naživo, odchádzajú, môžem povedať, ohúrení. Vraj že som totálne iný človek, ako ma opisovali.

Preto môj odkaz pre ´hejterov´ je, aby so mnou zašli na kávu. Pokojne im ju aj zaplatím. A porozprávajme sa o čomkoľvek. Rád s vami podebatujem. Spoznajte ma, zažite ma a až potom vynášajte súdy. ´Hejterov´ pozdravujem. Sú pre mňa živnou pôdou pre ešte väčší rast, lebo mňa takéto ataky posilňujú. Napokon, ak dokážu to, čo sa mne podarilo do 33 rokov, dám len klobúk dole. To nie je chválenie, to sú fakty.

Poviem však len toľko – úspech vám nikto neodpustí! No keby som bol akýkoľvek debil, tak by si ma nikto nevšimol. A okrem toho, som človek, ktorý dokáže ešte v týchto ´blbých´ časoch rozdávať ľuďom radosť a vyčariť úsmev. Na rozdiel od našich politikov, ktorí ľuďom ten úsmev skôr berú.

Vráťme sa však k voľbám, respektíve kampani. Na jednom z predvolebných plagátov pózujete s tričkom a mikinou futbalového klubu Slovan Bratislava. Má to nejaký konkrétny význam? Navyše v popisku k snímke sa píše: „Mám plné zuby tých politických zdochlín.“ Nehodila by sa preto skôr fotka politikov, prípadne vás v obleku? Čo s tým má dočinenia futbalový klub?  

Zdroj: Facebook / Martin Jakubec – silný bratislavský župan

Futbalový klub s tým má to, že niekoľko rokov dozadu som natáčal pre ŠK Slovan ich hymnu Slovan je lepší. Pôvodne ju naspieval Karol Duchoň, pričom sme sa dohodli s klubom, že spravím ´remake´ piesne.

Hymna bola aj na niekoľkých zápasoch odprezentovaná a ľudia sa z nej tešili, že to bolo také oživenie, nová energia. Dohodli sme sa inak rýchlo. Napokon, som Novomešťan a fandím Slovanu a podporujem šport, kultúru, respektíve mladé talenty. Preto som si povedal, že prečo to neskúsiť. Obzvlášť, keď šport a kultúra sú u nás dlhodobo poddimenzované.

Na inom billborde zase hlásate, že zo Zlatých pieskov spravíte nové (druhé) Zrče. Ako by ste to chceli dosiahnuť a prečo práve tento nápad? Veď starší voliči asi ani netušia, čo to je Zrče*...

(*Zrče je populárna párty destinácia mladých ľudí na chorvátskom ostrove Pag, akási „jadranská Ibiza“)

Prečo Zrče? Milujem to tam, chodím tam aj trikrát do roka s partiou kamarátov a na Chorvátsko nedám dopustiť. Je to tam môj raj. A práve preto sme si s kamarátmi kládli otázku, prečo by niečo také nemohlo byť aj u nás. A zo Zlatých pieskov sa to spraviť dá. Zo súkromných zdrojov by sa dalo vybudovať atraktívne stredisko. Biely piesok, palmy, nové bufety a kvalitné služby. Vytvoriť nové pódiá... Jednoducho, vychytená párty destinácia. A tým súkromníkom by sa to oplatilo.

No a starí ľudia síce nevedia, čo to je Zrče, respektíve kde to je. Ak by to ale zažili tu u nás, zapáčilo by sa im to. Samozrejme, by to bolo rozdelené na zóny. Oddychová zóna pre seniorov, zóna pre mamičky s deťmi a takisto zóna pre tínedžerov. Určite by som to rozdelil na minimálne tri úrovne. Je logické, že nemôžeme dať mamičky s deťmi medzi tínedžerov, ktorí pôjdu „ruka hore“ a rachot do rána.

V mnohých predvolebných prieskumoch sa vaše preferencie pohybujú zhruba okolo dvoch percent. Vy však uvádzate na svojej facebookovej stránke grafy, kde vám patrí 3. – 4. priečka, pričom aj percentuálny zisk je ďaleko vyšší v porovnaní s už medializovanými výsledkami agentúr typu Focus alebo AKO...

Na toto nemôžem nereagovať. Prieskumy sú samostatná kapitola. Môžem vám tu s čistým svedomím povedať, že som mal dva telefonáty od nemenovanej agentúry, ako aj od sprostredkovateľa, ktorý mi zavolal a priamo sa ma opýtal: „Chcete byť druhý? Cena bude päťtisíc eur bez DPH.“ Takže s tými prieskumami si môžu vytrieť riť! Veď tu sa obchoduje so všetkým! Oni mi zavolajú a povedia ´na drzovku´, že nemáme problém?

