USA a Turecko aj naďalej priamo pomáhajú islamským teroristom. Džihádistov, ktorí bojovali proti Sýrii, máte v Európe. Vyslanec Sýrie naliehavo varuje

13.9.2016 19:30

ROZHOVOR Sýrsky chargé d’affaires v Prahe Bašár Akbik hovorí, že Spojené štáty a Turecko prakticky ďalej pomáhajú islamským teroristom. „Terorizmus je transkontinentálny zločin, ktorý sa nekončí v našej oblasti, a túto skutočnosť ukazujú najnovšie útoky, ktoré spáchali v niektorých európskych krajinách džihádisti bojujúci kedysi v Sýrii. Treba si to uvedomiť ešte predtým, než bude neskoro.“

USA a Turecko aj naďalej priamo pomáhajú islamským teroristom. Džihádistov, ktorí bojovali proti Sýrii, máte v Európe. Vyslanec Sýrie naliehavo varuje
Foto: Hans Štembera
Popis: Chargé d'affaires Syrskej arabskej republiky v Prahe Bašár Akbik

Čo si myslíte o takzvanom puči v Turecku? Existujú názory, že ho turecký prezident Erdogan zinscenoval sám alebo bol, naopak, dielom Spojených štátov...

Nechcem komentovať vnútorné dianie v tejto krajine. Aj napriek tomu, že sa turecké vedenie zapojilo do vojny v Sýrii, podporilo teroristov a uľahčilo im prechod cez hranice aj zdevastovanie krajiny, podieľalo sa na krádeži ropy, tovární, strategických plodín, napríklad pšenice a bavlny. Navzdory tomu však platí, že každý národ má právo si vybrať svoje vedenie formou volieb. To je pre nás základný princíp, ktorý by mal byť rešpektovaný vo všetkých krajinách.

My sami v Sýrii čelíme nelegitímnym pokusom o zvrhnutie sýrskeho vedenia a intervencii cudzích štátov proti vôli sýrskeho ľudu.

V každom prípade udalosti v Turecku odrážajú vnútorný nepokoj v spoločnosti, a to v dôsledku Erdoganovej politiky, ktorá opustila základné zásady moderného sekulárneho štátu. V skutočnosti Erdogan využil pokus o prevrat na likvidáciu všetkých svojich protivníkov a oponentov v spoločnosti aj v štátnej sfére.

Aký vplyv na Blízky východ a vojnu v Sýrii všeobecne môže mať súčasné určité zblíženie Ruska s Tureckom? Má to zblíženie strategickejšiu povahu alebo ide len o čiastkové veci?

Vždy sme vyzývali na dialóg, medzinárodnú spoluprácu, dodržiavanie zásad zvrchovanosti a vzájomného rešpektu susedných štátov. Rusko a Turecko sú susedné štáty, ktoré sa priamo angažujú v sýrskom konflikte. Rusko však pomáha Sýrii na základe žiadosti jej legitímnej vlády v boji proti terorizmu s rešpektom k zvrchovanosti sýrskeho štátu a k medzinárodnému právu. Zatiaľ čo Turecko otvorilo svoje hranice teroristom z viac ako deväťdesiatich štátov sveta. Umožnilo im voľný priechod do Sýrie, kde sa podieľali na masakroch sýrskeho národa a zdevastovaní krajiny. A preto akýkoľvek dialóg medzi Ruskom a Tureckom môže mať strategickú povahu len v tom prípade, že by turecké vedenie revidovalo svoju doterajšiu politiku a prestalo podporovať teroristické organizácie, začalo kontrolovať svoje hranice a zastavilo agresiu na sýrskom území.

Čo hovoríte na vojenskú intervenciu Turecka v Sýrii? Aké to môže mať konzekvencie?

My sme odsúdili vojenské intervencie v severnej Sýrii, pričom ministerstvo zahraničných vecí vydalo aj vyhlásenie. Okrem toho sme podali sťažnosť Bezpečnostnej rade OSN a generálnemu tajomníkovi OSN. Tento zásah predstavuje zjavné porušenie zásad medzinárodného práva a je to nebezpečný precedens vo vzťahoch medzi susednými štátmi. Táto intervencia sa inšpirovala nezákonnými praktikami, ktoré používajú USA, a nelegitímnym zásahom bez mandátu OSN. Spojené štáty vytvorili alianciu mimo rámca medzinárodnej legitimity pod zámienkou boja proti terorizmu, a to bez súhlasu sýrskej vlády. Pokračovaním týchto politík nastáva nová éra, keď sú podkopané základy nového svetového poriadku a dochádza k stupňovaniu konfliktov a vojen vo svete.

A nenahnevá turecká intervencia Rusov, ktorí podporujú Kurdov v boji proti Islamskému štátu?

To, čo sa deje v Sýrii, je veľmi komplikovaný medzinárodný zásah. Ruská vojenská pomoc sa snaží zachovať jednotu sýrskeho územia a prispieva k obnove autority sýrskeho legitímneho štátu na celom území Sýrie. Logicky teda dochádza ku konfliktu medzi týmto cieľom a tendenciou niektorých kurdských frakcií v ich boji proti takzvanému Islamskému štátu. Snaha o rozdelenie alebo návrhy na vytvorenie federácie a akékoľvek iné projekty predstavujú formát narušenia sýrskeho štátu vychádzajúci z historickej chamtivosti Turecka a jeho túžby po sýrskom území. Turecko sa na hraniciach so Sýriou snaží už od začiatku krízy zaviesť vojenskú prítomnosť a zriadiť nárazníkovú zónu, ale tento návrh sa stretol s odmietnutím aj zo strany spojeneckých krajín Turecka.

Bojuje fakticky Turecko proti islamistom alebo podporuje svojich „umiernených“ islamistov? Kooperujú Turci aj naďalej s Islamským štátom?

Ako som už spomenul v odpovedi na prvú otázku o zapojení Turecka do podpory terorizmu, všetky ozbrojené skupiny prítomné v Sýrii, a to navzdory rôznym názvom a menám, ktoré nesú, sú teroristické organizácie založené na extrémistickej ideológii. Často sa títo teroristi presúvajú z jedného hnutia do druhého, a to napríklad do takzvaného Islamského štátu alebo do frontu an-Nusrá. Všetky tieto organizácie sú pod záštitou tureckých spravodajských služieb a na tureckom území je stále základňa pre nábor a cvičenie teroristov. Hranice s Tureckom sa používajú ako priechod do Sýrie a teroristi majú na tureckom území útočisko. Navyše sa turecké územie používa ako trh s odcudzenou naftou, poľnohospodárskymi plodinami a archeologickými predmetmi.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: Lukáš Petřík

Ďalšie články z rubriky

Andor Šándor: NATO má veľký problém. Je tu hrozba, ktorá nás môže prekvapiť

0:01 Andor Šándor: NATO má veľký problém. Je tu hrozba, ktorá nás môže prekvapiť

ROZHOVOR „Turecká politika s prezidentom Erdoganom už dávno naberá smer, ktorý znamená odklon od Záp…