Na druhej strane, veď som neobjavil Ameriku, toto je bežná prax podprahového politického marketingu. Ja som si robil interný prieskum, pričom tam som niekde na úrovni sedem percent. Bolo to na vzorke 1200 ľudí.

Uvedomujem si, že nie som ani prvý, ani druhý. Pre mňa bude úspech aj to, ak skončím tretí či štvrtý s prekrúžkovaním. U mňa je úspech zostať v hre. Nie ako Blaško, že sa vzdám a zobchodujem to.

Pred pár dňami sa objavili v médiách viaceré obvinenia a pochybnosti o transparentnosti financovania kampaní niektorých vašich protikandidátov. Čo si o tom myslíte?  

Toto je jeden bordel, výsmech ľuďom do papule! Prepáčte za výraz... Ale títo ľudia majú pach po moci ako svine po pomyjách. 

Frešo? Osem rokov nečinnosti. Mal by sa zbaliť a čím skôr odísť, je nadbytočný! Ftáčnik? Kam sa hrabe, komunista? Veď zastával už tuším každú verejnú funkciu a len si chce meniť kľučky. Nevie pritom ani zdokladovať, kto mu vkladá na účet 60-tisíc eur. 

Frešo nevie takisto zdokladovať, prečo má na účte – 0,26 eur a je vrcholne odpudivý zjav.

A spojenie ich dvoch je pán Kusý.

Odborníci sa vyjadrujú, že jeho kampaň už presiahla náklady 400-tisíc eur. Zvláštne, že pán Kusý sa hrá na chudobného človeka, ktorý má v úsporách len 12-tisíc eur a najdrahšiu kampaň, ktorú nevie v živom vysielaní RTVS odôvodniť, kde na to zobral a kto za ním stojí.

Ale vieme, že otecko a nejaký kmotor (smiech) a ostatná rodina stojí pri jeho transparentnosti.

Mimochodom, koľko stála vaša kampaň? Viete?

Môj odhad je, že nepresiahne sumu 50-tisíc eur. Nikto mi nedaroval ani cent, nie som od nikoho závislý, nie som nikoho vazalom.

Zdroj: Facebook / Martin Jakubec – silný bratislavský župan

A nehovorili ste si už, že možno som mohol aj inak investovať tie peniaze?

Nie, prečo? Určite nič neľutujem. Dôležité je, že som stále v hre a miešam karty. Viem, že v samotnej Bratislave ľuďom nie som akosi po chuti a nesedím im. Začínam ale najťažším krajom.

Východniari mi vravia, že ak by som kandidoval v ich kraji, tak tam nemám problém. Ľudia by ma tam na rukách nosili. Bratislava je ťažká. Ľudia ma nechápu a nechápu môjmu úspechu a svojskej povahe.

Spolieham sa, že výtlak v dedinách kde žniem veľké úspechy od Senca, Záhoria, rodiska Modry a Pezinka a okolitých obcí kde som doma. Dnes môžeme povedať že Jakubec je najvýraznejší kandidát na župana na Slovensku, vôbec a hovorí o ňom celé Slovensko.

Na záver otázka smerom k vašej najbližšej budúcnosti. Čo plánujete po voľbách v prípade, že sa nestanete županom?

Ešte doplním, že súbežne kandidujem aj ako župný poslanec za Nové Mesto a verím, že aspoň mandát poslanca BSK získam. No poviem to takto – toto celé je len generálka (tajomný úsmev). Generálka na veľké politické veci, ktoré sa budú diať.

Samozrejme, svoj biznis a iné aktivity si naďalej koordinujem a vediem. Čo sa však týka politickej scény, treba urobiť radikálny, medicínsky rez, ktorý ja dokážem spraviť. Vyoperovať tento nádor, čo sa tu rozbujnel vďaka slovenským politikom.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: mr
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Danko: Matovič potrebuje niečo iné ako vládu. To vieme všetci. Žitňanská dostala rezort do vienka a neurobila ani mäkké f

10:15 Danko: Matovič potrebuje niečo iné ako vládu. To vieme všetci. Žitňanská dostala rezort do vienka a neurobila ani mäkké f

ROZHOVOR Problémom Slovenska je zanedbaná infraštruktúra. Potrebná je zmena systému sociálnych dávok…